Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

МОНСТРУМИ, ИЗРОДИ: ГРУЕВЦИ ПРАВЕЛЕ ЛАЖНИ СООБРАЌАЈКИ НИЗ ЗЕМЈАВА НА ДЕН НА ИЗБОРИ!!!

Повеќе

(ВИДЕО) На Грујо му се сонило село. И си изградил со 6.5м. евра наши пари. И не лажеше дека ќе било економски исплатлива инвестиција. А со парите од кирија ќе се исплатеше по 160 години. И сега рикна „селото“. И, сега, кој ќе одговара што соништата на Грујо немаат врска со реалноста?

На Грујо му се сонило село. И си изградил со 6.5м. евра наши пари. И не лажеше дека ќе било економски исплатлива инвестиција. А со парите од кирија ...

Повеќе

АЈДЕЕ, САМО ЗА ОВА ВРЕДЕШЕ ЦЕЛА ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА: КОНЕЧНО ЌЕ СЕ ИЗДАВААТ ИЗВОДИ ОД МАТИЧНО ПО ЕЛЕКТРОНСКИ ПАТ, НЕМА ВЕЌЕ ЧЕКАЊЕ ВО РЕД НА ШАЛТЕР!!!

Повеќе

(ВИДЕО) СТОРИЈА НА ДЕНОТ: Клиент даде бакшиш од 300 долари на работливо младо момче само да го мотивира да не се откажува и да не почне да се плетка со криминал

This man is a Hero.Be kind to everyone you meet because you never know what battles people are fighting. <3WE NEED MORE OF THISRETWEET! pic.twitt...

Повеќе

ШОКАНТНО: ХОРХЕ ФИКУС ПРОДОЛЖУВА СО АМНЕСТИЈАТА НА ГРУЕВЦИ - АМНЕСТИРАН ТЕЖОК КРИМИНАЛЕЦ ОД СТРУМИЦА, СИН НА ЕКС ДИРЕКТОРКАТА НА ЗАТВОРОТ ОД РЕДОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ!!!

Мактел дознава дека деновиве Хорхе продолжува со ослободување од затвор на кримналци од редовите на ВМРО ДПМНЕ. Овој пат редот дошол за голем локале...

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ВО ШОК - Вакви болни умови треба да скапат во затвор: Миле и Гоца планирале да превртат камион со песок за да спречат слетување на два авиона на аеродромот во Охрид на денот на гласање!!!

Со слушање „бомби” во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО за изборните нерегуларности. Во судн...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) БРАВО: Преку проектот „Да создаваме заедно“ компанијата Виолета донираше средства за набавка на нова постелнина за болничките кревети, варосани се сите 24 соби на одделението каде се наоѓаат родилките и бебињата, ноќници за родилките, облека и 16 нови креветчиња за бебиња

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) БРАВО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ, ПРОДОЛЖИ САМО ВАКА: Погледнете како изгледа клиниката за дигестивна хирургија, реновирана со донации од Јапонска Амбасада и фирми донатори

Повеќе

СТИГААТ ЗАКАНИ ОД ЦЕЛ СВЕТ ЗА ВМРОНИТЕ: Хан бара ВМРО ДПМНЕ да го поддржи договорот, во спротивно ќе одговара за тешките последици за граѓаните

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во интервју за Еуроактив, се осврна и на одговорноста на опозицијата, и изрази сомнеж дека нови избори би...

Повеќе

СДСМ: МИЦКОВСКИ ИСПАДНА ИСТО Г.. КАКО ГРУЕВСКИ, АКО НЕ СЕ ОСВЕСТИ, ЌЕ ОДИМЕ НА ИЗБОРИ, НАРОДОТ ЌЕ ГО ОСВЕСТИ!

Повеќе

СДСМ: Мицкоски нема да избега од волјата на граѓаните, Македонија ќе биде дел ЕУ и НАТО, предвремени избори ако продолжат блокадите

Повеќе

(ВИДЕО) АКО НЕ ВИ Е ЈАСНО ШТО И СЕ СЛУЧУВА НА МАКЕДОНИЈА ВО МОМЕНТОВ!

Повеќе

Продолжува градежната офанзива во Штип, почна асфалтирање на нови 300 метри улици во населбата Железничка во Штип. Вредноста на овој зафат изнесува 650 илјади денари!

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ПЕТАР КОЛЕВ: Се сомневам дека одговорот на писмото на Мичел објавено на фејсбук е вистинито, мислам дека на англиски тоа е многу помеко и поумерено од она на македонски кое беше објавено во македонската јавност!

Повеќе

Ректорите и деканите на УКИМ треба да се загрижат: Јас имам поголемо ниво, реноме и углед од пола нивни професори!!!

Навистина е трагедија што во моментов јас имам поголемо ниво, авторитет и углед од пола професори на УКИМ. А не требаше така да биде, не беше така пл...

Повеќе