Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) ГОСПОД НЕКА НИ Е НА ПОМОШ АКО АРНА ШИЈАК РЕШИ ДА СЕ БАВИ СО ПОЛИТИКА, ХИТЛЕР ВО ЖЕНСКА ВАРИЈАНТА, СТРАШЕН ОРАТОР, ТОТАЛНО ОДЛЕПЕНА ОД РЕАЛНОСТА!

Повеќе

(ВИДЕО) СО МНОГУ ЛОШ АНГЛИСКИ, КОЧО АНЃУШЕВ ОДРЖА МНОГУ ДОБАР ГОВОР НА ФОРУМОТ ВО ВИЕНА: ЏАБЕ НА БАЛКАНОТ ГРАДИМЕ АВТОПАТИ ВРЕДНИ МИЛИЈАРДИ ЕВРА АКО КАМИОНИТЕ ЧЕКААТ НА ГРАНИЦА ПО 10 СААТИ, СВЕ Е ЏАБЕ ТОГАШ САМО ЌЕ ПРОПАЃАМЕ!

Повеќе

ЕЕЕЈ СДСМ КАЈ БЕВТЕ А КАЈ ДОТЕРАВТЕ: ВАКВИТЕ СРЕДБИ ЕДНО ВРЕМЕ БЕА САМО НА ЦО НА БИХАЧКА, СЕГА ОВА Е СРЕДБА НА ДРЖАВНИОТ ВРВ!!!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска имаше средба со Управ...

Повеќе

(ВИДЕО) Николовски: Годинешниот откуп на тутун започна со поголем број на склучени договори и со повисоки субвенции и со повисока откупна цена за тутунот, се очекува девизен прилив од над 100 милиони долари!

Повеќе

(ВИДЕО) Локвенец: Поголеми плати во сите сектори, повеќе пари кај граѓаните со мерките од Буџетот

Одговори на новинарски прашања:

Повеќе

ОПШТИНА КРИВОГАШТАНИ ПОДОБНО ЗА ОДГЛЕДУВАЊЕ МАРИХУАНА ЗА МЕДИЦИНСКИ ЦЕЛИ, ИМА ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ИНВЕСТИТОРИ

Повеќе

ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО, МИЛОШЕВ: Денес се обратив на одбележувањето на Светската недела за рационална употреба на антибиотици, за подигнување на свеста за рационална употреба на антибиотиците и заложување за унапредување на здравјето на луѓето, животните и на животната средина во духот на меѓународниот пристап - Едно здравје

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ОТКАЖА, НО ВИЦЕ ПРЕМИЕРОТ КОЧО АНЃУШЕВ ЈА ПРЕСТАВУВАШЕ ЗЕМЈАТА НА САМИТОТ НА ЛИДЕРИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА КУРЦ!

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев денеска присуствуваше на официја...

Повеќе

(ВИДЕО) ХАХА, ЉУБИ ГА МААЈКА КУРТОНСКА- ФИЛИПЧЕ ПЕТРОВСКИ: Сега кога веќе не сум директор, сфатив дека бомбите на Заев не се креирани, сечени и лепени, вистина биле!

Повеќе

СДСМ РАСПАЛИ ПОНЕДЕЛНИЧКИ ПО ВМРОВЦИТЕ: Криминалците од ВМРО-ДПМНЕ расипнички трошеа на мерцедеси, сега се купуваат амбулантни возила, се опремуваат училишта, сите институции се борат со загадувањето на воздухот!

Повеќе

Голи Бразилки и вино ги стоплија љубителите на виното, дипломатскиот кор и голем број јавни личности уживаа во младото вино на „Тиквеш“

Голем број љубители на виното од земјава и регионот, претставници на дипломатскиот кор, на институциите, на бизнис секторот и медиумите, јавни лично...

Повеќе

ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА ШЕТАЊЕ НА ПРОТЕСТИ СЕКОЈ ДЕН Е ПОЗДРАВО ОД СЕДЕЊЕ ВО ПАРЛАМЕНТ СЕКОЈ ДЕН!

Повеќе

Делегацијата на Град Скопје оддаде почит на педесет и четворицата загинати македонски војници, припадници на поранешната ЈНА, на просторите на поранешна Југославија за време на војната во 1991/92 година

ПОЛОЖЕНИ ЦВЕЌИЊА НА СПОМЕНИКОТ „МАЈКИНО СКРШЕНО КРИЛО“ Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева и шефот на кабинетот н...

Повеќе

(ВИДЕО) АЦА ЛУКАС ОТКРИ ДЕКА ЈАДЕ МАМАС АЈВАР, АМА НЕ ЗНАЕЛ ДЕКА Е НА ЗАЕВИ

Повеќе

(ВИДЕО) ДВЕ ДЕЧИЊА ОД АФРИКА, ИЗБЕГАНИ ВО КАНАДА, ПРВ ПАТ ГЛЕДААТ СНЕГ, ОД РАДОСТ СКОКААТ ДО ИЗБЕЗУМЕНОСТ

Toronto resident Rebecca Davies posted an adorable video of two Eritrean refugees experiencing snow for the first time. Canadian Prime Minister Just...

Повеќе