Одберете локација на пристап

Невидено лицемерие е токму ВМРО ДПМНЕ, партијата која со своето расипничко и криминално владеење со години им го кратеше она кое што законски им следуваше на пензионерите, денес да зборува за усогласување на пензиите. – се наведува во н
- Да сакаше СДСМ можеше да го прегази ВМРО ДПМНЕ на претседателските избори со 100 000 разлика, но намерно тераа млака кампања за ВМРО ДПМНЕ да не го бојкотира втор круг. Васко Ефтов во најновата емисија Во Центар на Алфа ТВ.
Се реализира уште една значајна мерка во областа на земјоделството а, тоа е „зелената нафта“. – рече денеска на прес конференција Татјана Прентовиќ, пратеничка на СДСМ, Тоа е значајна мерка за субвенционирање на трошоците з
„Согласно Програмата за промоција на обновливи извори на енергија и поттикнување на енергетска ефикасност во домаќинствата за 2019 година и годинава продолжуваме со реализација на предвидените мерки, па деновиве беа објавени јавните огл
Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски, брифираат за 1ТВ собраниски извори. Но, не е исклучена и можноста да
Северна Македонија за кратко време стана модел, пример како се решаваат дури и најтешките билатерални прашања и затоа Европа треба да возврати и да ја награди нашата земја, истакна премиерот Зоран Заев на средбата со поранешниот претседател на Репу
Ви пренесуваме дел од колумната на Мерсел Биљали за Цивил Медиа: Во еден волшебен град постоела продавница на желби. Таму се можело да се купува, од љубов, здравје, богатство, убавина, среќа, па сѐ до кариера, успех и власт. Секоја стока
Нема поголема иронија од тоа ВМРО-ДПМНЕ да зборува за заборавени општини. 12 години ВМРО-ДПМНЕ имаше локална власт во општина Ѓорче Петров и не направи ниту еден единствен проект што е од интерес на граѓаните и општината. Ѓорче Петров беше заборав
Време е да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија, за мене вечерва победи Тамара, напиша Жељко Јоксимовиќ на Твитер, човекот кој и како пејач и како композитор неколку пати бил дел од евровизиското натпреварување како претставник на С

БРАВО, ПОКЛОН ДО ЗЕМЈА: Маја Морачанин и Самка Ибраимоски продаваа весник на улица со маргинализираните

Пратеници Маја Морачанин и Самка Ибраимоски, денеска, во знак на одбележување на Меѓународната недела на продавачи на уличен печат, заедно со продав...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПОТРЕБНИ СЕ РЕФОРМИ И РАБОТА, ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ДА НЕ БИДАТ ИЗГОВОР ЗА НЕРАБОТЕЊЕ!

Претседателските избори не треба да ги парализираат реформските процеси кои се предуслов за ратификација на Протоколот за полноправно членство во НА...

Повеќе

ВЛАДАТА ДОНЕСЕ КОНЕЧНА ОДЛУКА: Новиот Клинички центар ќе се гради во Ѓорче Петров!

На денешната владина седница помина одлуката новиот Клинички центар да се гради во Општина Ѓорче Петров, рече министерот за здравство Венко Филипч...

Повеќе

АМЕРИКАНЦИТЕ ВО ШОК: ТРАМП ВЛЕЗЕ ВО НИКСОН МОД, ЈА УЦЕНИ ОПОЗИЦИЈАТА, АКО САКА ЗАКОНИ ДА ПРЕСТАНЕ ДА ГО МАЛТРЕТИРА СО ИСТРАГИ?!

No one, not even the president of the United States, is above the law. pic.twitter.com/IZOFVz8otn — Bernie Sanders (@SenSanders) February 7, ...

Повеќе

Најавуваат акции секој ден: Пајакот почна да крева коли на кејот

Пајак службата на ЈП „Градски паркинг“ од утрово ги крева неправилно паркираните возила на Кејот 13 Ноември, пренесуваСДК. Со три пајак...

