Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

(ВИДЕО) СПИКЕРИТЕ НА ВЕСТИ НА ТЕЛМА И КАНАЛ 5 ЈА УТНАА РАБОТАТА ВЕЧЕРВА

Линк до видеото со гафови, овде.

Повеќе

Во Ѓорче ќе се реконструираат и подигнат околу 3.500 метри квадратни зелени површини со систем на полевање капка по капка

Повеќе

ЗАЕВ СО ПОКАНА ДО НАРОДОТ: Придружете ни се на прославата по повод Денот на независноста. Ве очекуваме во дворот на Владата во 18ч!

Влада на Република Македонија Like This Page·7 hrs· Придружете ни се на прославата по повод Денот на независност...

Повеќе

МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ГО ПОСЕТИ ШТИП

Bocvarski Blagoj 42 mins· Денеска остварив средба со Министерот за Финансии Драган Тевдовски. Го запозна...

Повеќе

Вице премиере Анѓушев, кротко, спокојно, имајте трпение за нас новинарите, и ние мора да си го заработиме лебот, најдете подобар начин како да го вентилирате бесот од критиките и неправдите кои евентуално ви се нанесени!

Почитуван и ценет вице премиере Анѓушев, сега е многу полесно да се комуницира со јавноста. Вие сте машинец, тешка индустрија и ми се чини не ги цени...

Повеќе

(ВИДЕО) НОВИНАРКАТА НА СИТЕЛ СЕ ЗБУНИ - Заев за инцидентот со фломастерот на брифинг со новинарите: Го осудувам однесувањето на Анѓушев, тој ќе се извини

Повеќе

(ВИДЕО) ОВА Е САБОТАЖАТА НА СРЕЌКО КОЈА ГО ИЗВАДИ ОД КОЖА ВИЦЕ ПРЕМИЕРОТ КОЧО АНЃУШЕВ ПА ФРЛАШЕ ФЛОМАСТЕРИ ВО ВЛАДА

Линк до видеото овде.

Повеќе

Владата ги кани сите граѓани на заедничка манифестација за независноста на 8 септември со евергрин и електронски звуци на Македонската филхармонија

Почитувани, Денот на независноста – 8ми Септември, и оваа година, Владата и граѓаните ќе го прослават на отворено, во дворот односно паркот п...

Повеќе

КОНЕЧНО, ПОСТАВЕН КЛУЧНИОТ ЧОВЕК СО ШТО ФИНИШИРА РЕФОРМАТА НА ТАЈНИТЕ СЛУЖБИ: Собранието го избра Зоран Ангеловски за директор на ОТА!

Зоран Ангеловски е избран за директор на новата Оперативно-техничка агенција (ОТА). Ангеловски е избран едногласно со 83 гласа „за“, ка...

Повеќе

ИНСПЕКТОРАТ НА ГРАД СКОПЈЕ: Лоцирана е куќа каде во двор во Лисиче каде се вршело недозволено спалување на кабли, пластика и секаков вид на материјал. Покрената е постапка и сторителите ќе бидат соодветно казнети!

Повеќе

СЕФЕР ЦАНОСКИ: Грујо, затвараше фамилии, рушеше бизниси, се ќе ти се удри од глава, ќе има правда и ќе има мир, ќе си лежиш и ќе бидеш пример за таквите како тебе никогаш да не се повторат...

Повеќе

(ФОТО) КУРЦ СЕ СРЕТНА СО АЛИ АХМЕТИ И ТЕУТА АРИФИ ВО ХОТЕЛ МЕРИОТ

Заедно со претседателот на ДУИ, Али Ахмети се сретнавне со австрискиот канцелар Себастијан Курц. Република Австрија е една од земјите што доследно ...

Повеќе

КУРЦ НА ТВИТЕР: Прекрасна средба со Заев, му кажав дека договорот со Грција може да биде тригер за европеизација на целиот Балкан!

I had a very good meeting today with Macedonia's premier @Zoran_Zaev, VA #Namensstreit, who blocked the country for over 20 years. #Österreic...

Повеќе

(ВИДЕО) ДУНАВКА ВО СЕКСИ ИЗДАНИЕ НА НОВИОТ СПОТ НА ВЛАДО ЈАНЕВСКИ

Повеќе

КОНЦЕРТ НА ТОМ ODELL ВО СКОПЈЕ ПО ПОЧЕТНА ЦЕНА ОД 700 ДЕНАРИ!

Драги пријатели,После синоќешната објава за концертот на суперталентираниот TOM ODELL во Скопје кој ќе се одржи на 13-ти февруари 2019 година во СРЦ...

Повеќе