Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

(ВИДЕО) САВА ОСИГУРУВАЊЕ: Избери го првото здравствено осигурување во Македонија со сопствен асистентски центар и добиј најдобра грижа за тебе и твоето семејство во најдобрите приватни здравствени установи во земјава, за цена од 999 денари месечно

Повеќе

(ФОТО) Заменик министерот за надворешни работи на Република Македонија, Андреј Жерновски, учествуваше на “2018 ОБСЕ Медитеранска Конференција” во Малага, Шпанија

Заменик министерот за надворешни работи, Жерновски имаше свое обраќање на панелот на тема:„Енергијата како предуслов за економски равој и сора...

Повеќе

Морачанин од ДОМ: Да започне комисиската расправа за Законот за спречување и заштита од дискриминација

Повеќе

МИЦ ПО МИЦ КОМУЊАРИТЕ ИДАТ НАПРЕД: Отпочна постапката за донесување на Законот за спречување на корупција и судир на интереси

Повеќе

(ВИДЕО) ОДГОВОРИ НА НОВИНАРСКИ ПРАШАЊА ОПШТИНА ГАЗИ БАБА: Место за паника нема, нова фабрика за тешка индустрија во склоп на Железара нема да се гради

Градоначалникот Борче Георгиевски се пофали со постигнатото за една година мандат:

Повеќе

(ВИДЕО) СЈО ЌЕ ГО ПРЕВРТИ БРОЈЧАНИКОТ НА ЗАЕВ: Замрзнат имотот на „Европа 92“ и на „Ноел“ во истрагата за „Поштенска банка“

Повеќе

(ВИДЕО) И антизападното ВМРО-ДПМНЕ призна дека подобар договор не е можен, сите пратеници да се вклучат, да ги поддржиме амандманите

Повеќе

НОВИ УСПЕСИ НА ВЛАДАТА: Царовска и Филипче со одлични резултати на Конвенцијата за елиминација на сите форми на дискриминација на жената (Истанбулска Конвенција) во Женева

Делегација на Владата на Република Македонија, предводена од Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска присуствуваше на одбрана на VI...

Повеќе

СДСМ СО ЖЕСТОКА ЗАКАНА ЗА ХИДРО ЛОПОВОТ: Судбината на Груевски е иднината на Мицкоски, антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не можат да ги одбранат криминалите, правда ќе има!

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КРИВОГАШТАНИ Е ЕДЕН ОД ПОДОБРИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА МАЛИ РУРАЛНИ ОПШТИНИ ВО ЗЕМЈАВА

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Под слоганот „STEEL growing strong“, Арцелор Миттал Скопје организираше уште еден успешен настан за своите клиенти кои од 10 земји од Балканот и пошироко допатуваа до Скопје за да добијат увид во оперативата, стратегијата и идните планови на компанијата

Повеќе

ДОНАЦИЈАТА НА ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ ВО АЕРОДРОМ КОМПЛЕТИРАНА: СО ОСВЕТУВАЊЕ НА КРСТИЛНИЦАТА ЗАОКРУЖЕН ПРАВОСЛАВНИОТ ЦРКОВЕН КОМПЛЕКС СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ-СКОПЈЕ

Во православниот храм Свети Јован Крстител во општина Аеродром, Скопје, според црковните традиции и обичаи, во присуство на ктиторот проф. д-р Ванчо...

Повеќе

Скопје синоќа се задуши, шести најзагаден град во светот, од град Скопје велат дека многу сериозно работат на проблемот со започнување на 53 краткотрајни, среднорочни и долгорочни мерки

Скопје синоќа беше многу загадено се смести на шестото место на листата на најзагадени градови на планетата, според глобалната апликација „Ер ...

Повеќе

ФОКУСИРАЈ СЕ НА ВАЖНОТО - ЗАПОЧНА ЕДУКАТИВНАТА КАМПАЊА НА ПЕНЗИСКИТЕ ДРУШТВА

Пензиските друштваСавапензискодруштво АД СкопјеиКБ Првопензиско друштво АД Скопје, во соработка соАгенцијата за супервизија за капитално финансирано...

Повеќе

НИШТО ОД КНИГАТА НА ГРУЈО, ИЗГЛЕДА ЌЕ ИМА ОПШТО НАРОДНО СЛАВЈЕ: СУДИЈАТА МУ ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА НА ПАТОРОТ, ГРУЈЧЕ ОДИ ВО ЌОРКА ЗА ТРИ ДЕНА!!!

„Макфакс“ дознава дека судијата за извршување санкции, Пајазит Пајазити, не му го прифати барањето на експремиерот Никола Гр...

Повеќе