Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

Студенти смислија градски систем на електрични велосипеди кои ќе го прочистуваат воздухот со филтри - Поддршка од #ФИТР-@VladaMK за проектот Гет велосипед на компанијата Венито во рамките на #02Предизвик

Повеќе за ова на следниов линк.

Повеќе

(ВИДЕО) НЕШТО МУ ГО СПРЖИЛО МОЗОКОТ НА ТОНИ ШАНАЦ: Македонија под власта на ВМРО ДПМНЕ почна да станува империја, и соседите и западот мораа да ја срушат таа власт затоа што тоа им сметаше!

Повеќе

(ВИДЕО) ИСУСЕ ХРИСТЕ: Денеска во Колорадо, САД, се одржа светска конференција на движењето кое верува дека земјата е рамна плоча?!?!

Повеќе

НАЦИОНАЛИЗМОТ И ПОПУЛИЗМОТ СЕ СКАПА РАБОТА - ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ СЕ ГЛУПИ СРБИТЕ: Сами си пукаа во нога, со конфронтирање и национализам го изгубија косовскиот пазар каде годишно пласираа милијарди евра српски производи и беа најголем увозник на Косовскиот пазар!!!

Косово ги зголеми царините на стока од Србија и Босна и Херцеговина за сто отсто. Косовските граѓани во голема мерка ја поддржуваат одлуката и - не ...

Повеќе

(ВИДЕО) ВО ВАКВИ СИТУАЦИИ МОРА ДА РЕАГИРАТЕ БРЗО, ВО ЕДНА СЕКУНДА СЕ ОДЛУЧУВА ДАЛИ ЌЕ ПРЕЖИВЕЕТЕ

Повеќе

(ВИДЕО) Околу БДП,таткото на економијата има да ви кажи нешто....

Повеќе

(ВИДЕО) ШТО ДА ПРАВИТЕ АКО ВЕ НАПАДНЕ КУЧЕ: Не паничете, не бегајте, пробајте да го смирите, удрете го по муцка со нога, пазете да не паднете, заштитете го вратот и меѓуножјето

Повеќе

СПРЕМАЈТЕ КАПУТИ, БУНДИ, ЧИЗМИ, ШАЛОВИ, РАКАВИЦИ: Доаѓа циклонот НЕВЕН – Очекувајте дожд, снег и замрзнат дожд!

Во текот на ноќта недела кон понеделник како и во понеделник ќе имаме нови врнежи кој ќе бидат од дожд и од снег и на некои од пониските места...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА Д-Р ЖАН МИТРЕВ: Не само што и заштедив на Македонија десетици милиони евра со тоа што пациентите не одат во странство, туку една третина од пациентите на мојата клиника се од странство, значи извезуваме здравствени услуги!

Повеќе

АНДРЕЈ КОВАЧЕВ: Самоопределувањето како етнички Македонци на граѓаните на Република Македонија треба да се почитува

Бугарскиот европратеник, Андреј Ковачев вели: ,,Македонија треба да биде во НАТО! Треба да се почитува и договорот со Бугарија! Историските извори ...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ФИЛИПЧЕ: Досега од фондот се плаќаа милиони евра за странски експерти за детска хирургија, а ние го имаме Жан Митрев кој работи за 70% пониски цени?!

Повеќе

(ВИДЕО) ПОЛИЦИЈАТА СО УПОТРЕБА НА СИЛА ГИ СПРЕЧИ ЧЛЕНОВИТЕ НА БОЈКОТИРАМ ДА ЈА БЛОКИРААТ ЦЕЛОСНО РАСКРСНИЦАТА КАЈ ЦРВЕН КРСТ, ГИ ОСТАВИЈА САМО НА ЕДНИОТ КРАК КОН СОБРАНИЕ

Повеќе

ЗАЕВ РЕШИЛ ОД МАКЕДОНИЈА ДА ПРАВИ ШВЕДСКА: НЕВРАБОТЕНИТЕ РОДИТЕЛИ СО ДЕТЕ СО ПОПРЕЧЕНОСТ ЌЕ ДОБИВААТ ПЕНЗИЈА ОД 8.000 ДЕНАРИ!

Танчерите со Даунов синдром од танцовото студио „Денсерс Јунајтед“, кои на меѓународен танцов натпревар годинава освоија прво место, н...

Повеќе

МНР ЗА НАВРЕДИТЕ ОД КАРАКАЧАНОВ: Со Бугарија потпишавме Договор за пријателство и ќе градиме пријателство

Изјавата на бугарскиот вицепремиер за безбедност и министер за одбрана Красимир Каракачанов е извонредна прилика за сличен контраодговор и создавање...

Повеќе

И РЕЖИМОТ НА СДСМ И ДУИ СЕ ПРЕТЕРА: Славниот режисер и НВО активист Владе Милчин се отепа од критикување, они го утепаа со награди!

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда з...

Повеќе