Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) ГЕРМАНСКИ НОВИНАР ГО НАСМЕА ЦИПРАС: Дали дојде на конгресот на социјал демократите во Германија за да се увериш дека има нешто посјебано и од твојата земја?!

Journalist: "Are you here today at the German social democrats to see something that is more f*cked up than your country."Tsipras: 💁‍♂️😅😂pic....

Повеќе

ПРЕТХОДНО 10 ГОДИНИ ЛАЖЕШЕ ВНАТРЕ, СЕГА НАДВОР: ВЛАТЧЕ ЃОРЧЕВ, ШПАРТА ПО СВЕТОТ И ДРСКО БЕЗОБРАЗНО ЛАЖЕ ЗА СОСТОЈБИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Vladimir Gjorcev‏@VladimirGjorcev23h23 hours ago Одлична средба со Игнасио Косидо, парламентарец од Народната партија на Шпанија и главен д...

Повеќе

НОЌЕСКА ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО ЗЕМЈАВА ЗА ОВАА СЕОЗОНА!

Повеќе

ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: Па, чекај малку, бе, па тоа е како да издржиш некој да те силува шестотини години, ти да трпиш и на крајот, кога човекот сака да те погали по главата и да те однесе на сладолед, ти му викаш: е сега ќе ти ја ебам мајката, ќе видиш ти кој е и што е Македонецот!

Branko Trickovski 2 hrs· Протест на будалите Вика вака: издржавме фашизам, ропство, комунизам!И не се предадов...

Повеќе

ФОТО НА ДЕНОТ!

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЃОРЧЕ ГИ ПРАШУВА ЖИТЕЛИТЕ ВО ОПШТИНАТА КАКОВ БУЏЕТ САКААТ ЗА 2019-ТА

Повеќе

МАКРОН ПО СТАПКИТЕ НА ЗАЕВ И ТЕВДОВСКИ: ГИ ПОКАЧИ ДАВАЧКИТЕ ЗА ГОРИВАТА СО ЦЕЛ ДА ГИ НАТЕРА ФРАНЦУЗИТЕ ДА КУПУВААТ ЕЛЕКТИРЧНИ ВОЗИЛА, НАРОДОТ СЕ КРЕНА НА ПРОТЕСТИ!

Цела Франција е на нозе, народот се крена на протести поради скапите горива поради високите такси и акцизи на истите, радикалната десница се обидува...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ СО УШТЕ ДОБРИ ВЕСТИ: Набавивме 12 нови амбулантни возила и ја зајакнуваме Итната медицинска помош (ИМП) при што со електронска аукција заштедивме 200 000е

Венко Филипче 9 hrs· Набавивме 12 нови амбулантни возила и ја зајакнуваме Итната медицинска помош (ИМП). За оваа набавка, испланиравме 30 ...

Повеќе

БОЧВАРСКИ: Општина Штип работи на решавање на уште еден долгогодишен проблем во населба Баби. Започнавме со изградба на улицата 11 конгрес со вредност од 1 милион денари

Bocvarski Blagoj Yesterday at 3:57 PM· Општина Штип работи на решавање на уште еден долгогодишен проблем во насел...

Повеќе

СДСМ: Денешното барање на судот да донесе одлука по налог на ВМРО-ДПМНЕ покажува дека во оваапартија ништо не се променило, тоа е истата матрица на криминалецот Никола Груевски!

Повеќе

(ВИДЕО) АЈДЕЕ, НОВИНАРОТ САШЕ ДИМОВСКИ БИЛ НА СРЕДБА СО ГРУЕВСКИ НА 27-МИ АПРИЛ ОВАА ГОДИНА, ГО УБЕДУВАЛ ДЕКА ЌЕ ИДЕ ВО ЗАТВОР, НА ОВОЈ НЕ МУ СЕ ВЕРУВАЛО

Повеќе

ЗАЕВ: Анѓушев и Тевдовски на една владина седница толку се скараа што мораше да ја прекинам седницата и да им наредам утре да пијат кафе и да се смират!

- Анѓушев е од стопанската комора а ние сме левичарака влада, па има често искричење, на една владина седница имаше толку жесток дуел меѓу Анѓушев и...

Повеќе

(ВИДЕО) ОВА ВИДЕО Е НАЈГОЛЕМ ДОКАЗ ДЕКА СМЕ БРАЌА СО БУГАРИТЕ!

Повеќе

СДСМ: 11 години ВМРО-ДПМНЕ ништо не презеде за загадениот воздух, криминалната власт мислеше како да се збогати, сега проблемот се решава со системски мерки

Повеќе

(ВИДЕО) ПРОСТО Е ЧУДО КАКО ПОЛИТИЧКИ ГЕНИЈАЛЕЦ КАКО ЧЕДА ЈОВАНОВИЌ НЕ САМО ШТО НЕ Е ЛИДЕР НА СРБИЈА, ТУКУ НЕ Е НИТУ ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА СРБИЈА!

Повеќе