Одберете локација на пристап

Голем пожар беснее во кавадарeчкото село Манастирец, а пожар има и во соседното село Трстеник. Пожарот не е стигнат до боровата шума, а изгорено е големо пространство со смрека и друг вид шума. Состојбата е критична, а од Противпожарната единица
Претседателските избори не се само обичен избор туку избор од кој зависи судбината на државата, бидејќи работите во реалноста не се добри и не се такви какви што ветуваа од власта, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во О
Беше меѓу најгласните за време протестите во 2016-та година. Денес е меѓу активистите со најголем број казни поради тоа.Ирена Стеријовскаима толку многу прекршочни пријави за боењето објекти и улици, што повеќе не ги ни отвора пликоата кои и стигаа
За 1 782 гласачи на Дијаспората, којшто еден дел само се пријавиле, од дома ,,искликале" од компјутерот или од мобилниот телефон, а нема да гласаат, државата ќе потроши околу 507 000 евра. Тоа е 285 евра од глас, под услов сите да гласаат. Повеќе
Ако Христијан Мицковски бил најдобар студент на Машинскиот факултет во 2001 година според најавата на Канал 5 ТВ за дуелот во вторник, и ако според неговата официјална биографија останал веднаш асистент таму, кај татко му нормално, знаете ли кој му
Заврши асфалтирањето на пет улици во селата Кучичино, Бурилчево и Чифлик, а за што беа обезбедени околу 10 милиони денари. Претходно, во првата фаза асфалтирани беа десетина улици со вкупна должина од над два километри во селата Бања, Спан
Редовното користење на марихуана може три пати да ја зголеми опасноста од ментална болест, ова е докажано во научно истражување во Британија.
While the Open Society-bots and their paid journalists, academics and "human rights specialists" have been waging open war against Hungary, they have remained absolutely silent about what has been going on in France pic.twitter.com/QdMwsHAmWT &mda

Пратениците ја усвоија потребата за измени на Кривичниот законик

Собранието попладнево со мнозинство гласови ја усвои потребата од донесување на измените на Кривичниот законик по скратена постапка, чии предлагачи ...

Повеќе

Владата демантира дека ќе има измени во член 353 од Кривичен закон

Портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски ги демантираше инфомрациите дека ќе се направат измени во Кривичниот закон. ...

Повеќе

Проектот „Компјутер за Секое Дете“ вреден 21 милион евра оценет како пропаднат, компјутерите скапуваат во магацините на училиштата

Пред десет години се реализира проектот „Компјутер за секое дете“ кога беа обезбедени 17.818 компјутери за училиштата, но наместо да ја ...

Повеќе

Кацарска и по цена на разрешување одбива да одлучува за амнестиите

Кривичниот совет и судечкиот совет на чело со судијката Добрила Кацарска со различни гледишта за тоа кој ќе решава за амнестиите, пренесеТелма. ...

Повеќе

Гувернерката на #НБРМ, Бежовска: НОВИНАРИТЕ СЕ ЕДНИ ОД ГЛАВНИТЕ АФИРМАТОРИ НА ПОРАКИТЕ НА МОНЕТАРНАТА ПОЛИТИКА

„Комуникацијата е тековен предизвик за централните банки. Веќе е неспорно дека ефективната комуникација на централнобанкарските институции со ...

Повеќе

Демократски сојуз: Пратениците не треба да се привилегираат со посебен закон

Демократскиот сојуз смета дека е спротивно на уставното начело на еднаквост на граѓаните, да се донесе посебен закон за пратениците со кој ќе им с...

Повеќе

ДОГОДИНА ТРЕБА ДА ИМАМЕ РАСТ ОД 10%: Со вториот оглас за субвенции на фонд на иновации се поттикнуваат инвестиции од 2 милијарди денари во проекти со ангажман од над 800 лица со просечна плата од 40.000 денари

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и за ко...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ДА ПОБРЗАМЕ КОН НАТО И ЕУ, ТЕШКО СЕ ЖИВЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Предпразнично 83.000 граѓани со блокирани сметки

Во очекување на законските измени, извршителите и натаму „хараат“. Ќе воведе ли ред и праведност решението што го подготви државата? ...

Повеќе

Дурловски глуми лудило: Нема да молам за помилување, ќе ја докажам мојата невиност!

Обвинетиот од насилствата во Собранието од 27 април минатата година, Игор Дурловски отфрли да биде амнестиран за немилит...

Повеќе

ЛИДЕРИТЕ НА ПЦЕР И ПАРТИЈА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ТУРЦИТЕ ПОБЕДИЈА: ЗАЕВ ДОСТАВИ БАРАЊЕ ДО СОБРАНИЕ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ НА АДНАН ЌАХИЛ И АКСЕЛ АХМЕДОВСКИ

На место Аксел Ахмедовски (лево), Заев за министер без ресор задолжен за имплементацијата на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите г...

Повеќе

БОМБА ОД ГРАД СКОПЈЕ: ШИЛЕГОВ ЌЕ ГРАДИ ТРАМВАЈ ВО СКОПЈЕ, ПРВАТА ФАЗА ОД НОВО ЛИСИЧЕ ДО ЃОРЧЕ ЌЕ ЧИНИ 150 МИЛИОНИ ЕВРА, ПАРИ ЌЕ СЕ ОБЕЗБЕДАТ ОД ВЛАДАТА И ОД ЕУ

„Претставници од Загрепски енергетски трамвај изготвија целосна сообраќајна студија со техничко решение за изградба на трамвајот што како до...

Повеќе

ТВ Алсат добитник на наградата „Роберто Беличанец“

Телевизијата Алсат М е добитник на наградата„Медиум промотор на новинарството како јавно добро“, која го носи името на прерано починатио...

Повеќе

Лиле Поповска против загадувањето: Да се вградат филтри на оџаците на домаќинствата

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ на денешната јавна расправа за загадувањето во собраниската Комисија за транспорт и врски предложи во населенит...

Повеќе

По Скопје и Гостивар отворена трета ROSA школа за родителство во Битола!

По Скопје и Гостивар, дојде моментот да ги израдуваме идните родители од Битола со отворање на третата ROSA школа за родителство!:) Препознавајќи г...

Повеќе

(ВИДЕО) ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЃОРЧЕ И ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ ОСТВАРИЈА СРЕДБА СО СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ БРАНИТЕЛИ ОД ОПШТИНА ЃОРЧЕ

Повеќе