Одберете локација на пристап

Голем пожар беснее во кавадарeчкото село Манастирец, а пожар има и во соседното село Трстеник. Пожарот не е стигнат до боровата шума, а изгорено е големо пространство со смрека и друг вид шума. Состојбата е критична, а од Противпожарната единица
Претседателските избори не се само обичен избор туку избор од кој зависи судбината на државата, бидејќи работите во реалноста не се добри и не се такви какви што ветуваа од власта, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во О
Беше меѓу најгласните за време протестите во 2016-та година. Денес е меѓу активистите со најголем број казни поради тоа.Ирена Стеријовскаима толку многу прекршочни пријави за боењето објекти и улици, што повеќе не ги ни отвора пликоата кои и стигаа
За 1 782 гласачи на Дијаспората, којшто еден дел само се пријавиле, од дома ,,искликале" од компјутерот или од мобилниот телефон, а нема да гласаат, државата ќе потроши околу 507 000 евра. Тоа е 285 евра од глас, под услов сите да гласаат. Повеќе
Ако Христијан Мицковски бил најдобар студент на Машинскиот факултет во 2001 година според најавата на Канал 5 ТВ за дуелот во вторник, и ако според неговата официјална биографија останал веднаш асистент таму, кај татко му нормално, знаете ли кој му
Заврши асфалтирањето на пет улици во селата Кучичино, Бурилчево и Чифлик, а за што беа обезбедени околу 10 милиони денари. Претходно, во првата фаза асфалтирани беа десетина улици со вкупна должина од над два километри во селата Бања, Спан
Редовното користење на марихуана може три пати да ја зголеми опасноста од ментална болест, ова е докажано во научно истражување во Британија.
While the Open Society-bots and their paid journalists, academics and "human rights specialists" have been waging open war against Hungary, they have remained absolutely silent about what has been going on in France pic.twitter.com/QdMwsHAmWT &mda

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ОБОЖАВА ДА СЕ ШЕГУВА НА СВОЈА СМЕТКА: ЈА ПРИЧАМ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЕСПЕРАНТО!

Повеќе

Кабинет на Претседателот на Владата на РМ: Ги демантираме неточно пренесените информации од интервјуто на премиерот Заев за Н1ТВ

Кабинетот на Претседателот на Владата на Република Македонија ги демантира вестите што ги објавија некои од новинските агенции и медиуми (Н1 Србија,...

Повеќе

(ВИДЕО) ДУПЕР СО НОВА ПЕСНА: Одамна не сме имале волку свеж и интересен бенд кој звучи оригинално

Претходно тие имаа два мега хита кои растурија на радијата:

Повеќе

ГО ИМАМЕ ТРАНСФЕРОТ НА СТОЛЕТИЕТО: ПО 30 ГОДИНИ ПРОФЕСОРУВАЊЕ, ФРЧКО СИ ЗАМИНУВА ОД УКИМ И СТАНУВА ДЕКАН НА ПРАВНИОТ ФАКУЛТЕТ НА ФОН, НАЈАВУВА ДЕКА ПРАВЕН НА ФОН ЌЕ БИДЕ НАЈДОБАР НА БАЛКАНОТ!

На образовната сцена во Македонија се случи и тоа што ретко кој го очекуваше! Еден приватен Универзитет да го превземе еден од најдобрите и највлија...

Повеќе

АЈДЕЕ, ДРАМАТИЧЕН ПРЕСВРТ: ПИОМ ВЕЛИ ДЕКА СКАНДАЛОТ СО ПЕНЗИИТЕ СЕ СЛУЧИЛ ВО ВРЕМЕ НА СДСМ, ОД 2003-ТА ДО 2007-МА!!!

Се јавија од Фондот на пензиско и инвалидско осигурување по скандалот со парите кои не биле префрлани во вториот столб. Тие денеска преку соопште...

Повеќе

Филипче: Ќе соработуваме со ОЈО за да се расчисти аферата со вакцините

Вакцините за мали сипаници беа со уреден рок, а тоа што се вклучува Основното јавно обвинителство во случајот, го поздравувам. Ќе бидеме...

Повеќе

ПОСЛЕДНИ ОБИДИ НА МАФИЈАТА ДА СЕ СПАСИ - Врховен суд одлучи: СЈО нема право да покренува нови истраги и обвиненија, загрозени се десетина обвиненија, но нема да се спасат!

Врховниот суд одлучи дека Специјалното јавно обвинителство повеќе не смее да води истраги и да покренува обвиненија, затоа што поминал рокот од ...

Повеќе

ВАНКОВСКА СЕ ОСВЕСТИ: Со бојкотите само прогласуваме капитулација пред СДСМ и ДУИ, мораме да се бориме на избори!

Повеќе

СЕ РАЃА НОВАТА СОЛЗА ГРЧЕВА НА БИХАЧКА, АМАН БЕ КОЛКУ ПРЕДАВНИЦИ ИМА ВО СДСМ?!?!

Повеќе

ДИМИТРОВ ГИ ОТЕПА ВМРОВЦИТЕ: Јас го штитам македонскиот народ од светот во кој уште вие живеете!

По добиените критики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, министерот Никола Димитров истакна дека си го штити македонскиот народ, а нивните светови се разл...

Повеќе

КОГА ЌЕ ЗАГУСТИ, БРАЌАТА БУГАРИ ПРВИ СКОКААТ НА ПОМОШ: Бугарија прва ја призна Македонија како држава, денес прва го одобри Протоколот за влез на земјата во НАТО!

Бугарија денеска влегува во историјата како првата земја-членка на НАТО која го одобри влегувањето на Македонија во Алијансата. Источниот сосед во ...

Повеќе

Министрите Манчевски и Поповски ја потпишаа Декларацијата против говорот на омраза во медиумите: Против говорот на омраза е потребно обединување на државниот сектор, медиумите и граѓанските организации

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Ро...

Повеќе

ПЕТАР АРСОВСКИ: Од сега натаму животот на Заев ќе биде многу полесен, но нема да му биде здодевно нити нему нити нас!

Чудно, но позициите на политиката во Македонија, па и пошироко, како да се индикација дека интеграцијата во ЕУ и НАТО не се гаранција за подигањ...

Повеќе

НЕМА ЛАБАВО СО МАКСО, РАСПАЛИ ЖЕСТОКО ПО ВЛАДАТА: Оставете ни да си работиме независно, не ни се мешајте во ингеренциите!

Maksim Dimitrievski Yesterday at 3:26 PM· Законот за локална самоуправа е јасен и дециден, ингеренции за детските градинки ги има л...

Повеќе

(ВИДЕО) ПО КИРО, НА РЕД ДОЈДЕ И БОРИС - ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ СЕ РАСИПАНИ ВМРОНИТЕ: 20 ГОДИНИ ПЛУКААТ ПО БОРИС ТРАЈКОВСКИ И РАМКОВНИОТ ДОГОВОР, СЕГА СЕ ФАЛАТ СО НЕГО?!?!

Повеќе