Одберете локација на пристап

Памтите ли кога пред 3-4 години полицијата на ВМРО во цела ратна опрема ги бркаше студентите по цело Скопје, влегуваше вовлезови и библиотеки и ги млатеше со пендреци и ги влечеше како кучиња и ги собираше во комбиња? Кога имаш локви крв по улиците
Ante Poposki Трката не е завршена. Нема ни да заврши и кога ќе го избереме новиот претседател, зошто какви и да ни биле очекувањата, иднина не се гради преку ноќ.Овие 4606 гласа разлика се 4606 чекори напред, и за точно толку чек
Фросина Ременски од СДСМ во вечерашното гостување на Телма на прашањето во кој дел од власта треба да има „чистка“, одговори дека проблемите на граѓаните главно се од локален карактер. -Верувам дека метлата ќе биде реализирана, зашто с
На 29 април во Берлин, премиерот Заев, заедно со претседателите или премиерите на шесте земји од Западен Балкан ќе оствари средба со двајцата најмоќни европски лидери – Ангела Меркел и Емануел Макрон. Вонредна и невообичаена сред
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на вечерашниот митинг во Општина Карпош рече дека граѓаните кои не го оствариле своето гласачко право испратиле јасна порака до власта, повикувајќи ги да излезат и да гласаат во вториот круг од претседателските избори.
Претставникот на Исламската верска заедница денеска пред медиумите упадот во заедницата им го препиша на политичарите, откако финансиска полиција упадна во седиштето и имаше присусутво на фракционерската група на Скендер Бузаку, кој доби судското р
По 19 години во затвор како казна добија обвинтетите за убиството на Никола Саздовски Саздо. Бесир Беља и Скендер Демири се осудени во судската постапка која траеше пет ипол месеци. Двајцата се сторители на кривично дело убиство затоа што на 29 јун
Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер не може да биде обвинет за бојкот на изборниот процес. Поранешниот трикратен градоначални
Откако просторот ќе биде расчистен влезовите ќе бидат заградени за да се спречи понатамошно фрлање ѓубре на оваа локација. (Фото: Град Скопје) Општина Карпош и Град Скопје почнаа да ја чистат дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски&
Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на Телма на прашањето дали некој од функционерите на ДУИ треба да сменет, рече дека тој е задоволен од сите министри, градоначалници и пратеници од ДУИ. -Јас сум задоволен од работата на министрите на ДУ
Ако можам јас, Зоран, да кревам телефон на граѓани и враќам на пораки во секој дел од денот, можете и вие. Ако сте функционери, не сте над законот и народот. Ќе кревате телефон и ќе ги решавате проблемите на граѓаните. Ако не веднаш, кажете им ко
Беше 2012-та година. Бевме сместени 10 души на онкологија на Клинички, сите бевме под тешка хемотерапија, се боревме со тешки водови на рак, сите се боревме со смртта, еден од нас умираше на секој десетина дена. Моралот ни беше на нула, море во мин
На вчерашната трибина во општина Карпош, граѓанин кој се претстави како албанец од Чаир му вети на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дека ја има поддршката од албанците. “Премиере, кај нас албанците има еден збор кој се вика Беса. Ти

(ВИДЕО) МИЛА ЦАРОВСКА РАСТУРА: 95% реализација на Оперативниот план за вработување 2018!

Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2018 година има високи 95 проценти реализација. ...

Повеќе

(ВИДЕО) ПОРТПАРОЛОТ НА ВЛАДАТА, БОШЊАКОВСКИ: Со два милиона евра ќе ги смениме системите за греење на сите училишта и владини објекти во земјава, сите ќе се греат на гас или пелети!

Повеќе

БОМБА ОД ВЛАТЧЕ ЃОРЧЕВ, ВЕЧНОТО ВМРОВЧЕ КОЕ 20 ГОДИНИ Е ВО ВРВОТ НА МК ПОЛИТИКАТА: БРАЌА И СЕСТРИ, РЕШИВ ДА СЕ КАНДИДИРАМ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ!

Влатко Ѓорчев на својот фејсбук профил ја информираше хавноста дека ќе се кандидира за претседателки кандидат на ВМРО ДПМНЕ: Ми претставува голема ...

Повеќе

Работна посета на МНР Никола Димитров на Анкара

Во рамки на работнатапосета наАнкара, министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска се сретна со министерот за надворешни работина Републ...

Повеќе

АЈДЕЕЕ, ЗА ОВА СОНУВАВМЕ СИТЕ КОИ СЕ БОРЕВМЕ ДА ПАДНЕ РЕЖИМОТ: Зврлевски повикан на распит во Јавно обвинителство!!!

Поранешниот републички јавен обвинител Марко Зврлевски, откако ја изгуби раководната позиција, неколкупати беше во новата зграда на Јавното обвините...

Повеќе

ИСТОРИСКИ НАСТАН ВО МК ЗДРАВСТВОТО: Извршена е прва трансплантација на коскена срж од несроден донор!

Повеќе

МИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ СО ДОБРИ ВЕСТИ: Се подобруваат услугите на УЈП и Царина за фирмите, се дигитализираат сите процеси

Се подобруваат услугите на УЈП и Царина за фирмите, се дигитализираат сите процеси. Навремен и неселективен поврат на ДДВ преку модул за автоматски...

Повеќе

ПОРАДИ ГОЛЕМ ИНТЕРЕС, ПОКРАЈ ДВАТА ПРОДАДЕНИ КОНЦЕРТИ СО ФИЛХАРМОНИЈА, ЗАКАЖАНИ УШТЕ ДВА ФИНАЛНИ КОНЦЕРТИ НА 20 И 22-РИ ФЕВРУАРИ!

Драги пријатели,Бидејќи двата концерта на Каролина и Македонската филхармонија се одамна распродадени и многу нејзини фанови се останати без влезниц...

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ НА АЛСАТ М: За 6 месеци во земјава се отвора фабрика на Фолскваген вредна 150 милиони евра!!!

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голе...

Повеќе

Средба на премиерот Заев со помошник генералниот секретар на НАТО, Лорингхофер: Поддршка од НАТО за финалните чекори за членство и надеж дека Република Македонија ќе биде 30. земја членка на Алијансата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност...

Повеќе

(ВИДЕО) ДАМЈАН МАНЧЕВСКИ: Нема тепачка во СДСМ за тоа кој да биде претседателски кандидат!

Повеќе

ЗАЕВ ИМ ВЕТИ НА ГЛЕДАЧИТЕ НА АЛСАТ М: Првиот пасош со Северна Македонија ќе го имам јас и ќе биде на Албански јазик за да испратам порака дека нема ништо страшно да се има пасош на Албански јазик

- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Р...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ЗАЕВ НА АЛСАТ М: Тој што ми ги направи лузните на лицето го знам но не го пријавив затоа што има две деца, не сакам да му наштетам да оди во затвор!

Целата емисија:

Повеќе

ЗАЕВ МЕЃУ СВЕТСКАТА ЕЛИТА ВО ДАВОС: Нешта кои не ги знаете за форумот каде се “роди“ Преспанскиот договор

Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Даво...

Повеќе

ДОЈДЕ ВРЕМЕ ЅИНГОВЦИ ДА ГО ЈАДАТ СТАПОТ ЗА СИТЕ ЗУЛУМИ И ПЉАЧКИ: СЈО отворило истрага против Ѕинговиот најверен вечен соработник и близок роднина, Стојан Миланов

СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најиску...

Повеќе