Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

Трагедија во Скопје: Земја затрупа работници – едниот почина на лице место

Еден работник починал на лице место, а вториот е пренесен со тешки повреди во болница откако биле поклопени со земја додека извршувале градежни рабо...

Повеќе

(ВИДЕО) ВЛАСТА СО НОВА ПОМОШ ЗА СИРОМАШНИТЕ: Повеќе пари кај граѓаните и ново финансиско олеснување, усвоен отпис на камата на долгови

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ЛИЦА БЕЗ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ: СЕКОЈ ГРАЃАНИН ВО ЗЕМЈАВА МОРА ДА ГИ ДОБИЕ БЕНЕФИТИТЕ И ПРАВАТА, НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ ГРАЃАНИН ОД ВТОР РЕД!!!

Повеќе

Тодоров: Помирувањето не значи да се помириме ако некој украл пари и тој да си живее среќно

Поранешниот вицепремиер и министер за здравство Никола Тодоров рече дека средбата во неделата со премиерот Зоран Заев била поради тоа што се обидува...

Повеќе

МЕГА ЦАР: Последната желба на Горан Стефановски: да биде кремиран, а пепелта да биде расфрлена во Охридското Езеро

Семејството на починатиот македонски писател и драматург, Горан Стефановски, објави дека неговото тело ќе биде кремирано на 5 декември в...

Повеќе

(ВИДЕО) Нови конкретни мерки за подобрување на квалитетот на воздухот: Замена на начинот на греење со еколошки енергенси во две училишта во Ѓорче Петров

Повеќе

РАБОТНА ПОСЕТА НА ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР ВО МНР ВИКТОР ДИМОВСКИ НА БРАЗИЛ, ВРАЧИ ПОКАНА ДО ДРЖАВНИОТ ВРВ НА БРАЗИЛ ДА ЈА ПОСЕТАТ МАКЕДОНИЈА

РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈАМИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ Соопштение до средствата за јавно информирање РАБОТНА ПОСЕТА НА ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР ВО МНР ...

Повеќе

ОПШТЕСТВЕНО НАЈОДГОВОРНИ КОМПАНИИ ВО ЗЕМЈАВА: АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ, РАМСТОР, ОКТА, ВИП, ЕВН, ОХРИДСКА БАНКА, НЛБ, ШПАРКАСЕ БАНКА, ПАКОМАК, АМЕРИКАН КОЛЕЏ, ТАВ, ГЕМАК...

Министерот Бектеши ја додели eдинаесеттата годишна Национална награда за најдобри општествено одговорни практики 2018 Скопје, 28.11.2018 „Де...

Повеќе

Американската стопанска комора (АмЧам) остро се противи на непочитувањето на процесот на јавна консултација од страна на Владата и Министерството за Финансии во однос на Предлог-Законот за личен доход

Американската стопанска комора (АмЧам) остро се противи на непочитувањето на процесот на јавна консултација од страна на Владата и Министерството за...

Повеќе

МИСТЕРИЈА: ЗОШТО ПОРАНЕШНОТО РАКОВОДСТВО НА ЕЛЕМ ГО ПРЕКИНАЛО РЕНОВИРАЊЕТО НА КОТЛИТЕ НА РЕК БИТОЛА СО КОИ ТРЕБАЛО ДА СЕ ПРОДОЛЖИ ВЕКОТ НА РАБОТА НА ЕЛЕКТРАНАТА?!?!

Во2009година започнала модернизацијата на турбините и генераторите на РЕК Битола (извршена од страна на руската фирма „Силовие машини“),...

Повеќе

БОМБА НА КОЧО АНЃУШЕВ: Со инвестиција од 5-6 милиони евра од буџетот ќе овозможиме 200 мегавати сончеви колектори кои ќе прават струја колку еден блок во РЕК Битола!

Повеќе

СДСМ: Мицкоски е во сеопфатна одбрана на криминалот на Никола Груевски и неговите црнила, Македонија е правна држава и секој кој го прекршил законот ќе одговара!

Повеќе

(ВИДЕО) КОЧО АНЃУШЕВ: Годинава имаме раст на извозот од 14% а раст на увозот од 10%, за тие 4% разлика се окозивме од работа, и тоа е голем успех!

Повеќе

БОМБА ОД КРАТОВО: КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ЦЕЛА ПОРАНЕШНА ЛОКАЛНА ВЛАСТ, 10 ГОДИНИ МУ НАПЛАЌАЛЕ ПОМАЛКУ ДАНОК НА ЅИНГО, КРАТОВО ОШТЕТЕНО ЗА 2,5 МИЛИОНИ ДЕНАРИ!!!

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кратово поднесе кривична пријава против шест лица вработени во кратовската локална самоуправа за ...

Повеќе

МПЦ И МАКЕДОНСКАТА ЕМИГРАЦИЈА ДА УЧАТ ОД ИВЗ И АЛБАНСКАТА ЕМИГРАЦИЈА: ДОНИРАА ЦЕЛА ЗГРАДА НА СВОИ СИРОМАШНИ СОГРАЃАНИ

Luljeta Ademi Follow·12 hrs· Почитувани мои сограѓни, денес Албанците од цел свет имаме празник, 28 ноември Денот на...

Повеќе