Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) АЈ НЕКА Е ЧЕСТИТО: ЗА ПРВ ПАТ ВО ВЛАДАТА СЕ СЛАВЕШЕ ХАНУКА - ЕВРЕЈСКИ ПАНДАН ЗА БОЖИЌ

Зоран Заев‏Verified account@Zoran_Zaev8m8 minutes ago Вчеравечер, за прв пат во Владата се прослави почетокот на Еврејските празнични денов...

Повеќе

ТРЕНДЕ И ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ, ТИЕ СЕ ТИЕ КОИ ОСТАНАА НА БРАНИКОТ

Повеќе

ДИКТАТОРОТ НА ФИЛИПИНИ КОЈ ПОТЕПА ИЛЈАДНИЦИ ДИЛЕРИ НА ДРОГА БЕЗ СУДСКА ПРОЦЕДУРА, САМИОТ ПРИЗНА ДЕКА ЗЕМА ДРОГА?!

Повеќе

(ВИДЕО) ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА ШЕФОТ НА ПЕНТАГОН: Русија не само што се мешаше во изборите во 2016-та, таа се обиде да се вмеша и во овие избори годинава за конгресот и сенатот

Secretary Mattis: "[Putin] tried again to muck around in our elections last month and we are seeing a continued effort along those lines." https://t...

Повеќе

ФОТКА НА ДЕНОТ ОД УЛИЦИТЕ НА ПАРИЗ КАДЕ ПОЛИЦИЈАТА ВОДИ ВОЈНА СО ПРОТЕСТАНТИТЕ КОИ СЕ БУНАТ ЗА ПОВИСОКИТЕ ДАВАЧКИ ЗА ГОРИВО

Повеќе

(ВИДЕО) ФАЛА ТИ ЈАМАЈКА, НЕДЕЛАВА ЌЕ ЈА ПОЧНЕМЕ СО БОБ МАРЛИ: ООН ГО ПРОГЛАСИ РЕГЕТО ЗА ЗАШТИТЕНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, ЦЕЛА ООН ПРОСЛАВИ СО ПЕСНА ОД БОБ МАРЛИ, ЕДНА ЉУБОВ

🥁🎸 Reggae is now part of the UN list of international cultural treasures 🇯🇲🇯🇲 pic.twitter.com/znLgqCP1jb — Al Jazeera English (@AJEngli...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ СИ ОСТАНА НА ЗБОРОТ: Ги намали глобите за рајата и фирмите од 50 до 75 проценти!!!

Зоран Заев‏Verified account@Zoran_Zaev2h2 hours ago Го реализираме ветувањето дека превенцијата ќе биде темелот на казнената политика и дека ...

Повеќе

БОЧВАРСКИ: Денеска вршиме прекоп на булеварот Гоце Делчев поради поставување на нова водоводна линија ф250 и канализациона ф315

Повеќе

АКЦИЈА НА СТОП&ГО - ЗИМСКА ГУМА ЗА 2.170 ДЕНАРИ: Laufenn е втор бренд на Hankook и се произведува во фабрики на Hankook. Добра гума со одлична цена!

❄️❄️❄️Laufenn I Fit гуми со одлични цени!❄️❄️❄️ ✔️175/65 R14 - Laufenn I Fit - 2.170 денари Laufenn е втор бренд на Hankook и се произведува во фа...

Повеќе

(ВИДЕО) БОКС МЕЧОТ НА ГОДИНАТА ЗАВРШИ НЕРЕШЕНО ОТКАКО ТАЈСОН ФУРИ УСПЕА ДА СТАНЕ ПО СТРАШЕН НОКАУТ ВО 12-ТА РУНДА

Повеќе

(ВИДЕО) Професор Миодраг Зец за тоа зошто има богати и сиромашни нации, зошто некаде се јаде до дијабетес а некаде луѓето умираат од глад

Повеќе

НОВИ МАКИ ЗА МИЈАЛКОВ: ДОБИ УШТЕ 30 ДЕНА ПРИТВОР И ЗА ИМПЕРИЈА, ДОСЕГА ЛЕЖЕШЕ ЗА ТВРДИНА

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, доби 30 дена притвор во предметот „Империја“ на СЈО. Тој денеска беше спроведен на распит во Крив...

Повеќе

ЛИДЕРОТ НА ВМРО ДПМНЕ, МИЦКОВСКИ СЕ ПРИДРУЖИ НА КАМПЕРИТЕ ПРЕД СОБРАНИЕ, СЕДНАТ НА ГАЈБА РАЗГОВАРАШЕ СО НИВ

Филип Петровски објави видео од кампот пред собрание. По 21 година, тој пак кампува пред собрание и уште се бори за чиста Македоња и смрт за шипта...

Повеќе

СРЦКИ, ЉУБИ ИХ МАЈКА: Судиите си изгласаа да го добијат покачувањето од 35%

Синдикатот на УПОЗ реагира на ваквата одлука и ја оценува како срамна, бидејќи, како што информираа, Судскиот буџетски совет требало да донесе о...

Повеќе

РАСКОЛ ВО ПАРТИЈАТА НА ТУРЦИТЕ: Министерот Аднан Ќахил искучен од партијата, ТХП бара Заев да го разреши

Партијата за движење на Турците во Македонија (ТХП) информира дека со одлука на партиските органи го исклучила Аднан Ќахил од партијата, а од премие...

Повеќе