Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

АЛО ВЛАДА, ШТО ПО ЃАВОЛИТЕ СЕ СЛУЧУВА ВО МАК-НАВ: На листата на вработени синови, ќерки, браќа, сестри и внуци се наоѓаат и синот на директорот на еден од социјалните фондови, сестрата на еден од вицепремиерите, внуците на директорот на телекомуникацискиот оператор и на висок претставник на помалиот коалициски партнер, синот на пратеничка од истата партија...

Во М-НАВ, државно претпријатие во кое се исплатуваат плати седум-осум пати повисоки од просечната, од минатата недела е вработен роднина на еден мин...

Повеќе

Братот на Николовски најостро ги демантира лажните вести и најави тужба против Инфомакс

Илија Николовски, брат на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ја демантираше лажната вест објавена на по...

Повеќе

Тадиќ: Вучиќ лаже за мерцедесот, тој заедно со Рама, Ѓукановиќ и Орбан помогнаа во бегството на Груевски(видео)

Поранешниот српски претседател, Борис Тадиќ, ги отфрли обвинувањата на актуелниот, Александар Вучиќ, дека исто како Груевски набавил скап мерцедес н...

Повеќе

ОДАМНА ЈА МИСЛАМ ОВАА КОЛУМНА: И ПОКРАЈ СИТЕ ЗЛОДЕЛА, ТРЕБА ЗА НЕШТО И ДА ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИМЕ НА ГРУЕВСКИ И МИЈАЛКОВ!

Сакам вака јавно, без разлика дали ќе стигне до нив, да им се заблагодарам на Груевски и Мијалков за тоа што сепак не ја преминаа црвената линија и не...

Повеќе

СДСМ ГИ РЕМЕТИ БЕЗ МИСЛОСТ ВМРОНИТЕ: Еве прилика ВМРО-ДПМНЕ да научи економија, како парите од Буџетот наместо за луксуз, барок и криминални шеми се враќаат назад кај граѓаните

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПОКРОВИТЕЛ НА 75 ГОДИНИ ОД ОДРЖУВАЊЕТО НА АСНОМ!!!

Повеќе

СДСМ СЕ ЗАКОЛНА ДЕКА ЌЕ СЕ БОРИ ДО КРАЈ: Осудениот криминалец Никола Груевски потврди дека е лажго и кукавица, но нема да избега од правдата, казната ќе си ја отслужи во Македонија!

Никола Груевски е лицето, името и презимето на целокупното криминално зло што 11 години ја уништуваше Република Македонија. Македонија и многу нејз...

Повеќе

ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ, ЈАНИ МАКРАДУЛИ, ФИЛИП ТЕМЕКОВСКИ, ОВА ТРЕБА ДА СЕ ПРОВЕРИ: Цементарница УСЈЕ секоја вечер загадува повеќе од дозволеното со дозволата?!

Повеќе

НА КЕЈТ ИЧ НЕ И Е ЛЕСНО: Има не една, туку две свекрви, од кои едната е шеф на државата доживотно!

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ не е заинтересирана за апсењето на Мијалков: Тој повеќе не е наш член, кој го...

Сашо Мијалков повеќе не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не сме запознаени со деталите и причините за неговото приведување. Раководството на партијата подолго ...

Повеќе

ХАХАХА: САШО МИЈАЛКОВ ЕДНА ГОДИНА ЖИВЕЕЛ ВО КРАЛСКИОТ АПАРТМАН ВО ХОТЕЛ МЕРИОТ!

Според извори на Либертас од луѓе блиски на екс првиот човек на УБК, братучедот на побегнатиот Никола Груевски, од пред извесно време поседувал личн...

Повеќе

(ВИДЕО) ЧУВСТВОТО КОГА ЗНАЕШ ДЕКА МИЈАЛКОВ Е У ШУТКА!

sometimes puppies need to relax too. pic.twitter.com/AuGhGksXxd — puppie🐕 (@activepuppie) November 20, 2018

Повеќе

БОМБА НА НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК: Искусниот дипломат и полу албанец по мајка, Денко Малески во игра за консензуален претседател

Универзитетскиот професор и прв шеф на македонската дипломатија, Денко Малески, кој во последно време се спомнува повторно како можен адут на СДСМ з...

Повеќе

Мијалков е сместен во обична ќелија во затворот Шутка со други притвореници

Сашо Мијалков во затворот Шутка е сместен во обична ќелија со други притворени лица кои не се поврзани со ниеден од предметите на СЈО. &b...

Повеќе

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ СВЕТОТ: Фејсбук платило на ПР агенција да продуцира црни стории за милијардерот активист и филантроп Џорџ Сорос

Повеќе