Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

НА ДЕНОТ НА РОМСКИОТ ЈАЗИК, ДЕЛЕГАЦИЈА НА ПЦЕР ПОСТАВИ ВЕНЕЦ НА РОМСКИТЕ ГРОБИШТА ВО ЈАСЕНОВАЦ, ХРВАТСКА

Повеќе

КИРАЦОВСКИ: Главна цели на предлог Законот за нотаријат - намалување на трошоците во постапките пред нотарите и извршителите за најсиромашните граѓани кои не можат да си ги платат сметките за комунални трошоци и кои земаат мали потрошувачки кредити!

Повеќе

АРМ БЛЕСНА: Полкот за специјални операции беше домаќин на највисокото воено тело на НАТО - Воениот комитет предводено од Заменик претседавачот, генерал-потполковник Стивен Шапро

Metodi Hadji Janev 17 mins· АРМ Блесна!Полкот за специјални операции беше домаќин на највисокото воено тело н...

Повеќе

НЕРЕШЕНО НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО САД, ТРАМП ГО ИЗГУБИ КОНГРЕСОТ НО ПОБЕДИ ВО БИТКАТА ЗА СЕНАТОТ!

И двете страни изгубија, односно победија. Демократите го добија конгресот но републиканците го добија сенатот. Линк до сторијата овде.

Повеќе

(ВИДЕО) ШТИП ЌЕ ГРАДИ МОДЕРЕН СТАДИОН ЗА 6000 ГЛЕДАЧИ

Повеќе

КИРАЦОВСКИ: Денешната седница нека биде пример и поука за секој избран функционер. Правдата и законот секогаш ќе ги стигне оние кои ги прекршиле или заобиколиле!

Повеќе

(ВИДЕО) СИТЕЛ СЕ ЦАРЕВИ: Во емисија финансирана од УСАИД, уште го лажат народот дека Македонците се предци на целата светска цивилизација!

Повеќе

БЕЗ ОКО ДА ИМ ТРЕПНЕ, КАВАДАРЧАНИ ОДБИЈА ИНВЕСТИЦИЈА ОД 70 МИЛИОНИ ЕВРА!!!

Против цинкара, едногласно одлучи Советот на Кавадарци на денешната вонредна седница. Советниците дадоа негативно мислење за намерата на кавадар...

Повеќе

Од 101-вата седница на Владата на РМ: Иницирани законски измени за решавање на проблемот со бездомните кучиња; се отвора граничниот премин „Маркова нога“; усвоена информацијата за отворени податоци

Владата на Република Македонија на 101-вата седница иницираше измени на Законот за здравствена заштита и благосостојба на животните. Министерството ...

Повеќе

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ДЕБАТА НА ТВ 24 ВО ЕМИСИЈАТА ОТВОРЕНО НА ТЕМА ПРОПОРЦИОНАЛЕН ДАНОК

Повеќе

ТЕВДОВСКИ ХРАБРО ОТИДЕ ВО СТОПАНСКА КОМОРА ДА ГО БРАНИ ПРОПОРЦИОНАЛНИОТ ДАНОК

Повеќе

Започнете го денот со Пица Пемпеле, вашето позитивно расположение зависи од еден повик. Проверете зошто нашата пица е најпосакувана во градот.

Повеќе

ШОКАНТНО СВЕДОШТВО ВО СУД НА ЧОВЕКОТ КОЈ МУ ГИ ДАДЕ БОМБИТЕ НА ЗАЕВ: Горан Грујоски ми се закани дека ќе ми го пресече гркланот ако сум ги дал бомбите на СДСМ!

Грујевски, рече сведокот, му бил неформален раководител односно работел по негови наредби, иако формално не припаѓал кај него и постојано му вршел...

Повеќе

Пивара Скопје: Неколкумина вработени се со стомачни тегоби, се утврдуваат можните причинители, се работи за надворешен добавувач на храна во мензата, безбедноста и здравјето на сите наши вработени е највисок приоритет за компанијата

Соопштение на Пивара Скопје: Пивара Скопје во врска со случајот за можно труење со храна на вработени во таа компанија, за што попладнето инфор...

Повеќе

ЕВЕ ШТО ПОДРАЗБИРАЛ ЗАЕВ ПОД ПОМИРУВАЊЕ, ДЕНЕСКА НА ПРЕС ОТКРИ: Пред неколку дена Мукоски ми се извини и му простив. Но, правниот систем мора да важи

Премиерот Зоран Заев на денешниот брифинг посветен на Планот 18 меѓу другото зборуваше и за разликата околу термините помирување и амнестија и нагла...

Повеќе