Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

Заев: Јас кажувам дека Груевски ќе биде вратен, а досега се што сум кажал се остварило

Премиерот Зоран Заев во интервјуто на телевизија Алсат М рече дека тој е сигурен дека Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија. -Ако ...

Повеќе

ВМРО ДПМНЕ ПАК ЛАЖЕ: Партијата кажа дека не стои зад протестот во недела, а претседателите на општинските комитети повикуваат на протест?!

Повеќе

ВИДЕО ВО ЖИВО ИНТЕРВЈУ СО ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ: Kој е одговорен за бегството на Никола Груевски и дали некој ќе биде разрешен?!

Повеќе

ГУЛФ ОИЛ: Доколку се уште немате одлучено каде ќе го поминете претстојниот викенд подалеку од градскиот метеж, нашиот предлог за Вас е Макеоднски Брод и пештерата Пешна

Supertrade 11 hrs· Доколку се уште немате одлучено каде ќе го поминете претстојниот викенд подалеку од град...

Повеќе

ПРОБЛЕМОТ СО БОЛНИЦАТА ЗА ЗАВИСНИЦИ ВО КИСЕЛА ВОДА ЌЕ БИДЕ РЕШЕН ВО СОРАБОТКА СО ВЛАДАТА, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ФИЛИП ТЕМЕЛКОВСКИ

Filip Temelkovskiis atВлада на Република Македонија. 3 hrs·Skopje· Благодарност до ПремиеротЗоран Заеви ми...

Повеќе

НАЈНОВА, ДОСЕГА НАЈУБЕДЛИВА ТЕЗА ЗА ТОА КАКО ИЗБЕГАЛ ГРУЈО: КИДНАЛ СО УКРАДЕНАТА ЃУБРЕТАРКА НА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ!

Повеќе

(ВИДЕО) КОЧО АНЃУШЕВ ШОУ: Кога пред некој ден дознав дека македонските сендвичари купуваат помфрит од странство, ми се стемни, па мајка му стара, даваме 100 милиона евра за субвенции, помфрит увезуваме?!

Повеќе

ЗАЕВ ОДИ ВО КОНТРА НАПАД: СО ОБВИНУВАЊЕТО ДО УНГАРИЈА ЗА КИДНАПИРАЊЕ НА ГРУЕВСКИ, ЗАЕВ МУ ЗАДАДЕ УДАР МЕЃУ НОЗЕ НА ОРБАН!

Со обвинувањето кон Унгарија дека го киднапирала Груевски, Заев и владата ја започнаа битката за екстрадиција на поранешниот премиер побегуља. Поглед...

Повеќе

ОПШТИНА ЦЕНТАР СЕ ИЗВИНИ НА ЈАВНОСТА ЗА ОДНЕСУВАЊЕТО НА ДВАЈЦА СВОИ РЕДАРИ, НАЈАВИ ДИСЦИПЛИНСКИ МЕРКИ ЗА НИВ

Повеќе

(ВИДЕО) НОВИ БОМБИ РОКААТ ЗА ГРУЈО, ОВОЈ ПАТ СО ВИДЕО: Неговите соработници почнаа да објавуваат видеа за неговиот луксузен живот додека бил премиер и лажел дека е скромен патриот, одмори на егзотични острови каде едно ноќевање чини илјадници евра!

Во бурата реакции по објавата за бегството на Никола Груевскидо редакцијата на НОВАстасаа видео снимки од анонимен дојавувач како илустрација за как...

Повеќе

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ НА ДЕНЕШНАТА ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА БУЏЕТОТ ЗА 2019-ТА: Ни требаше година и пол да се уходаме како влада, догодина ќе има економски бум, сите проекти, од автопати, преку желеница, гасоводи, водоводи, болници ќе тргнат со полна пареа догодина, над 1 милијарда евра во капитални инвестиции!!!

Повеќе

ТОА Е АМЕРИКА БЕЈБЕ: Судија му нареди на Трамп да му дозволи на репортерот на ЦНН да присуствува на неговите пресови во Белата Куќа!

Репортерот на ЦНН, Јим Акоста му постави многу критички прашања на Трамп пред една недела, и Трамп како што го дал господ, тешка џукела и диктаторче...

Повеќе

(ВИДЕО) ФИЛИПЧЕ СООПШТИ ДОБРИ ВЕСТИ: 10% повишица за специјалистите, 5% за сестрите и болничарите!

Повеќе

Премиерот Заев ја шокираше јавноста: Можно е Груевски да бил киднапиран!

Темата околу бегството на поранешниот премиер Никола Груевски се уште е актуелна на Балканот и во Унгарија, а на денешната прес-конференција, премие...

Повеќе

БОМБА НА НЕЗАВИСЕН: Груевски си ги испразнил сметките уште во септември

Поранешниот премиер Никола Груевски уште во септември, кога во Собранието држеше прес-конференција и обвинуваше дека е жртва на политички прогон, во...

Повеќе