Одберете локација на пристап

Откако денеска Павле Богоевски објави дека си поднесува оставка од пратеничката функција, попладнево преку Фејсбук порача дека му било чест изминативе две години да и служи на државата. -Друштво,Ви благодарам на честа, овие две години да ви служам
Чувствувам потреба да дадам и друга изјава по однос на денешнава седница на комисијата за надзор на работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за разузнавање на кои што се разгледуваа годишните извештаи за работа н
Регулаторната комисија за енергетика конечно ја усвои новата методологија за пресметка на цените на горивата која стапува во сила денеска. Од наредната седмица, секој понеделник РКЕ повторно ќе одлучува за цените на бензините. Првиот човек на ком
– Сега, откако оставката од колегата Павле Богоевски е извесна, останува отворено уште само едно прашање: Дали пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ кои се обвинети во судски предмети, ќе покажат морална одговорност
Мактел дознава дека директорите за Европа на агенциите за разузнавање, ЦИА, МИ6 и БНД му пратиле телеграма на Стево Пендаровски преку нивните амбасади во Скопје во кои ги предложиле Ерол Муслиу за директор на Агенцијата за Разузнавање. Се работело
Од извори во кабинетот на Пендаровски дознаваме дека нешто многу чудно се случувало деновите пред примопредавањето на резиденцијата. Пендаровски затекол практично празна архива. Со тоа нема никаква евиденција што правел Иванов 10 години, какви сос
Верувам дека нема законски или било какви други пречки потерницата за поранешниот премиер Никола Груевски да не биде објавена на листата на Интерпол, изјави денеска јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески. – В
Наскоро во Кривичниот суд повторно ќе им се суди на обвинетите во случајот „Ликвидација“, меѓу кои е и новинарот Томислав Кежаровски. Обвинителството, според неофицијални информации, нема да се откаже од тезата дека Кежаровски го откри
Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија организира промоција на книгата „Струма“ - една приспивна во темнионата од Хакан Акдоган. Промоцијата е на 23.05.2019 година, со почеток во 18.30 часот во Меморијалниот центар на холокаусто

Пивара Скопје е добитник на наградата „Предводници на Целите за одржлив развој,, на Обединетите нации

Повеќе

Господине Џафери, за Трајко Мухи ти бил крив, а за Љупчо Димовски кој ти е изговорот, зошто и него го спаси од притвор?!

Ај Трајко куртули ради Мухи, а за Љупчо Димовски кој е изговорот?! Како тоа ќе го оправдаш господине Џафери?! Мене ми мириса на одлука на ДУИ во Мал...

Повеќе

ЕКИПАТА НА ЖИВКО МУКАЕТОВ РАСТУРА: ИЗВОЗОТ НА АЛКАЛОИД ЛАНИ НАДМИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, РЕАЛИЗИРАНИ 212 НОВИ ВРАБОТУВАЊА!

„Алкалоид“ минатата година ја заврши со раст на консолидираниот извоз од 10%, раст на консолидираната нето добивка од 7%, инвестиции во ...

Повеќе

БОМБА НА ВАНХОЈТЕ: На ВМРО-ДПМНЕ треба да им се забрани да учествуваат на избори

„Во многу земји, партиите како што е ВМРО-ДПМНЕ може да бидат ослободени од учество на избори се додека не го исчистат внатрешниот х...

Повеќе

ДОДЕКА ТРАМП И КИМ СЕ СМИРУВААТ ВО ВИЕТНАМ, ПАКИСТАН И ИНДИЈА СЕ ПРЕД НУКЛЕАРНА ВОЈНА!

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, денеска, во Ханој, ќе го почнат самитот со куси разгово...

Повеќе

Муслиу: Не ме зачудуваат шпекулациите дека Груевски стои зад инцидентот во затворот во Шутка

Инцидентот во затворот во Шуто Оризари беше тема на разговор во синоќешната емисија „Отворено“ на Алфа ТВ. Аналитичарот Алберт Муслиу в...

Повеќе

Заев е единствениот гостин кого Курц го поканил на годинешниот Оперски бал во Државната опера, објави австрискиот весник „Пресе“

Премиерот Зоран Заев како гостин на австрискиот канцелар Себастијан Курц в четврток ќе биде дел од престижниот оперски бал во Виена, објави ...

Повеќе

НЕМАМ ДОПИРНИ ТОЧКИ СО ПРОИЗВОДСТВО НА КАНАБИС, ТРЕБАЛО ДА ПРОВЕРИТЕ, МУ КАЖА ВИЦЕ ЗАЕВ НА АЛЕКСАНДАР НИКОЛОВСКИ НА СУДЕЊЕТО ЗА КЛЕВЕТА

Братот на премиерот навел во тужбата дека тој е чесен човек и успешен бизнисмен со висок углед. - Вице Заев пред Основниот суд Скопје 2 (Фото: СДК...

Повеќе

БОМБА НА ПОРТАЛОТ СДК: НЕ Е ТРАЈКО БОЛКАТА, КОАЛИЦИЈАТА НА СДСМ И ДУИ ЈА ТРЕСЕ ИДНИНАТА НА СЈО

ДУИ бара ова СЈО да си згасне по закон и да се формира ново за висока корупција. - Али Ахмети; Катица Јанева; Зоран Заев (Фото: СДК.МК) Про...

Повеќе

Скопската Зоолошка бара девојка за морскиот лав Кан

Зоолошката градина му бара девојка на морскиот лав Кан. Тој веќе две години е сам во своето живеалиште откако вториот морски лав Аби, кој заедно со ...

Повеќе

Заев контра Зекири: Без ДУИ имаме 58 пратеници, ни требаат во коалицијата

Премиерот Заев изјави дека без ДУИ; СДСМ има 58 пратеници, а не 61 и ДУИ им се потребни во коалицијата.

Повеќе

ЌЕ НЕМА ЛЕГАЛИЗИРАЊЕ ЗА ЕДНО ЕВРО, ТУКУ ДА СЕ ПЛАТАТ КОМУНАЛИИ ПЛУС ПЕНАЛИ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ, ПРЕДЛАГААТ ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

Како што кажа Шилегов можност за легализација ќе имаат оние градби кои можат да бидат вклопени во Деталниот урбанистички план, односно не се наоѓа...

Повеќе

Протест на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија во Кичево

Фото: Зоран Антоски Денес во Кичево, Конфедерацијата на слободни синдикати организираше мирен протест на кој учествуваа вработени од јавниот сектор...

Повеќе

Џафери продолжува да се глупира: Одговорноста за евентуалното бегство на Вељаноски ќе биде кај судот?!?!

Одговорноста за евентуално бегство на Трајко Вељаноски кому не му беше одземен имунитетот не може да се бара во Парламентот, туку ќе биде кај судо...

Повеќе

Почитувана Најчевска не биди параноична, професор со плата од 1000е не може да се замолчи со казна од 300е!

Многу ја почитувам професорката Најчевска, нејзиниот бунтовен дух е навистина за почит. Но понекогаш и таа знае да киксне. Идејата дека некој во вла...

Повеќе