Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

РЕНЏЕРИТЕ НА АРМ ОСВОИЈА СРЕБРЕН МЕДАЛ НА НАЈТЕШКАТА ВОЕНА ВЕЖБА ВО БРИТАНИЈА ВО КОНКУРЕНЦИЈА НА 138 ТИМОВИ

Македонската армија за првпат учествува на една од најтешките воени вежби, која се одржува во Велика Британија, која се одржува на многу тешка тер...

Повеќе

АМЕРИКА ВО ШОК: Десетина бомби пратени по пошта во пакети до водечките луѓе и медиуми од левицата - ЦНН, ОБАМА, КЛИНТОН, СОРОС итн! ТРАМП И ПЕНС ГО ОСУДИЈА ОВОЈ НАСИЛЕН АКТ!

Америка денеска е во шок. Десетина бомби се пратени до водечките луѓе и медиуми од левицата. ЦНН, Обама, Сорос, Клинтон, Бренан, Холдер, Васерман Шу...

Повеќе

ПО ЏОРЏ СОРОС, РЕД ДОЈДЕ И ЗА ПРВЕНЦИТЕ НА ДЕМОКРАТИТЕ: АМЕРИКАНСКАТА ТАЈНА СЛУЖБА ПРЕСРЕТНАЛА ПАКЕТИ СО БОМБИ ПРАТЕНИ НА ДОМАШНА АДРЕСА ЗА ОБАМА И ХИЛАРИ

Повеќе

ЉУТА ПЛАВУША!

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ: ЧЕСТИТ ДЕН НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

Зоран Заев‏Verified account@Zoran_Zaev1h1 hour ago More Денот на Повелбата на ОН, е уште една прилика да се потсетиме дека Македон...

Повеќе

(ВИДЕО ТЕЛМА) СЕ БЛИЖИ ДЕНОТ КОГА ГРУЈЧЕ ЌЕ ЗАМИНЕ У ЌОРКА, ДЕНОВИВЕ НЕГОВИТЕ АДВОКАТИ ЈА ДОБИЛЕ ПРЕСУДАТА, ТРЕБА ДА СЕ ЈАВИ ВО ИДРИЗОВО НА ПОЧЕТОКОТ НА НОЕМВРИ!

Повеќе

(ВИДЕО) ЕВЕ КОЈ СТОИ ЗАД ЧИСТКАТА ВО ВМРО ДПМНЕ, САМИОТ СИ ПРИЗНА!!!

Фото: мета.мк Порaнешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска пред судот рече дека не ги знае аргументите и доказите за разрешувањата о...

Повеќе

БОЖЕЕЕ, ЈА ИМАМЕ ПРОФЕСОРКАТА СО ЧЛЕНСТВО ВО НАЈМНОГУ НАДЗОРНИ И УПРАВНИ ОДБОРИ: Проректорката на УКИМ, Биљана Ангелова членува во дури 10 надзорни одбори, плус проректор плус професор на УКИМ!!!

Почитуван г. Ивановски, Ви го праќаме ова писмо како на уредник и портал кој секогаш се борел за објективноста и против неправилностите, со над...

Повеќе

ЗОШТО ГОЛЕМИОТ ЈУНАК МИЛЕНКО ГО НЕМАШЕ НА 27-МИ АПРИЛ ДА ТЕПА ВО СОБРАНИЕ: Да не се лажеме, јавните смртни закани од видни куртони беа порака до базата да убива и коле на терен!

Повиците за линч кон видни членови на СДСМ и критични новинари од страна на куртони беше сигнал до масите, до стоката, баграта, разните анонимус Ќосев...

Повеќе

БАТЕ ГЕЛЕ ТРАГИЧАР ОД РАЗВОЈОТ НА НАСТАНИТЕ ВО ВМРО: Што ќе прави сега со тетоважите?!

Повеќе

ХАХА, ПУТИН ОДБИВА ДА ЈА КРИТИКУВА САУДИСКА АРАБИЈА ЗА УБИСТВОТ НА НОВИНАРОТ КАШОГИ: Ех голема работа, ја убивам по еден годишно...

Линк до сторијата тука.

Повеќе

СЕ ПУНАТ ЗАТВОРИТЕ СО ВМРОНИ: Уште едно ѓубре ќе одговара за смртни закани кон пратеник!

Уште една кривична пријава за заканување кон пратениците поднесе Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатр...

Повеќе

КРИТИКИ КОН ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ ЗА ДОЦНЕЊЕТО ЗА ВТОРИОТ БРАН СУБВЕНЦИИ ЗА ПЕЧКИ ЗА ПЕЛЕТИ

Скопје,18 октомври, 2018 - 11:51 (META) Грејната сезона веќе почна, а Градот Скопје сè уште не го објавил вториот повик за субвенционирање...

Повеќе

АЈДЕЕЕ, ОВОЈ КОПУК БИЛ АМБАСАДОР ВО ЛОНДОН ЧОВЕЧЕ - ДОНЕВ ЗА ТЕЛМА: Трамп не знае за посетите на Мичел и Палмер во Скопје!

ВМРО-ДПМНЕ ако го прифатат ова нивната партија треба да се распадне бидејќи тие во името нема да можат да го имаат името „Македонија“. А...

Повеќе

ТВИТЕР ЗАЕДНИЦАТА „РАСПАЛИ“ ПО ВМРО-ДПМНЕ

Твитер заедницата со бројни коментари по исклучувањето на Сашо Мијалков, Никола Тодоров, Митко Јанчев… од ВМРО-ДПМНЕ. „Едвај...

Повеќе