Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) ФУРКАН САЛИУ САМ ГИ ЛОВЕШЕ СИТЕ ПРАТЕНИЦИ ОД ВМРО ДПМНЕ СО ПРАШАЊЕ ДАЛИ НЕКОЈ ИМ ПОНУДИЛ ПАРИ ЗА ДА ГЛАСААТ!

Повеќе

(ВИДЕО) ХАХА, ГРУЈО ПОЉУБИ ВРАТА ДЕНЕСКА ВО СОБРАНИЕ, ЗНАЧИ У ЗАДЊЕ ВРЕМЕ НИШТО НЕ МУ ИДЕ ОД РАКА!

Епа не е Муковски на врата. 😁 pic.twitter.com/GOnxQxWWgU — Мијакот 🇲🇰 (@mijakot_o) October 19, 2018

Повеќе

(ВИДЕО) ТРИЛЕР ДРАМА ВО СОБРАНИЕ: ТАЛАТ ЏАФЕРИ ГИ ПОВИКА ПРАТЕНИЦИТЕ ВО САЛА, НАСКОТО ЌЕ ПОЧНЕ ГЛАСАЊЕТО, ЦЕЛА НАЦИЈА И ЦЕЛ СВЕТ ЧЕКА ДАЛИ ЌЕ ВЛЕЗЕМЕ ВО НАТО ИЛИ НЕ!!!

Од извори во собранието дознаваме дека во моментов спикерот Талат Џафери ги повикал пратениците да влезат во салата. Пратениците на СДСМ за Мактел ...

Повеќе

(ВИДЕО) ПИШТЕЊЕ И ВРИШТЕЊЕ ОД БЕЛАТА ПАЛАТА: Значи Заев собрал 80 пратеници!!!

Повеќе

(ВИДЕО) ПРЕС НА СДСМ ВО СОБРАНИЕ: Лага е дека некој некого присилувал или поткупувал, анти-западното и анти-народното ВМРО ДПМНЕ веќе ја претера со својата луда хистерија, овие се нездрави и ненормални!

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ НАСМЕАН ОД УВО ДО УВО, ФУРКАН САЛИУ ВО НЕГОВ СТИЛ: АМАН ПРЕМИЕРЕ, ОТКРИЈТЕ И НА ЈАВНОСТА ИМА ИЛИ НЕМА ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО!

Повеќе

Бошњаковски: Премиерот ги демантира лажните информации на „Курир“ и „Република“ за притисок врз пратениците

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, предмалку преку социјалната мрежа Твитер порача дека премиерот Зоран Заев категорично ги демантира лажните...

Повеќе

(ВИДЕО) АЈДЕЕ, АНТОЊО СЕ ПОЈАВИ СО ПОЛА ПРАТЕНИЧКА ГРУПА НА ПРЕС, ПО СЕ ИЗГЛЕДА ИМА ГОЛЕМ РАСКОЛ ВО ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА!!!

Го немаше Панчо Минов, ги немаше пратениците од Социјалистичката Партија, до немаше и Илче Гебелс и неколку пратеници од ВМРО ДПМНЕ меѓу кои и самио...

Повеќе

БОМБА ОД ОСНОВЕН СУД 1: Денеска стаса одлуката за одење во затвор на Грујо, има две недели сам да се појави на капија во Идризово!!!

Потврдената затворска казна од две години за експремиерот и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и намалената казна од 6,5 на 4,5 години за...

Повеќе

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ И МИА: НЕИЗВЕСНО Е ДАЛИ ДЕНЕСКА ЌЕ ЗАВРШИ ДРАМАТА ВО СОБРАНИЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ЧЕКА ДА ПРИСТИГНЕ ПАЛМЕР ВО ПОНЕДЕЛНИК!!!

Во пресрет на денешната седница на парламентот, од Брисел и Вашингон стигнаа пораки на охрабрување до пратениците за поддршка за уставните измени. Р...

Повеќе

АЈДЕЕ, БОМБА ОД ОЈО: По цели 15 години ширење омраза кон Роми, Албанци, Муслимани, Грци, ЛГБТ, членови на СДСМ итн итн, конечно Миленко доби кривична пријава за ширење говор на омраза!!!

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави обвинителен предлог против новинарот Миленко Неделковски п...

Повеќе

(ВИДЕО) СО МОДНА РЕВИЈА И МИНИ КОНЦЕРТ, СИНОЌА ГТЦ ПРОСЛАВИ 45 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ И БИЗНИС, ЗАБАВЕН И КУЛТУРЕН ЦЕНТАР НА ГРАДОТ

Повеќе

ВО СКОПЈЕ ДОЈДЕ ЕКИПА ОД ЕУ КОЈА Е ЗАДОЛЖЕНА ЗА ПРОШИРУВАЊЕ СО НОВИ ЧЛЕНКИ

РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈАМИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ Соопштение до средствата за јавно информирање Состанок на МНР Димитров, ЗПВРМ за европски пр...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО) ДОЈДЕ ЖИВОТ ВО КРАТОВО: За прв пат по 20 години Кратовчани видоа асфалт, па уште и тротоар, нешто што е вистинска реткост во градот, рамно на божјо чудо!

Да видиш во Кратово нова улица, па уште и со тротоар, е рамно на божјо чудо, еднаш се тоа случува во 20-30 години. Браво за градоначалникот Љупчо Б...

Повеќе

Изминатиот викенд (13ти и 14ти Октомври) ВИВА беше генерален спонзор и организатор на спектакуларниот и несекојдневен настан, Меѓународен коњички турнир „Скопје 2018“- меморијален куп “Д-р Јосиф Наумовски“, кој се одржа на терените на хиподромот во Маџари

VIVA 7 hrs· Изминатиот викенд (13ти и 14ти Октомври) ВИВА беше генерален спонзор и организатор на спектакулар...

Повеќе