Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

Макрадули до Влатче Ѓорчев: Никој повеќе не ја сака ќерка ми од мене, затоа бидете сигурни ќе има чист воздух

Не му велeте на детето дека е некултурно фрлањето на ливче на улица, туку речете му дека ја загадува животната средина, рече заменик министерот за ж...

Повеќе

Филипче го зеде скалпелот, покажа дека е ем добар министер ем врвен хирург: За првпат во Македонија, изваден тромб кај пациент со мозочен удар

Првпат во Македонија вчера е извршена механичка тромбектомија кај 70 годишен пациент, кој доживеал мозочен удар. Станува збор за многу сериозен и сл...

Повеќе

НАГРАДНА ИГРА ПЕКАБЕСКО: Петтиот мобилен телефон Samsung Note 9 е во рацете на Зоран Ѓоргиев од Штип. Честитки!

Петтиот мобилен телефон Samsung Note 9 е во рацете на Зоран Ѓоргиев од Штип. Честитки! Вклучете се бидејќи Ве чекаат уште 2 патувања за цело семејс...

Повеќе

83-ТИ РОДЕНДЕН НА СТОЈАН АНДОВ, ПО ТОЈ ПОВОД МАТИЦА ВО КИНОТЕКА НА МАКЕДНИЈА ПРАВИ ПРОМОЦИЈА НА НЕГОВИТЕ КНИГИ

Повеќе

ПО РЕАКЦИИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ, РЕАГИРАА ИНСТИТУЦИИТЕ: Инспекторатот на Град Скопје ќе изврши инспекциски надзор во Цементарница УСЈЕ

Инспекторатот на град Скопје поднесе барање да биде извршен инспекциски надзор согласно надлежностите на Државниот инспекторат за животна средина. О...

Повеќе

Безбедноста и квалитетот на производите, на прво место: Млекара Здравје ги имплементираше меѓународните IFS и BRC, кои се највисоки стандарди за квалитет во светот!

Покрај веќе сертифицираните системи за квалитет и безбедност на храна FSSC (Food Safety System Certification) 22000 и ISO 22000, Млекара Здравје во ...

Повеќе

(ВИДЕО) ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА ВУЧИЌ: ВЕЧЕРТА НА 27-МИ АПРИЛ ДОДЕКА ТРАЕЈА НЕМИРИТЕ ВО СОБРАНИЕТО, ОД ВИЕНА МИ СЕ ЈАВИ ГРУЕВСКИ?!?!

Секако дека темата на муебет била скроз друга, Вучиќ лаже дека за тоа збореле. Каква врска имаат апелите на Вучиќ за да се смиреле немирите, кога ти...

Повеќе

БОЧВАРСКИ ОДГОВОРИ НА КРИТИКИТЕ ОД ВМРО ДПМНЕ: Пред фактите и боговите молчат!

Bocvarski Blagoj Секогаш наспроти спинувањата во јавноста, стојат непобитни аргументи и факти. Откако затекнав празна ...

Повеќе

КАКВИ СЕ ВИДОВИ НА ОСИГУРУВАЊЕ ВИ НУДИ САВА ОСИГУРУВАЊЕ?

Патувајте спокојно, затоа што без разлика дали сте во земјата или странство, при проблем со вашето возило, помошта е само на еден телефонски повик о...

Повеќе

Халкбанк нов официјален спонзор на македонскиот ракомет

Денес, 24 октомври, во присуство на медиумите, спортските новинари и претставници на Ракометната Федерација на Македонија, во просториит...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА МАНЧЕВСКИ: Владата може и да не ја зголеми платата на администрацијата во септември, ако Македонија не испорача добри резултати за да добие датум за преговори со ЕУ во јуни!

1.400 вработени по рамковен се уште седат дома и земаат плата. 158 од нив ја одбиле понудената работа, но сепак Владата им дава пари додека не им на...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) УЛИЦИТЕ ВО КАВАДАРЦИ ИСЧИСТЕНИ СО ЦИСТЕРНИ, СЈААТ ЧИСТИ, ЗА МЕРАЦИ

Денеска ЈП "Комуналец" во 06 часот наутро поради обилните дождови кои ја зафатија нашата општина овие денови, започна со акцијата перење и чистење н...

Повеќе

АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ГО ПРОСЛАВИЈА НАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА АЛБАНИЈА

Bujar Osmani‏Verified account@Bujar_O54m54 minutes ago We celebrate National day, paying respect for the successes of the past thus protect...

Повеќе

БОМБА НА НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК: НА БАРАЊЕ НА ЗАЕВ, ВО СТРУМИЦА СЕ ОДРЖАЛА СРЕДБА, ЗАЕВ, ЈАНЧЕВ И НИНО ТОДОРОВ

Премиерот Зоран Заев во саботата вечерта во Струмица имал неформална средба со поранешниот министер за здравство Никола Тодоров и со градоначалникот...

Повеќе

Премиерот Заев на средба со претставниците на софтвер гигантот „Оракл“: Потврдените и реномирани системски информатички решенија се од суштинска важност за ефикасно функционирање на јавниот сервис за граѓаните

Повеќе