Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ЧЕСТИТО НА СОГРАЃАНИТЕ АЛБАНЦИ: Законот за јазиците е објавен во „Службен весник“

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, штотуку на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Законот за употреба на јазиците, или во јавнос...

Повеќе

ПОМИРУВАЊЕТО ПОЧНА МЕЃУ КАВАДАРЦИ И СТРУМИЦА: Вице Заев и Митко Јанчев заедно чекаа стара нова година!

Повеќе

КАТЕ БЛАЖЕВСКА: Ајде да видиме кој повеќе се бореше за Македонија изминатите десетина години, ВМРО или СДСМ?!

Сите си останаа конзистентни, Заев каков што го дал упорен како Сизиф, Мицковски како што го дал господ тотално неодговорен, Хорхе исто, Грујо најбе...

Повеќе

БОМБА: Џафери го потпишал Законот за јазици, од вечерва или утре албанскиот станува втор официјален јазик!!!

Вицепремиерот Бујар Османи кој вечерва е гостин во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 ексклузивно изјави дека Талат Џафери пред 10 м...

Повеќе

Нимиц по изгласувањето на уставните измени: Овој историски договор ја отвора вратата за нов однос

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации и посредник во преговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, преку ...

Повеќе

Ахмети: Се роди нов ден, не само за Македонија, туку за целиот регион

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по изгласувањето на уставните имени преку соопштение им се заблагодари на сите граѓани, на секој гласач, на с...

Повеќе

Манчевски: Да знаеш синко, Македонија ќе ја биде!

По вчерашните изгласани уставни измени со 81 глас „за“, голем дел од политичарите се заблагодарија на сите кои учествуваа во ваквиот пол...

Повеќе

Тереза Меј: Ратификацијата на Договорот од Преспа е историски момент за Македонија

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран З...

Повеќе

СО ПОЛЧАСОВНА БЛОКАДА НА ПАТОТ ТЕТОВЦИ БАРААТ ВЛАДАТА ДА ЈА ОДЗЕМЕ ПОПОВА ШАПКА ОД ЕЛЕМ

Протестот траеше половина час, при што целосно беше блокиран патот кон Попова Шапка, а демонстрантите најавија дека и понатаму ќе продолжат со вак...

Повеќе

Грчкото МНР: Уверени сме дека Русија ќе го користи новото уставно име Северна Македонија

Договорот од Преспа уште од потпишувањето придонесува во зајакнувањето на мирот и стабилноста на Балканот, воедно е и меѓународно признат модел за р...

Повеќе

И ЦИПРАС СО БАЛКАНСКИ МЕТОДИ СЕ ОБИДУВА ДА ДОЈДЕ ДО 150 ГЛАСОВИ, ЗАСЕГА ИМА 145: Министерката Кундура од Независни Грци ја поддржува Владата на Ципрас

Министерката за туризам на Грција, Елена Кундура, која е од редовите на Независни Грци, преку изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА, вели дека...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ПЛАЌАМЕ ВИСОКИ СМЕТКИ ЗА ТЕЛЕФОН И КАБЕЛСКА: Вработените во АЕК годинава ќе потрошат речиси 2 милиона евра за плати, а што работат овие луѓе само бог знае?!?!?!

Во Агенцијата за електронски комуникации ќе има за 20 отсто повеќе пари за вкалкулирани плати во 2019-та, според финансискиот план за оваа година на...

Повеќе

БОГАМИ ЕПТЕН ЗАСЛУЖЕНО: Заев отпатува на зимување во Германија!

Премиерот, Зоран Заев, оваа недела ќе искористи слободни денови од зимскиот одмор. Тој вчера неформално се сретна со косовскиот колега, Рамуш Харади...

Повеќе

ПРЕД ДВА ДЕНА ВЕЛЕА ДЕКА ЌЕ ТЕПААТ НА ИЗБОРИ, СЕГА ИЗГЛЕДА ПРИСТИГНАЛЕ АНКЕТИТЕ ВО ПАРТИЈА: Генералнниот секретар на ВМРО ДПМНЕ тврди дека е можен бојкот на претседателските ако нема и парламентарни избори!

Oпозицијата може да ги бојкотира претстојните претседателски избори во мај доколку Собранието не изгласа предвреме...

Повеќе

ОВОЈ ПА ЦЕЛ ЖИВОТ ПРАВИ РЕФЕРЕНДУМИ, ЗЕМИ БРЕ ОЖЕНИ СЕ, НОСИ ДЕЦА У ГРАДИНКА ИЛИ ШКОЛО: Тодор Петров доби дозвола од Собранието да собира потписи за нов референдум

Тодор Петров, еден од жестоките критичари на промената на името, доби дозвола од собраниската комисија за политички систем да собира потписи за нов ...

Повеќе