Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

БОЧВАРСКИ: Нека ни е честит 8 ноември, денот на ослободувањето на градот

Нека ни е честит 8 ноември, денот на ослободувањето на градот.По тој повод Општина Штип денеска додели четири признанија на наши сограѓани кои во из...

Повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Заев на 70 години Институт за национална историја: Историјата наместо да се користи за карање со соседите, да им служи на животот и иднината

Повеќе

(ВИДЕО) ХЕРОЈ, ИДОЛ НА СИТЕ НОВИНАРИ ВО СВЕТОТ: ЏИМ АКОСТА, НОВИНАР НА ЦНН КОЈ ВЧЕРА ЖЕСТОКО МУ СЕ СПРОТИСТАВИ НА НАЈМОЌНИОТ ПОЛИТИЧАР НА СВЕТОТ И ДОБИ ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ ВО БЕЛАТА КУЌА!

Повеќе

(ВИДЕО) ХАРИ ЛОКВЕНЕЦ И ДРЖЕШЕ ЛЕКЦИИ ПО ГРАМАТИКА НА КУРТОНКАТА КОРОВЕШОВСКА НА АЛФА

Повеќе

(ВИДЕО) АМАН БРЕ ЖЕНО: 13 ГОДИНИ НИКАДЕ ЈА НЕМАШЕ ДОДЕКА ГРУЈО ДИВЕЕШЕ, СЕГА ОД ТВ НЕ СЕ СИМНУВА, ПРАШАЊЕ НА ВРЕМЕ Е КОГА ЌЕ СЕ ЗАПАЛИ СО ТУБА БЕНЗИН

Повеќе

АМБАСАДОРОТ ТИМОНИЕ ДОНЕСЕ ФРАНЦУСКИ СУДИИ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ДА ПОМОГНАТ ВО РЕФОРМАТА ВО СУДСКИОТ СИСТЕМ

Повеќе

ФИЧО НА ЕЛЕКТРИЧЕН ПОГОН: Со грант од 115 000е од владата, македонски пронаоѓач се престави на саемот за авто иновации во Падова!

КомпанијатаBB Classic Cars & Replicasсо проектот „Замена на мотор за внатрешно согорување кај Застава 750 (фиќо) со електричен мотор&ldquo...

Повеќе

ЗАЕВ ИСПАДНА ПОГОЛЕМ ПАТРИОТ ОД СИТЕ ВМРОНИ ЗАЕДНО: По цели 60 години ја поврзува Мала Преспа со Македонија со повторно отворање на граничниот премин кај Маркова Нога!!!

Повеќе

ХАХА, КУРТОНОТ ДАШТЕВСКИ КОНЕЧНО МУ СЕ ОДДОЛЖИ НА ПАТОРОТ ШТО ГО ПОСТАВИ ДА ВОДИ ИНСТИТУЦИЈА ИАКО ОВЦИ НЕ Е КАДАРЕН ДА ПАСЕ: ГРУЈО БИЛ ДИСКРИМИНИРАН НА СУД, МОРАЛ ДА ИДЕ У ЗАТВОР ЗА КРИМИНАЛ, ТОА БИЛО НЕПРАВДА?!

Државната Комисијата за заштита од дискриминација утврди дека Никола Груевски бил жртва на директна дискриминација од страна на Основниот суд Скопје...

Повеќе

ГОЛЕМА ЧЕСТ ЗА МАКЕДОНИЈА: МНР Димитров се обрати во германскиот Бундестаг, за време на работната посета на СР Германија!

РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈАМИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ Соопштение до средствата за јавно информирање МНР Димитров се обрати во германскиот Бундес...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев: АСНОМ не се брише, туку ќе го има два пати, со нацрт амандманите се внесува обврска за заштита и се гарантира македонскиот идентитет

Нацрт амандманите беа достапни за целата јавност, тие ја заслужуваат поддршката од сите пратеници. Во нив нема ништо што е спротивно на меѓународнот...

Повеќе

ПОПРАВЕН МОСТОТ КОЈ ПОПУШТИ КАЈ ГРАДСКО, ЖЕЛЕЗНИЦА ПРЕТРПЕЛА ШТЕТА ОД 1,5 МИЛИОНИ ЕВРА ПОРАДИ ПРЕКИНОТ НА ВОЗОВИТЕ!

Бетонскиот мост на железничката пруга меѓу станицата Градско и крстосницата Кукуричани, поради кој во прекин беше железничкиот сообраќај на Коридоро...

Повеќе

ГРОМ МУ ГО ПОМАТИЛО УМОТ НА ПОДРЖИКОЊОТ - Јакимовски на протестот за правда за Груевски: Јас сум против помирување, кој згрешил да си лежи?!?!

Стевчо Јакимовски на вечерашниот протест за правда за Никола Груевски во изјава за „Фокус“ вели дека тој дошол за да даде поддршка на Су...

Повеќе

(ВИДЕО) МУКОСКИ ПАК ЈА ОТВОРИ ВРАТАТА: Петровски и Бачев на кафе кај Мукоски, останатите играа оро пред портите

Повеќе

ЅИНГО И СЕ НАЉУТИ НА СВОЈАТА ДОЛГОГОДИШНА СОРАБОТНИЧКА: Планот беше јас да се испазарам со Заев, а не ти!

Раководството на СПМ е изненадено од одржаната пресконференција на пратеничката Владанка Авировиќ за дадената изјава дека е претставник на СПМ во из...

Повеќе