Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) БОГ ДА ЧУВА, КАКВА КОЛОСАЛНА ПЛА...КА, ПОЛА ИНТЕРВЈУ СО ЧОМОВСКИ МИЦКО СЕ ЖАЛЕШЕ НА ПРАШАЊАТА, НЕ БИЛЕ ФЕР?!?!

Повеќе

БРАВО ЧОМ, СЕ ПОПРАВИ, НО СЕПАК НЕ ТИ Е ПРОСТЕНО ЗА БЛАМАЖАТА СО ГРУЕВСКИ!

Браво стари. Интервјуто со Мицко ти беше на нивото, жестоко, брутално, без милост. Но сепак не ти е простено за бламажата со Груевски. Тоа ќе остан...

Повеќе

Четирите стопански комори испратија официјален допис до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, со цел да се поттикне дискусијата и решавањето на проблемите кои ги засегаат микро, малите и средните претпријатија од земјоделскиот бизнис сектор

Почитувани, Четирите стопански комори испратија официјален допис до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, со цел да се поттик...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ГРАД СКОПЈЕ АПЕЛИРА ДО ДЕЛ ОД СКОПЈАНИТЕ ДА НЕ СЕ ПОНАШААТ КАКО СТОКА

Повеќе

(ВИДЕО) БАКСУЗ НА ВЕКОТ: Од првотимец на ФК ПАРТИЗАН до член на бандата ПИНК ПАНТЕР и во затвор во пустина во Дубаи

Повеќе

(ВИДЕО) ДАНКЕ ДОЈЧЕ: Германија го одврзува „ќесето“ за поддршка на Македонија

ЗАПОЧНА СО РАБОТА МЕШОВИТИОТ УПРАВУВАЧКИ КОМИТЕТ ПОМЕЃУ ВЛАДИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И ГЕРМАНИЈА – ВИЦЕПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ: ДА СЕ ЗАБРЗА ЕКОНОМСКАТА СО...

Повеќе

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЈА ПРИФАТИ КАНДИДАТУРАТА НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА „ЕВРОПСКА ЗЕЛЕНА ПРЕСТОЛНИНА 2021“

Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за престижното признание „Европска зелена престолнина“ во 2021 година. Оваа ...

Повеќе

СО 40 ДРВЈА ОБНОВЕН ДРВОРЕДОТ НА БУЛЕВАРОТ МИТРОПОЛИТ ТЕОДОСИЈ ГОЛОГАНОВ

Градоначaлникот Петре Шилегов, денеска присуствуваше на обновувањето на дрворедот на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, дел од големата есенск...

Повеќе

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: ЛЕЕЕ КОМШИ, КОКОШКАВА ЕПТЕН ДОБРО ИЗГЛЕДА

Повеќе

ИСПРАВКА - ДЕМАНТ: Јас, Вера Иванова сум единствена, стопроцентна поранешна сопственичка на Диамед Македонија, компанија која од 01.11.2018 е превземена од Диаверум Шведска. Ниту едно друго лице, освен мене, во ниту еден момент, немал никаков удел во сопственоста, нуту во основањето на Диамед Македонија, исто така, не се точни информациите дека се блокирани сметки на Диамед Македонија

Повеќе

Винодонија 2018: Преку 300 етикети на вино од 40 македонски и странски винарии се изложени на третиот по ред Скопски вински салон

Повеќе

ГОРАН МИХАЈЛОВСКИ: Што сè не преживеа овој Груевски. Жилав е. Отпорен. Како лебарка е. Утре во Будимпешта да падне атомска бомба и од таму ќе се спаси

Што сè не преживеа овој Груевски. Жилав е. Отпорен. Како лебарка е. Утре во Будимпешта да падне атомска бомба и од таму ќе се спаси. А ние, е...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Компанијата ЗСФ КОМ ви ги претставува следните станбени згради: Skopje City Garden, Маџир Маало, Прашка, Аеродром

Почитувани, Компанијата ЗСФ КОМ ви ги претставува следните станбени згради: 1. "Skopje City Garden"Локација: ул.Манапо, Карпош 3, СкопјеСлободни...

Повеќе

КИРАЦОВСКИ: Денес го разгледуваме предлог-законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси

Повеќе

ЗСФ КОМ, ЕДНА ОД ВОДЕЧКИТЕ ГРАДЕЖНИ КОМПАНИИ ВО СКОПЈЕ: Ви ја преставуваме станбената зграда која се наоѓа на ул.”Прашка” бб, Општина Карпош Скопје

Почитувани, станбената зграда се наоѓа на ул.”Прашка” бб, Општина Карпош Скопје. Површината на локацијата (градежната парцела) изнесува...

Повеќе