Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

Не дозволувајте Геро да ве влече за нос, он има 5-6 станови, не сака да има 60-катници за да не му изгубат становите на цена!

Само тие што имаат веќе неколку станови не сакаат во Скопје да се градат големи згради и комплекси затоа што со тоа диркетно губат од капиталот. Само...

Повеќе

ОКТА ГО РЕНОВИРАШЕ ДНЕВНИОТ ЦЕНТАР ЗА ДЕТСКА ПАРАЛИЗА

Денеска, заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, главниот извршен директор на ОКТА, Јанис Геруланоси и советниците од Со...

Повеќе

САША БОГДАНОВИЌ: Шеесеткатници спроти Холидеј Ин нема да има!

Саша Богдановиќ 1 hr· Шеесеткатници спроти Холидеј Ин нема да има! За ова место досега никој не поднел барање за...

Повеќе

БОЧВАРСКИ: Започнуваме инвестиција инвестиција од 4,2 милиони денари во дел на нова водоводна и канализациона линија на влезот во градот, а ќе значи подобрување на водоснабдувањето во индустрискиот дел на градот и населба Пребег

Повеќе

(ВИДЕО) ФАЛА БОГУ, СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КАРПОШ ДОНЕСЕ ОДЛУКА ДА СЕ ГРАДАТ ЗГРАДИ ВО КАСАРНАТА ИЛИНДЕН!

Повеќе

Обдукцискиот наод: Три тешки повреди со боксови во главата – причина за смртта на Саздовски

Крвни повреди на главата, поточно на левата страна на лицето и во темената регија, оштетување на мозокот и крвен подлив на градниот кош, покажува об...

Повеќе

Хелбах: Мицкоски сака да го поддржи договорот од Преспа

Има сигнали од Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ дека сака да го поддржи договорот од Преспа, изјавил Кристијан Хелбах, претставник ...

Повеќе

ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ: ТОТАЛЕН РАСПАД НА ВМРО ДПМНЕ, САМО 1000 ДУШИ НА ПРОТЕСТОТ ПРЕД ВЛАДА, ОВОЈ ПАТ НЕМАШЕ ПОТРЕБА ОД ЧАДОРИ ЗА ДА ИЗГЛЕДА ДЕКА ПРОСТОРОТ Е ПОЛН СО НАРОД!!!

Повеќе

ЦЕМЕНТАРНИЦА УСЈЕ: Има чад ама не е чад, туку водена пареа, јавноста е поканета да дојде и да се увери дека работиме по строги еколошки стандарди

Водена пареа која е повеќе видлива за голо око при пониски температури е чадот кој излегува од оџаците на Цементарница Усје, тврдат од компанијата...

Повеќе

(ВИДЕО) ТОДОРОВ РАСПАЛИ ПО МИЦКОВСКИ: Тој е товар кој го влече ВМРО ДПМНЕ кон дното, има 3 пати помал рејтинг од партијата, а самата партија од ден на ден губи гласачи и симпатизери!

Повеќе

ФИЈАСКО ЗА ВМРО ДПМНЕ - ЕМ НАРОДОТ ПРОГЛЕДА, ЕМ ВМРО СНЕМА МОЌ И ПАРИЧКИ ДА ВРАБОТУВА И ПОДМИТУВА: Ни трага ни глас од народот на денешниот митинг!!!

Фото: ФОКУС.МК

Повеќе

АЈДЕЕ, БОМБА НА СПАСОВСКИ: ПОСЛЕ РЕЧИСИ 30 ГОДИНИ СЕ ПОКАЧУВА ПЛАТАТА НА ПОЛИЦАЈЦИТЕ!!!

Oд 01.12.2018 се зголемуваат бодовите за плата на работната позиција „полицаец“. Вакво зголемување за основната компонента полицаец се ...

Повеќе

МАКЕДОНСКОТО СУДСТВО КОНЕЧНО ИЗЛЕГУВА ОД КАЛТА: Уставната судијка и една од најценетите судии во земјава, Наташа Габер Дамјановска избрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители!

Наташа Габер Дамјановскае избрана за нов директор наАкадемијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“за следните четири години. Одл...

Повеќе

БРАВО: ПРЕКУ ПРОГРАМАТА ПЛАН ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ, ШКОЛИТЕ ВО ЃОРЧЕ ЌЕ СЕ ПРЕФРЛААТ ОД НАФТА НА ПРИРОДЕН ГАС!

Повеќе

ПО ЖЕСТОКИТЕ НАПАДИ КОН НЕГО, ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ И ЗАКАЖА ТВ ДУЕЛ НА ВАНКОВСКА!

ПРОФЕСОРКЕ ВАНКОВСКА! Обично ги игнорирам вашите ФБ напади врз мене но денес некако добив инспирација да ви напишам 2-3 реда.Професорке, Во наво...

Повеќе