Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

(ВИДЕО) ГЛУПИ КОМУЊАРИ, ЗЕМАЛЕ ОТВОРААТ ПОНУДИ ПРЕД НОВИНАРИ, АМАТЕРИ, НАМЕСТО 5% НА ЦЕЛОТО ДА СИ ЛАПНАТ: ЕВН ПОНУДИ ПОНИСКА ЦЕНА ОД ЕЛЕМ ЗА УНИВЕРЗАЛЕН СНАБДУВАЧ СО СТРУЈА

Повеќе

ДУРИ И НА ТЕЛМА НЕ И Е ЈАСЕН КОНЦЕПТОТ НА ДЕМОКРАТИЈА И ПРАВНА ДРЖАВА КАДЕ СИТЕ СЕ ИСТИ ПРЕД ЗАКОНОТ, СЕ ЧУДАТ КАКО ФИРМА НА БРАТОТ НА МУКОСКИ ЗЕМАЛА ТЕНДЕРИ, ЕПА АЈ ДА МУ ЈА ПРАТИМЕ ЦЕЛА ФАМИЛИЈА НА ГОЛИ ОТОК?!?!

Над 58 милиони денари или околу 950 илјади евра е вкупната вредност на тендерите кои вевчанската фирма Атриум, водена од братот на обвинетиот пратен...

Повеќе

ВЛАДАТА МИСЛИ И НА ОНИЕ НА КОИ ИМ Е НАЈТЕШКО: Започна реконструкцијата на душевната болница во Негорци

Vladimir Milosev 1 hr· Денес имав чест заедно со Директорката на Специјалната болница за душевни заболувања во ...

Повеќе

Бомба на свиркачот кој ги даде бомбите на СДСМ, Лазаревски: Мијалков ги прислушуваше и сопругата и брат му

Таргети за прислушувње покрај стотината политичари, бизнисмени и новинари, биле и броевите на Александра Мијалкова, сопругата на Мијалков и на негов...

Повеќе

НЕВЕРОЈАТНО: Херојот Ѓорѓи Лазаревски денеска во суд раскажа како ги насамарил Мијалков и Грујески кои му го местеле ПУЧ, им рекол дека ќе признае на суд дека он прислушкувал илегално, па после ги изиграл по што го фрлиле во самица како казна!

Многу големи кохонес има Ѓорѓи Лазаревски, буквално си играл мајтап со Сашо Мијалков и неговата банда. Им рекол дека се ќе признае како што барале ...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ ЗАСАДИ НОВ ДРВОРЕД ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Повеќе

ЌЕ СЕ АНАЛИЗИРА ДАЛИ ИМА ИНТЕРЕС И КОРИСТ ДА СЕ УЧИ ИТАЛИЈАНСКИ ЈАЗИК ВО УЧИЛИШТАТА ВО АЕРОДРОМ

Повеќе

КИРАЦОВСКИ ВЕТУВА: Наскоро ќе биде реновиран целиот студентски дом во Битола, исто така правниот факултет од Универзитет Св Климент Охридски ќе биде со седиште во Битола

Повеќе

АПЕЛ ДО КАРПОШАНИ: Пријавете електричен и електронски отпад на 070 - 236 - 000, при што директно и бесплатно ќе се соберат неисправните апарати и средства од вашите домови

Повеќе

15 НОВИ ВРАБОТУВАЊА ВО БОЛНИЦАТА ВО ВЕЛЕС

Повеќе

ВО ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР, ФИЛИПЧЕ И ШИЛЕГОВ ДОГОВОРИЛЕ ПАРКИНГОТ ПОВТОРНО ДА МУ СЕ ВРАТИ НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР

Во наредните два – три дена да се разгледаат правните можности за враќање на паркингот на Клиничкиот центар. Ова телефонски го договориле мини...

Повеќе

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски да одговори дали учествувал во изборот на партиски кадри кои го координирале нападот на 27 април

Изјава за медиуми, Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМСкопје, 13.12.2018 Почитувани новинари, почитувани граѓани, Пред насилниот ...

Повеќе

Бошњаковски: Не се доведува во прашање одржувањето на владината седница меѓу Македонија и Бугарија

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска изјави дека ни најмалку не се доведува во прашање одржувањето на заедничката владина седница меѓу Мак...

Повеќе

ГРОМ ТОТАЛНО ИСЧУРЕ: И пратеникот Панчо Минов ќе гласа за уставните измени за името

Предлог-амандманите на Уставот согласно Договорот од Преспа веќе се пред пратениците откако беа усвоени на синоќешната владина седница. Четирите уст...

Повеќе

КОНЕЧНО И НИЕ НЕШТО ДА ПОКАЖЕМЕ: Македонска ракија прогласена за најдобра на Балканот

На фестивалот „Salines Spirit Fest“ кој се одржа во Тузла, Босна и Херцеговина, македонската ракија беше оценета од стручното жири, ка...

Повеќе