Одберете локација на пристап

Во периодот до 31 октомври 2019 година доколку платите со Mastercard® картичка на Комерцијална банка во продавниците на iSTYLE, добивате 27% попуст или заштеда од дури 21.000 денари на најновиот Macbook Air (Jul’19 128GB).За останатите из
Комерцијална банка АД Скопје повторно е спонзор на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој ќе се одржи по 40-ти јубилеен пат, од 14 до 21 септември во Битола. Со задоволство го поддржуваме овој реномиран фестив
Инвеститорите направија „јагма“ на првата јавна понуда на корпоративна обврзница издадена од ТТК Банка. Расподадена е целата количина односно сите 1.500 обврзници. ТТК Банка акумулира нови 1,5 милиони евра кои потоа ќе ги пласира согла
Еве ме повторно во оваа рубрика, летото изминува, а ние сешто дознавме откако не сме се виделе на оваа новинска страница; точно е, беше лето, одмор, плажа и сериозни книги, ама точно е и тоа дека ова е динамична земја, нема овде никогаш време
Додека разговорите за Законот за Јавно обвинителство е во ќор-сокак поради различните позиции на ВМРО-ДПМНЕ, до нашата редакција се појави интересна фотографија која покренува многу прашања. Имено на фотографијата се гледаат професорот на Правниот
Во извештајот, меѓу другото, „Стандард и Пурс“ повторно наведе дека мерките на Народната банка, како што е пониската задолжителна резерва за обврските на банките деноминирани во денари, придонесуваат за намалување на вкупната евроизациј
Во Скопје синоќа е отворен Почесен конзулат на Соединетите Мексикански Држави во земјава, а за почесен конзул, кој ќе го води Конзулатот, е именуван Енвер Малиќи. Почесниот конзулат, како што стои во соопштението, ќе работи на унапредување на сора
Почина Хајан Селмани сопственик на компанијата Haselt, која освен во земјава, канцеларии има во Америка и Европа. Тој важи за еден од најпрогресивните македонски претприемачи, говорник, филантроп, учесник во многу акции, човек кој понудил извозни
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на Општина Аеродорм Златко Марин денеска ја посетија новоотворената градинка во населба Ново Лисиче. Новиот објект кој е во рамките на ЈOУДГ „Буба Мара“ има капац
Во Градската општа болница „8 Септември“ се финализира инсталацијата на нов линеарен акцелератор за малигни заболувања. Како што информира Министерството за здравство, станува збор за врвна технологија за третман на малигните заболувања
Автопатот Демир Капија - Смоквица, Смоквица - Гевгелија, Куманово - Миладиновци, железничката пруга Битола - Кременица, рехабилитација на 10 железнички станици, четирипречистителни станици, 110 км канализацискамрежа,опрема за трансфузиологија се са
Средба со претставници на финансиските друштва Вчера, во Народната банка се одржа прва заедничка средба на гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии Нина Ангеловска со претставници на Здружението на финансиски организации
Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка На 10 септември 2019 година, Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка ги разгледа клучните показатели за домашната економија и движењ
Лупевска плукаше по СЈО цел еден саат на Телма. Ги обвини СЈО за финансиско расипништво за трошење огромни пари за тајност и забеганост итн итн... Те имало многу асистенти, многу соработници, многу вештаци итн, сето тоа демек било забегување и рас

(ВИДЕО) ЗАМЕНИЧКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ФИНАНСИИ, ЕЛЕЗИ ЈА СМИРУВА ЈАВНОСТА ДЕКА БОГАТИТЕ ЌЕ ПРОФИТИРААТ ОД МОЈ ДАНОК: Поставени се лимити, граѓаните со повисоки приходи да можат максимално да го искористат правото за поврат на ДДВ од фискалните сметки што ќе ги скенираат, оставајќи им простор на граѓаните кои се со пониски приходи

Мој ДДВ е неопходна реформа заради забелешките во извештајот за 2017 од ЕК во кој земјава е претставена како некооперативна од аспект на даночните п...

Повеќе

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА МУ ОТИДЕ НА МИЦКОВСКИ ВО БЕЛИОТ ДВОРЕЦ, ДА СЕ КЛАДИМЕ ДЕКА ЌЕ СЕ ПОЈАВИ НА ЛИДЕРСКА КАКО ПОПЧЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ја имаше првата средба со новата американска амбасадорка во Македонија, Кејт Мери Брнс. -И ...

Повеќе

ВОЈНАТА СО МАФИЈАТА СЕ РАЗГОРУВА, ДОБИВМЕ ЕДНА БИТКА: Суспендиран Владимир Панчевски, следен на дневен ред е Јово Вангеловски!

Поранешниот судија на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, кој е обвинет за местење судски предмети, денеска е суспендиран од Судскиот совет на Репуб...

Повеќе

ТРИЧКО: САМО 10 ГОДИНИ КОНТИНУИРАН МАНДАТ ЗА ЗАЕВ Е СПАС ЗА ОВАА ДРЖАВА!

