Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ПИТЕР ВАН ХОЈТЕ: За само пола саат над 8 мотори поминаа на Партизанска со над 100 на саат, зошто никој не презема мерки?!

Повеќе

НОВАТА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ НИ КОН СВОИТЕ: Командир на шумска полиција фатен како зема мито -заврши во притвор!!!

Битолската полиција приведе командир на шумската полиција поради постоење сомневае дека примал поткуп. СВР-Битола до надлежното обвинителство подне...

Повеќе

САМИТОТ ВО ИСТАНБУЛ ДАДЕ РЕЗУЛТАТИ: Заедничка декларација на Ердоган, Путин, Меркел и Макрон по Самитот за Сирија во Истанбул

ИСТАНБУЛ (АА) - Ва заедничката декларација објавена по четирилатералниот самит за Сирија во Истанбул, лидерите на Турција, Русија, Франција и Герман...

Повеќе

БОМБА НА ЗЛАТКО МАРИН: Стопирањето на зградата кај Мајчин Дом ќе значи комплетен крах на буџетот на општината, за жал кога требаше, јавноста никаде ја немаше да го спречи спорниот ДУП!

Случајот „Мајчин дом“ или почетокот на градбата на деветкатницата во скопски Аеродром прекуноќ ја сензибилизира атмосферата во оваа најг...

Повеќе

Гостивар во шок: Петмина мажи силувале дете, полицијата апсеше, по дел се трага

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против три лица за кои постои сомнение дека во повеќе наврати изв...

Повеќе

УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ТРИУМФ НА ЕРДОГАН: Во Турција се отвора најголемиот аеродром во светот

Во Истанбул на 29 октомври ќе биде отворен најголемиот аеродром во светот, што се простира на површина од околу 76 квадратни километри. За изградба...

Повеќе

ОПШТИНА БИТОЛА КОНЕЧНО НОСИ ЦЕЛОСНА ИНФРАСТРУКТУРА ВО НОВАТА НАСЕЛБА ВО ПОРАНЕШНАТА КАСАРНА НА АРМ

Интензивно се работи на реализацијата на проектот со кој ќе се обезбеди комплетна инфраструктура на просторот на поранешната касарна во Битола. Де...

Повеќе

ВЛАДАТА ДА ПОМОГНЕ: ТРЕБАШЕ ДА БИДЕ ЕЛИТНА НАСЕЛБА ЗА МЛАДИ БРАЧНИ ПАРОВИ, А ПО 6 ГОДИНИ УШТЕ НЕМАМЕ ВОДА И ПРИСТАП, ВЕЛАТ ЖИТЕЛИ НА НАСЕЛБАТА ЈАКА ВО ОПШТИНА ИЛИНДЕН!

До сега се продадени над 300 парцели, голем број куќи се изградени, дел се градат, платените се комуналиите, но обврските кои и следуваат на Општи...

Повеќе

ДИНЕВСКИ: Ваквата амнестија за која се залага ВМРО ДПМНЕ всушност значи директно рушење на една од темелните вредности на Уставот на РМ (член 8 ) - владеење на правото! Или уште попрецизно: погреб на правната држава!

Aleksandar Dinevski 9 hrs· Законот за амнестија што го понуди ВМРО ДПМНЕ исклучиво за злоделата сторени на "Крвавиот четврт...

Повеќе

(ВИДЕО) ТАЖНАТА СУДБИНА НА КРАЛОТ НА ЖИВОТНИТЕ: Живеат во логори и се ловени за големи пари од богати авантуристи од цел свет!

Повеќе

ИМА РАЗЛИКА: ПОЧНА ПОСТАПКАТА ЗА ИЗМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА АБОРТУС, ВОЛЈАТА НА ЖЕНАТА ЌЕ БИДЕ НА ПРВО МЕСТО, ВЕЛАТ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО!

Во јуни 2013, невладините организации протестираа пред Собранието против донесување на Законот за прекин на бременоста што го предложи тогашниот м...

Повеќе

ЛЕВИЦА ТВРДИ ДЕКА ИМАЛО МАСОВНИ ПРОТЕСТИ ПРЕД СОБРАНИЕ: Секој ден имало 10 нови протестирачи, за 100 дена тоа се дури 1000 протестанти!!!

Повеќе

Зимското сметање на времето почнува ноќеска, помеѓу 27 и 28 октомври, часовниците треба да ги пoместите еден саат наназад

Зимското сметање на времето почнува ноќеска, помеѓу 27 и 28 октомври 2018 година. Во 3:00 часот завршува летното сметање на времето и почнува зимс...

Повеќе

Пивара Скопје доби големо признание од спортските новинари на Југоисточна Европа за поддршка во развојот на спортот

Пивара Скопје доби големо признание од спортските новинари на Југоисточна Европа за поддршка во развојот на спортот. На Самитот кој викендов се одрж...

Повеќе

(ВИДЕО) ПЕТАР АРСОВСКИ: Ќе биде голема неправда и штета ако Хорхе не одговара за своите безброј будалаштини и злодела!

Повеќе