Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ОХРИД КАЛЕНДАР 2019-ТА

Повеќе

НА РАДА НОН СТОП И СЕ ПАЃААТ НАЈТЕШКИТЕ ЗАДАЧИ, ОВА МОРА ДА БОЛЕЛО ПОВЕЌЕ И ОД ВЛЕЧЕЊЕТО ЗА КОСА

Повеќе

АЈДЕЕ, МЕПСО ОСВЕН СТРУЈА ЌЕ НОСИ И СУПЕР БРЗ ИНТЕРНЕТ НИЗ ЗЕМЈАВА: Владата ќе овозможи интернет со брзина од најмалку 30 мегабајти во секунда, брз широко појасен интернет, и најмалку 50% од домаќинствата да имаат претплатнички договор за пристап до најмалку 100 мегабајти во секунда супер брз или ултра супер брз бродбенд интернет пристап!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, дире...

Повеќе

СЕ ПРЕТЕРА И СО ДЕМОКРАТИЈАТА: Наместо да е страв и трепет, кој стигне се зафркава со ДБК, сега искршени 6 возила на агенцијата?!

Шест службени возила во сопственост на УБК, утрово во 8 часот биле демолирани на паркингот пред МТВ, велат од МВР. И покрај тоа што на паркингот им...

Повеќе

Почина Слободан Угриновски, бизнисмен и претседател на Сојуз на титови леви сили

Долгогодишниот претседател на Титови леви сили, Слободан Угриновски, починал ненадејно изминатата ноќ во Скопје. Ова го објави неговиот син Никола ...

Повеќе

ФОТО СРЦЕ ДА ТИ ЗАСТАНЕ: Брат извини едно прашање, проодно е накај Сливово?

-Брат извини едно прашање,проодно е накај Сливово? Само под прва и под мала гас. -Фала братче Нема зошто.

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ИТАЛИЈАНСКА АМБАСАДА ГИ СЕДНА НА ЗАЕДНИЧКА МАСА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈА

Линк до сторијата овде.

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА СДСМ: ЗА САМО ДВЕ ГОДИНИ ПЛАТИТЕ СЕ ЗГОЛЕМЕНИ ВО ПРОСЕК ЗА 2000 ДЕНАРИ!

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Граѓанско демократската унија го отвори својот прв локален клуб во градот Штип

Промоција на ГДУ- Штип Почитувани, Граѓанско демократската унија го отвори својот прв локален клуб во градот Штип. Промоцијата се одржа во хот...

Повеќе

ПРЧ НА ДЕНОТ

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: Како четири земји, наши пријатели, го дозволиле бегството на Груевски?

Истрагата ќе ги открие деталите за бегството на Груевски, но останува прашањето како четири земји, наши пријатели, тоа го дозволиле, рече денескап...

Повеќе

ТАТКО ПО ЧЕТВРТИ ПАТ: АНТОЊО И ВЛАТЧЕ РАСТУРИЈА, НЕ ГИ БИВА ЗА ПОЛИТИКА, АМА ЗА ДЕЦА ПРАВЕЊЕ СЕ МАШИНА!

Честитки од Мактел, да им се живи здрави среќни и успешни и да се угледаат во животот на Тато и све обратно да прават...

Повеќе

ЗЛАТКО МАРИН: Го унапредуваме квалитетот на предучилишното образование – клучно за натамошниот раст и развој на најмладите. Во таа насока се одржа интерактивна обука во градинката „Буба Мара“ наменета за професионален развој на воспитувачите, стручните работници и соработници од градинката!

Златко Марин 1 hr· Го унапредуваме квалитетот на предучилишното образование – клучно за натамошниот рас...

Повеќе

СЕ УШТЕ СКАПО ГО ПЛАЌАМЕ ГРУЕВИЗМОТ: ТЕШКО СЕ ЖИВЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ПЛАТАТА НЕ СТИГА НИТУ ЗА ОСНОВНИ СМЕТКИ И ХРАНА, ЗА ОБЛЕКА, КОЛИ, ЗАШТЕДА И СЛИЧНИ ФАНТАЗИИ МАЛО СУТРА!

Голем буџет, големи апетити, многу пари за трошење. Колку од тие планови ќе успеат да го подобрат животниот стандард...

Повеќе

ОВА Е АМЕРИКА БЕЈБЕ: Погледнете на какви стадиони играат рагби клубовите од универзитетската лига, во Тексас на пример се игра на арена вредна 500 милиона долари со капацитет од 102 000 гледачи!!!

Втората рагби лига во Америка е во исто време универзитетска лига во која се натпреваруваат колеџите од цела Америка. За какви тоа богати колеџи ст...

Повеќе