Повеќе

ЈАНКО БАЧЕВ ПЛАЧЕЛ НА ДЕНОТ НА ПОТПИШУВАЊЕТО НА ПРОТОКОЛОТ ЗА ВЛЕЗ НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО, ЈА СЛУШАЛ РУСКАТА ХИМНА ПУШТЕНА НА РИПИТ НА МАКСИМУМ

Вчерашниот ден во Брисел беше тажен и тежок за Македонија, изјави претседателот на партијата Единствена Македонија, Јанко Бачев, по пово...

Повеќе

НИНА КОСТОВСКА, ДЕВОЈКАТА СО ДАУНОВ СИНДРОМ ОД КАМПАЊАТА НА УНИЦЕФ, ЌЕ БИДЕ БИБЛИОТЕКАРКА ВО ВЛАДАТА

На вчерашната средба со премиерот Зоран Заев Нина ја прифатила понудата да биде ангажирана времено и вели дека е благодарана што Владата ѝ излегла в...

Повеќе

МЕГА СКАНДАЛ: ЕВЕ КАКО ВМРО ДПМНЕ ЈА КУПИЛО ВЕРНОСТА НА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА - ВО 2011-ТА ГО СТАВИЛЕ ДИРЕКТОР НЕЈЗИНОТО СИНЧЕ ВО ХЕЦ ЗЛЕТОВИЦА!

Повеќе

Општина Прилеп: Субвенционирана вода за околу 500 семејства од социјално ранливите категории

Со одлука на општинскиот Совет, на близу 500 семејства од социјално ранливите категории, Општина Прилеп месечно ќе им ги субвенционира трошоците...

Повеќе

РАДМИЛА ДВА СААТА ОДГОВАРАШЕ НА ГЛЕДАЧИ НА 1 ТВ: Кој и да биде кандидат за претседател ќе биде прифатлив за сите граѓани!

- Уште не знаеме кој ќе биде кандидат за претседател од редовите на СДСМ, но кој и да биде ќе биде прифатлив за сите граѓани на земјава. Вице преми...

Повеќе

НАД 1700 ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, ДВЕ ЛИЦА ПОЧИНАА ОД СВИНСКИ ГРИП, ВЛАСТИТЕ СМИРУВААТ ДЕКА ЛЕК ТАМИФЛУ ИМА ДОВОЛНО!

Над 1700 заболени од грип, најмногу од Тетово, Гостивар и Скопје. Втора жртва за само два дена по добиени компликации од сезонскиот грип. 24 годишн...

Повеќе

ВМРО ДПМНЕ КАЖУВА ПРИКАЗНИ ЗА МАЛИ ДЕЦА: НАТО е успех на ВМРО ДПМНЕ, Заев го свитка ‘рбетот на македонскиот народ

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува потпишувањето на пристапниот протокол за НАТО за Република Македонија и смета дека ова претходно го одрабитал авладата пред...

Повеќе

Шекеринска; Нема да има двојазичност во наредбите во армијата, додека да се преведе кој што збори може некој да загине!

По денешната посета на касарната во Тетово, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска вели дека не било разговарано за Законот за јазиците, затоа ...

Повеќе

ПРАВДАТА СЕПАК ПОБЕДИ: ОДБИЕНО БАРАЊЕТО НА МИЈАЛКОВ ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕ ВО „ТОРТУРА“, МИСЛЕЊЕТО НА ВРХОВНИОТ СУД НЕ Е ОБВРЗУВАЧКО ЗА КРИВИЧНИОТ СУД!

Во „Тортура“, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и уште шестмина припадници на алфите се обвинети за нечовечно постапување и ом...

Повеќе

ГРУЕВИЗМОТ НИ ГИ УНИШТИ ДУШИТЕ, НЕ СМЕ ЛУЃЕ, ТУКУ СМЕ СТОКА, ОВИЕ ТРЕБА ДА ВОСПИТУВААТ ДЕЦА ЧОВЕЧЕ: Професори од Хемиско училиште не држат настава, стравуваат дека в.д. директорот Албанец ќе ги загрози!!!

Професори од средното хемиско-технолошко училиште во Скопје „Марија Склодовска - Кири“ денеска не одржаа настава, а најавуваат дека не...

Повеќе