Одберете локација на пристап

Вечерва во Скопје чаршијата коментира дека на 24 часа пред првата затворска пресуда, Груевски се спрема за бегство во Грција каде ќе има еден вид на правен азил затоа што грчкиот врховен суд донесе одлука дека аболицијата на Иванов сеуште важи. До
Утре се врши исплата на 14 милиони денари субвенции за произведено и предадено овошје, за произведени и продадени градинарски култури во преработувачки капацитетии и за интервентните мерки за дополнителна субвенција од 6 денари за килограм праски и
Паратеникот Самка Ибраимоски и лидер на Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР, реагира на мислењето дадено од МТСП за одбележување на Денот на Ромскиот јазик, и геноцидот врз Ромите од втората светска војна, дека овие две одбележувања
Во овие исклучително сложени и тешки предизвици со кои се соочуваме и како нација и држава, мораме да се сплотиме и многу поединствени и цврсти да чекориме напред. Одговорноста е пред сите нас без разлика на партиската, етничка или верска прип
Град Скопје, Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот, Авто-мото сојузот на Македонија и 30 ресторани во Скопје почнуваат кампања „Ги возиме одговорните“ со која ќе ги мотивираат возачите да не возат пијани.(Фото: Град Скопје)
Задоволство ни е да ви го објавиме финалниот line-up за четиридневниот фестивал SKOPJE CALLING 2018. Како што знаете, фестивалот го отвораат AXWELL & INGROSSO на 21 јуни, на 22 јуни доаѓаат MORCHEEBA, а за Вас како специјално изненадување, ја
Германската канцеларка вчера телефонски разговарала со македонскиот и со грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, потврдија запрес-службата наДојче велеод кабинетот на германската канцеларка. Од Берлин доаѓа само потврда дека канцелар
Бранејќи го македонското име, го изгубивме македонскиот народ кој масовно се иселува. Но ако влеземе во Европската Унија, ќе се срушат границите меѓу Македонците од оваа Македонија, како и да се вика во иднина, и Македонците од Егејска и Пиринска М
По вторпат во својата историјаШкендијае шампион наМакедонијаво фудбал, а попладнево во Тетово по последниот натпревар воПМФЛна домашен терен и победата од 4-0 надПелистер, новиот шампион го подигна шампионскиот пехар. Најнапред сопственикот Дест
Во периодот кога се интензивираат патувањата до блиски и далечни дестинации, кога започнуваат уписите на универзитетите ширум светот, и се остваруваат соништата на возрасните и помладите генерации за авантури и егзотични доживувања, Комерцијална ба
Пивара Скопје на пазарот го лансираше својот најнов пивски бренд – оригиналнотоСКОПСКО Нефилтриранопиво. Оваа нова екстензија на СКОПСКО, создадена според вкусовите на консументите, претставува уште една инвестиција на компанијата во развојот

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СКОПЈЕ ШИЛЕГОВ ВО ПАРИЗ НА СРЕДБИ СО СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ И АДМИНИСТРАЦИЈАТА

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, деновиве е во Париз, Франција каде што одржува состаноци со заинтересирани страни на полето на урбаниот ра...

Повеќе

Другарки и другари Албанки и Албанци, со ваша помош беше изгласан Ѓорге Иванов наместо Стево, памет за друг пат!!!

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ПРЕД ТУРСКИТЕ БИЗНИСМЕНИ: Да ги дуплираме турските инвестиции во Македонија, очекуваме многу нови реномирани турски брендови и ивеститори од нивото на сегашните Тав, Рамстор, Џеваир, Халкбанк...

Повеќе

Јоханес Хан и Тимоние со своите изјави не и помагаат на Македонија, како да сакаат земјата да се распадне пред да влезе во ЕУ!

Да кажеш дека законот за двојазичност не е приоритет за ЕУ е исто како да кажеш дека гумите или моторот на една кола не се битни за тоа дали ќе стаса ...

Повеќе

ТИМОНИЕ ПО СТАПКИТЕ НА ПОЛ ВОЛЕРС, ДЛАБОКО ВО АНУСОТ НА ВМРОНИТЕ!

Францускиот амбасадор очигледно ќе го менува Пол Волерс кој беше речиси едн адеценија заштитник на Груевци со тоа што ги третираше како легитимни ев...

Повеќе

(ВИДЕО) МАКСИМ НЕ ЗАСТАНУЕ, ИЗВАДИ ГИ ОД ПАМЕТ КУМАНОВЦИ, ОНИ БЕА ЗАБРАВИЛЕ КАКО ИЗГЛЕДА АСФАЛТ, БЕКАТОН И БАГЕР

Повеќе

ЕКОНОМСКИОТ ТИМ НА ВЛАДАТА НА СРЕДБА СО ССК – АНЃУШЕВ: СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ ЌЕ ЈА ДОБИЈАТ ПОДДРШКАТА ПРЕДВИДЕНА СО МЕРКИТЕ ОД ПЛАНОТ ЗА ЕКОНОМСКИ РАСТ

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспото...

Повеќе

(ВИДЕО) МЕГА ЦАР: Приметете го овој лик од вчерашните протести пред собрание

Повеќе

ШАРМ ДИПЛОМАТИЈАТА ПРЕМИНА ВО ШАРСКА ДИПЛОМАТИЈА: Димитров реши да им ги напуни стомаците на амбасадорите на ЕУ, доаѓа време за мењање име, не е на одмет и тоа

РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈАМИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ Соопштение до средствата за јавно информирање Работен ручек со амбасадорите на земјите&ndash...

Повеќе

ЕМОЦИОНАЛЕН ПОСТ НА АЛИ АХМЕТИ: Ова е во чест на мачениците, оние кои не се меѓу нас а го дадоа животот за Албанската нација!

Ахмети објави фотографија од гласањето. „Овој глас и овој ден ви припаѓа вам и на оние кои веќе не се тука а се најзаслужни, мачениците на ал...

Повеќе

КОЛКУ СОЛЗИ И ЗЕЛЕНИ МРСОЛИ ИМА ВО СДСМ: Оваа едно време имаше амбиции да биде Радмила Шеќеринска во СДСМ!

Повеќе

СДСМ: Иванов не е над Уставот и нема да успее да внесе нови поделби, Македонија е едно општество за сите

Повеќе

ШОКАНТНО: Запален автомобилот на пратеничката од Виница, МВР ноќеска ги чувало домовите на пратениците од СДСМ и ДУИ

Автомобилот на пратеничката на СДСМ од Виница, Славиц Шуманска – Митева, бил запален синоќа околу 1.20 часот, дознава Плусинфо. Полицијата, п...

Повеќе

Честито почитувани сограѓани Албанци, сега мораме да работиме на намалување на омразата меѓу Албанците и Македонците, 12 години труење на народот од разни Ефтовци, Миленковци, Латаси оставило длабоки резови во нашето општество!

Честито драги сограѓани Албанци, го добивте она што ви следува и што го заслуживте. Драго ми е за вас. Се радувам на вашите нови права со што животот ...

Повеќе

(ВИДЕО) Овој младич многу ветуваше со својот западњачки речник, но сепак во суштината се крие едно уплашено македонче кое е до смрт стресено дека ќе му ја снема Македоња!

Во земјава има два вида на фашисти, отворени како ќосињата, и скриени, па тие со часови на сите закони и иницијативи на Албанците им наоѓаат маана, ...

Повеќе