Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) Николовски: Нова дополнителна субвенција од 5 денари за стабилизирање на откупот на оризова арпа

Повеќе

СДСМ ДРЖИ ЛЕКЦИЈА ПО ГРАДЕЖНИШТВО: ВО МОМЕНТОВ СЕ ИЗГРАДЕНИ, ИЛИ СЕ ГРАДАТ, ИЛИ СЕ ПРЕД ПОЧЕТОК НА ГРАДБА НАД 50 ОБИКОЛНИЦИ, МАГИСТРАЛНИ ПАТИШТА И АВТОПАТИ!!!

Goran Sugareskiadded 74 new photos to the album:"Градиме Патишта".Like Page 11 hrs Во изминатиот период заедно со Зоран Китанов, директоро...

Повеќе

ИВОНА И ЛАТАС СЕ ПРЕТЕРАА

Повеќе

БОМБА НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: БУЏЕТОТ ЗА ЗДРАВСТВО ВО 2019-ТА ЌЕ БИДЕ НАД 100 МИЛИОНИ ЕВРА, ПЛУС НАД 450 МИЛИОНИ ЕВРА КОИ ГИ ОБЕЗБЕДУВА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО!

Фондот ги има следните надлежности: ги спроведува прописите и политика на развојот и унапредувањето на здравствената заштита во врска со задолжит...

Повеќе

ДОМ на Собрание на Европските зелени: Екологијата и социјалата се две страни на една иста паричка

Повеќе

ГДУ БАРА ОСТАВКА ОД МИНИСТЕРОТ ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА, САДУЛА ДУРАКИ

Повеќе

БОГОЕВ: За социјалните политики на локално ниво и отворање на Дневен центар за лица со посебни потреби, разговаравме на денешната средба со претставниците од Градот Сандефјорд, Норвешка

Стефан Богоев‏@sbogoev7h7 hours ago За социјалните политики на локално ниво и отворање на Дневен центар за лица со посебни потреби, разговара...

Повеќе

СДСМ СЕ БОРИ СО МАШИНАТА ЗА ЛАЖНИ ВЕСТИ: ВМРО-ДПМНЕ се загуби во лажните вести, не се точни измислиците за отворена истрага за продажбата на ЕДС!

Повеќе

(ФОТО) БОГОЕВ: Започна асфалтирањето и проширувањето на улицата „Њуделхиска“. Се поставува нов асфалт во должина од 400 метри, а за поголема безбедност на пешаците, се поставуваат нови рабници, како и нови бекатон плочки по патеката.

Повеќе

(ВИДЕО) ГДУ ОТВОРА КЛУБОВИ ШИРУМ ЗЕМЈАВА, ОТВОРЕН ПРВИОТ КЛУБ ВО ШТИП!

Повеќе

(ВИДЕО) МЛАДИНА ЗА ПРИМЕР: Еколошки акции на СДММ во 27 општини, за почист воздух и здрава животна средина!

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО КОСОВО ЗАСЛУЖУВА ДА БИДЕ ДРЖАВА!

Повеќе

НОВ СКАНДАЛ НА ПОВИДОК: СО НЕПОСРЕДНА СПОГОДБА, ДРЖАВАТА ГО ПРОДАДЕ ПАРКИНГОТ ДО ГТЦ НА МПЦ И ФИРМА ОД КУМАНОВО ЗА 312е ПО МЕТАР КВАДРАТЕН!

Повеќе

ГОСПОДЕ БОЖЕ ОВИЕ СЕ БЕЗНАДЕЖНИ: ВМРО ДПМНЕ ПЛАНИРА ГОЛЕМ МИТИНГ ВО СРЕДА ЗА ПОДДРШКА НА БЕТМЕН, ДАМОВСКИ, ДУРЛОВСКИ, ВЛАДО ЈОВАНОВСКИ?!?!

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната редовна седница одлучил во наредниот период да организира антивладини протести, поради тоа што СДСМ по...

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО - ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ СПОМНА КИДНАПИРАЊЕ: ГРУЕВСКИ УСПЕАЛ ДА ИМ ИЗБЕГА НА МВР И ДБК СО ПОМОШ НА АГЕНТИ НА УНГАРСКАТА, СРПСКАТА И РУСКАТА ТАЈНА СЛУЖБА КОИ ГО ИЗНЕЛЕ ОД ПАРТИСКАТА ЗГРАДА ВО ГЕПЕК И ПОТОА ГО ВОЗЕЛЕ НИЗ ДИВ ГРАНИЧЕН ПРЕМИН!

Премиерот Заев спомена дека МВР го следела Груевски 4 недели. Тогаш како успеал да им избега? Мактел дознава дека бегството го помогнале агенти од ...

Повеќе