Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

Во тек е StartUp Europe Summit во Софија #ses18 каде се презентираат ЕУ и светските трендови и политики за иновации и технолошки развој. Делегацијата на Влада на Република Македонија е предводена од премиерот Zoran Zaev, а во неа учествува и директорот на #ФИТР, Jovan Despotovski

Повеќе

АЈДЕЕ, И ЖИЖИ СЕ ПРЕТЕРА СО НОВИНАРСТВОТО, БАРА ОСТАВКА ОД ОРБАН!

Повеќе

АДИНГ: Во пресрет на 70 години Градежен Факултет и 50 години Адинг, нашата компанија денес беше домаќин на потпишувањето на договор за соработка помеѓу Градежен Факултет и ИЗИИС, двете членки на УКИМ, Скопје и АДИНГ АД, Скопје

ADING Нашата компанија денес беше домаќин на потпишувањето на договор за соработка помеѓу Градежен Факултет и ИЗИИС, дв...

Повеќе

(ВИДЕО) ОРБАН НА НОВИНАРСКО ПРАШАЊЕ ЗА ГРУЕВСКИ: Не ме прашувајте мене, туку правниците, ова е правно прашање а не политичко!

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан, на новинар од унгарската телевизија „24“ за азилот на Груевски му порача одговор да побара кај правн...

Повеќе

И НА ВМРОНИТЕ КОНЕЧНО ИМ СВЕТНА СИЈАЛИЦАТА ЗА ГРУЈО: Аве овој изгледа цело време не лажел?!

Повеќе

ДЕМАНТ од Национален сојуз на слепите на Република Македонија: В.Д директорката на НУБ, Сенка Наумовска направи многу штета за слепите лица

Почитуван г-дин Ивановски, Се надеваме дека овој наш допис ќе го објавите во целост, за кој апсолутно стоиме на секој единствен кажан збор. Се ч...

Повеќе

(ВИДЕО) ПО ДЕЦЕНИСКИ ТРАНС, ДОЈДЕ ВРЕМЕ ДА СЕ ОТРЕЗНИМЕ ОД ДРОГАТА - ШЕФОТ НА МАКЕДОНСКИОТ ПРЕГОВАРАЧКИ ТИМ СО БУГАРИЈА: Не е вистина се што сме учеле во македонските учебници по историја!

Повеќе

БОМБА НА МАКТЕЛ: БЕГСТВОТО НА ГРУЕВСКИ ЛОГИСТИЧКИ ГО ОДОБРИЛЕ И ПОМОГНАЛЕ ИВАНОВ И МИЦКОВСКИ А ГО ДОГОВОРИЛЕ И СПРОВЕЛЕ ВО ДЕТАЛИ СИНИША АЛЕКСОВСКИ И АЛЕКСАНДАР НИКОЛОВСКИ!

Еве што разговарале и договарале Синиша Алексовски и Александар Николовски во кафулето Плеј на улица Македонија. Бегството на Груевски во детали би...

Повеќе

ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: ВМРО-Будимпештанска го моли Груевски да се врати!?

Branko Trickovski 2 hrs· ВМРО-Будимпештанска го моли Груевски да се врати!? Гледај ваму, Наумче, вмро-дпмне мо...

Повеќе

(ВИДЕО) ХАХАХА, ОВА САМО ГЕРО АЛЦХАЈМЕР ГО МОЖЕ: Плука по МВР на две основи, зашто Грујо им избегал и како тоа се дрзнале да прават претрес на неговиот дом и на седиштето на ВМРО ДПМНЕ?!?!

Повеќе

ПЕТРЕ САМ СИ ЈА БАРА БЕЉАТА: ВО ПОСЕТА НА БОРДО, ФРАНЦИЈА, СВЕТСКИ ЕПИ ЦЕНТАР НА ВИНСКАТА ИНДУСТРИЈА

Делегација на Град Скопје, составена од градоначалникот Шилегов, членови на Советот на Град Скопје, како и на повеќе директори на градските јавните ...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ: НОВИ СОДРЖИНИ ЗА ДЕЦА И РОДИТЕЛИ ВО ЧАИР

Градоначалникот Шилегов, директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, Ардијан Муча, и градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, денеска пр...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО) СВЕЧЕНО ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ „13 НОЕМВРИ“ НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА 2018 ГОДИНА

Вчеравечер, во Македонската филхармонија, се одржа свеченоста по повод одбележување на 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје, на која градо...

Повеќе

ХРАБАР ПОТЕГ НА ШИЛЕГОВ: ЈА ОБЈАВУВАМЕ ОДЛУКАТА ЗА НОМИНИРАЊЕ НА СКОПЈЕ ЗА КАНДИДАТ ЗА ТИТУЛАТА „ЕВРОПСКА ПРЕСТОЛНИНА НА КУЛТУРАТА“!

Градоначалникот Шилегов, денеска присуствуваше и се обрати на конференцијата во Универзалната сала, по повод интересот на Град Скопје да се кандидир...

Повеќе

МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ ВО ШТИП НА 17 НОЕМВРИ

Повеќе