Одберете локација на пристап

Голем пожар беснее во кавадарeчкото село Манастирец, а пожар има и во соседното село Трстеник. Пожарот не е стигнат до боровата шума, а изгорено е големо пространство со смрека и друг вид шума. Состојбата е критична, а од Противпожарната единица
Претседателските избори не се само обичен избор туку избор од кој зависи судбината на државата, бидејќи работите во реалноста не се добри и не се такви какви што ветуваа од власта, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во О
Беше меѓу најгласните за време протестите во 2016-та година. Денес е меѓу активистите со најголем број казни поради тоа.Ирена Стеријовскаима толку многу прекршочни пријави за боењето објекти и улици, што повеќе не ги ни отвора пликоата кои и стигаа
За 1 782 гласачи на Дијаспората, којшто еден дел само се пријавиле, од дома ,,искликале" од компјутерот или од мобилниот телефон, а нема да гласаат, државата ќе потроши околу 507 000 евра. Тоа е 285 евра од глас, под услов сите да гласаат. Повеќе
Ако Христијан Мицковски бил најдобар студент на Машинскиот факултет во 2001 година според најавата на Канал 5 ТВ за дуелот во вторник, и ако според неговата официјална биографија останал веднаш асистент таму, кај татко му нормално, знаете ли кој му
Заврши асфалтирањето на пет улици во селата Кучичино, Бурилчево и Чифлик, а за што беа обезбедени околу 10 милиони денари. Претходно, во првата фаза асфалтирани беа десетина улици со вкупна должина од над два километри во селата Бања, Спан
Редовното користење на марихуана може три пати да ја зголеми опасноста од ментална болест, ова е докажано во научно истражување во Британија.
While the Open Society-bots and their paid journalists, academics and "human rights specialists" have been waging open war against Hungary, they have remained absolutely silent about what has been going on in France pic.twitter.com/QdMwsHAmWT &mda

ЕВЕ ШТО НИ ОСТАВИ ЉУБЧО ВО НАСЛЕДСТВО, ОН ОВА СЕГА ДА ГО ПЛАТИ ОД СВОЈ ЏЕБ: ГРЧКИ ХЕЛЕНИК ПЕТЕРОЛЕУМ ОД МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА БАРА ОТШТЕТА ОД 32 МИЛИОНИ ЕВРА!

Грчки Хеленик Петролеум отвори спор со македонската влада и бара отшета од 32 милиони долари поради непочитување на купопродажниот договор за рафи...

Повеќе

(ВИДЕО) СИРОТИ ЖАЛ ДА ТЕ ФАТИ ЗА ЛУЃЕВО: БОЈКОТИРАМ биле кај Иванов да бараат вонредна состојба, тој ги откачил и не ги примил, сега се закануваат со колективно самоубиство пред собрание!

Повеќе

ЖИВОТОТ ДОЈДЕ И ЗА НАЈСИРОМАШНИТЕ: Пензионерите кои имаат пензија пониска од 14.000 денари се ослободени од плаќање партиципација при лекувањето во болнички здравствени установи!

Повеќе

КОНЕЧНО ИМАМЕ ХУМАНА ВЛАДА КОЈА МИСЛИ НА НАРОДОТ - ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Среќен сум што денеска ја отворивме „Родителската куќа“, со која ќе им помогнеме на родителите што не се од Скопје да имаат топол привремен дом за да можат да им бидат најголема поддршка на своите деца кои се на подолг престој во болница и се борат со канцер на хемато-онколошкото одделение

Повеќе

ЏЕЈ ЏЕЈ СТЕФАН ПРИРЕДИ БОЖИЌЕН ПРИЕМ, ОЛИВЕР СПАСОВСКИ НАЈПОБОЖЕН, НЕ СЕ ОДЛЕПИ ОД НЕГО

Повеќе

ОВА СЕ СЛУЧУВА ЗА ПРВ ПАТ: Институциите и граѓанскиот сектор работат заедно на подобрување на даночните услуги

Министерство за финансии 3 hrs· Институциите и граѓанскиот сектор работат заедно на подобрување на даночните услуги. „Ова е ...

Повеќе

ШЕФОТ НА СИТЕ БОЛНИЦИ ВО СКОПЈЕ, МЕХМЕДОВИЌ: Почитувани граѓани, Сите вакцини примени во пунктовите на Здравствен дом Скопје се со валиден рок. Бев и лично да се уверам во тоа, и за време на викендот и по празниците!

Повеќе

ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ КАКОВ ТРИУМФ: Протестот и обидот за крвава реприза на 27-ми пропадна, сите водачи на БОЈКОТИРАМ плачат, како шлаг на торта Ванковска реши да се исели во Канада кај ќерките!

Димитар Апасиев 4 hrs· МАМЕТО И ЕБАВТЕ НА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА! Biljana Vankovska 3 hrs Се вратив од прот...

Повеќе

НЕ ИМ СЕ ПОГОДИ ВРЕМЕТО НА ЌОСИЊАТА: Неколку иљади демонстранти бараат да се обратат во собрание, го повикаа Иванов да им се придружи!

Тешки врнежи од снег, многу ладно, ич не им се погоди времето денеска на ќосињата пред собрание. Демонстрантите кои протестираат денеска пред С...

Повеќе

Кирацоски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конференција генералниот секретар на С...

Повеќе

ЈОВАН МИТРЕВСКИ Е НОВ КООРДИНАТОР НА ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА НА СДСМ

Пратеникот од редовите на владејачката СДСМ, Јован Митревски е нов координатор на пратеничката група во Собранието. Тој доаѓа на местото на пратеник...

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ОПТИМИСТ: Верувам дека ќе има двотретинско мнозинство!

Редот е пратениците да го кажат својот став, но верувам дека ќе има двотретинско мнозинство да се заврши процесот, изјави премиерот во пресрет...

Повеќе

ГОЦЕВАТА РАСА РАСТУРА: Македонка во Австралија на суд за возење со над 200 км на час со нејзиниот скап Мерцедес

,,Мерцедес мама“, како што ја нарекуваат австралиските медиуми, Македонката Маргарита Томовска која живее во Австралија, ќе мора да одговара н...

Повеќе

Богдановиќ: Апелирам до родителите да ја намалиме опасноста од понатамошно проширување на епидемијата

Министерството за здравство во текот на вчерашниот ден прогласи епидемија од морбили (мали сипаници) на целото подрачје на град Скопје, со што од де...

Повеќе

БОМБА НА ПОРТАЛОТ СДК: ОБЕЗБЕДЕНИ 80 ПРАТЕНИЦИ ЗА ГЛАСАЊЕ НА ПРОМЕНА НА УСТАВОТ, РАСПРАВАТА ЌЕ ЗАВРШИ ДО ПЕТОК

Собраниски извори за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека целата процедура за промената на Уставот би требало да заврши до петок. - Пратениците на ВМРО-ДПМН...

Повеќе