Branko Trickovski Заев е сериозен проблем, не затоа што ја лаже јавноста, туку затоа што и ги урива планините од лаги п...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ САКАШЕ ДА ГИ ВОДИ ФИНАНСИИТЕ - ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: НОВИ 20 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА КУЛТУРНИ ОБЈЕКТИ И 75 МИЛИОНИ ЕВРА СУБВЕНЦИИ ЗА 4 ИЛЈАДИ КОМПАНИИ

Околу 4 илјади компании за 75 милиони евра! Од денеска стартува проширениот проект за поддршка на домашното стопанство. Бизнисмените се задоволни шт...

Повеќе

ЗАЕВ ГИ ИЗМЕТЕ ЛОШИТЕ, НО ГИ УНАПРЕДИ ДОБРИТЕ И ВРЕДНИТЕ: Васко Ковачевски е нов генерален директор на ЕЛЕМ

Владата денеска донесе одлука Васко Ковачевски да биде избран за Член на Управен одбор, кој ја извршува функцијата Генерален директор на АД Електран...

Повеќе

Од 145-тата седница на Владата на РСМ: 20 милиони евра за програмата за капитални инвестиции во културата во општините, за Спомен обележјето на Тоше Проески, за Конгресниот центар Универзална сала и други

Од 145-тата седница на Владата на РСМ: Одлука за разрешување на директори и членови на УО на јавни претпријатија и државни АД; 117,5 милиони денари ...

Повеќе

ФОТО: ВЕРИЖЕН СУДАР ВО КОЗЛЕ МЕЃУ 4 АВТОМОБИЛИ

Повеќе

ЈАВНОСТА ВО ШОК - СДСМ ОТКРИ ДЕТАЛИ ОД ИСТРАГАТА: МИЦКОВСКИ БИЛ ДЕЛ ОД АФЕРАТА РЕКЕТ, ДЕЛ ОД ПАРИТЕ НА КАМЧЕВ ЗАВРШИЛЕ И ВО СЕДИШТЕТО НА ВМРО ДПМНЕ?!?!

Соопштение за јавност - реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски да не бега од одговори, да каже дали се сретнал со еден од осомниче...

Повеќе

Заев за барањето на Мицкоски за предвремени избори: Знам ја он од што се плаши, и го разбирам, и ја така би играл да сум на негово место!!!

Премиерот Зоран Заев и денеска кажа дека предвремени парламентарни избори како што бара лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема д...

Повеќе

ОТКАКО ИЗВРШИ НОВИНАРСКО САМОУБИСТВО СО ТОА ШТО СЕ СТАВИ 100% ВО СЛУЖБА НА КАМЧЕВ И ПОБАРА ИМПЕРИЈА ДА СЕ ПОНИШТИ, ГЕРО ПИЗДИ, КОЛНЕ, ПЦУЕ, МУ СЕ ЗАКАНУВА И НА ЗАЕВ, ЌЕ ЗАВРШЕЛ КАКО КАТИЦА?!?!

Заев ќе завршел како Катица?! Сите што ја бранеле Катица биле пизди и абдали?! Геро е малку нервозен откако изврпи новинарско самоубиство со тоа ш...

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: МИСЛАМ ДЕКА КАТИЦА Е ХРАБРА И ЧЕСНА НО ЗА ЖАЛ НАИВНА И НЕВНИМАТЕЛНА КАКО МЕНЕ, КАКО ШТО ЈАС НАСЕДНАВ НА ПРАНКЕРИТЕ ТАКА И ТАА НАСЕДНАЛА НА УЈДУРМИТЕ НА БОКИ 13-КА

Прашан за тоа кои се Кики и Фрики, Заев рече дека не знае, но дека многумина па и Катица биле невнимателни што се сликале и биле блиски со нечесни л...

Повеќе

ЕВЕ КОЈ Е НАРАЧАТЕЛ НА ЦЕЛАТА ОПЕРАЦИЈА: Груевски радосен поради оставката на Катица Јанева!

Eкс премиерот Никола Груевски со радост ја примил веста за оставката на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. ова го пренесува словенечкиот ...

Повеќе

НЕВЕРОЈАТНО - СДСМ ГИ ПОТВРДИ АНАЛИЗИТЕ НА МАКТЕЛ: МИЦКОВСКИ ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНОВИ СЕ СРЕТНАЛ СО ЗОКИ КИЧЕЕЦ ВО СЕДИШТЕТО НА ВМРО ДПМНЕ И ВО ПОЗНАТА СКОПСКА ДИСКОТЕКА!!!

Новинарско прашање: Колкава е вашата вмешаност или поврзаност со Боки 13 со невладината организација? Во однос на второто прашање, практи...

Повеќе

ШОКАНТНО - ДАЛИ Е ДУИ ВО ПАКТ СО МАФИЈАТА: Јово Вангеловски денеска куртули од разрешување – го спаси ДУИ

Oдложена е точката на денешната седница на Судскиот совет да биде разрешен претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, дознава „А1 он&ld...

Повеќе