Одберете локација на пристап

Вечерва во Скопје чаршијата коментира дека на 24 часа пред првата затворска пресуда, Груевски се спрема за бегство во Грција каде ќе има еден вид на правен азил затоа што грчкиот врховен суд донесе одлука дека аболицијата на Иванов сеуште важи. До
Утре се врши исплата на 14 милиони денари субвенции за произведено и предадено овошје, за произведени и продадени градинарски култури во преработувачки капацитетии и за интервентните мерки за дополнителна субвенција од 6 денари за килограм праски и
Паратеникот Самка Ибраимоски и лидер на Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР, реагира на мислењето дадено од МТСП за одбележување на Денот на Ромскиот јазик, и геноцидот врз Ромите од втората светска војна, дека овие две одбележувања
Во овие исклучително сложени и тешки предизвици со кои се соочуваме и како нација и држава, мораме да се сплотиме и многу поединствени и цврсти да чекориме напред. Одговорноста е пред сите нас без разлика на партиската, етничка или верска прип
Град Скопје, Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот, Авто-мото сојузот на Македонија и 30 ресторани во Скопје почнуваат кампања „Ги возиме одговорните“ со која ќе ги мотивираат возачите да не возат пијани.(Фото: Град Скопје)
Задоволство ни е да ви го објавиме финалниот line-up за четиридневниот фестивал SKOPJE CALLING 2018. Како што знаете, фестивалот го отвораат AXWELL & INGROSSO на 21 јуни, на 22 јуни доаѓаат MORCHEEBA, а за Вас како специјално изненадување, ја
Германската канцеларка вчера телефонски разговарала со македонскиот и со грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, потврдија запрес-службата наДојче велеод кабинетот на германската канцеларка. Од Берлин доаѓа само потврда дека канцелар
Бранејќи го македонското име, го изгубивме македонскиот народ кој масовно се иселува. Но ако влеземе во Европската Унија, ќе се срушат границите меѓу Македонците од оваа Македонија, како и да се вика во иднина, и Македонците од Егејска и Пиринска М
По вторпат во својата историјаШкендијае шампион наМакедонијаво фудбал, а попладнево во Тетово по последниот натпревар воПМФЛна домашен терен и победата од 4-0 надПелистер, новиот шампион го подигна шампионскиот пехар. Најнапред сопственикот Дест
Во периодот кога се интензивираат патувањата до блиски и далечни дестинации, кога започнуваат уписите на универзитетите ширум светот, и се остваруваат соништата на возрасните и помладите генерации за авантури и егзотични доживувања, Комерцијална ба
Пивара Скопје на пазарот го лансираше својот најнов пивски бренд – оригиналнотоСКОПСКО Нефилтриранопиво. Оваа нова екстензија на СКОПСКО, создадена според вкусовите на консументите, претставува уште една инвестиција на компанијата во развојот

БОМБА НА ФОКУС - БРАВО ЗА ЗАЕВ: Владата ќе ги вработи двајцата свиркачи кои ги открија бомбите поради кои падна режимот на Груевски!!!

Неделникот Фокус открива дека владата почнала постапка за вработување на двајцата свиркачи од УБК, Ѓорѓи Лазаревски и Ѕвонко Костовски, кои ги откри...

Повеќе

ЕФЕНДИ ЃУНЕР: Навреме да ги препознаваме сите и секој кој со неговите постапки им ги затира трагите на злосторниците, а со тоа им отвора пат за ПОВТОРУВАЊЕ НА ЗЛОСТОРОТ!

Можеби најголемите битки против фашизмот, нашиот фашизам, да нема забуни, се добиени! Велам, можеби. Но, не треба да (се)забораваме дека секогаш, се...

Повеќе

ПЕТАР АРСОВСКИ СО ИЗЈАВА НА ГОДИНАТА: Заев е како космодиск, изгледа шашаво како политичар ама функционира!

- Заев е чуден човек, сите ние паничиме, цел свет се распаѓа, он се смее и само ти вика, уживај другарче, и си викаш, чекај овој или е глуп, или све...

Повеќе

БОМБА НА МИСЛИУ: Заев доцни со реконструкцијата затоа што оди на правење двотретинско мнозинство во парламентот кое може да го промени уставот!

- Не се само Албанците во игра за во влада, ја мислам дека Заев оди на двотретинско мнозинство во парламентот, затоа се чека толку долго за реконстр...

Повеќе

ПЕТАР АРСОВСКИ: Заев е прв премиер што не ја лаже јавноста, што на ум то на друм, и тоа му прави многу проблеми

- Премиерот Заев не знае да комуницира со јавноста од позицијана премиер, он не знае и не сака да ја лаже јавноста, што на ум то на друм, и тоа му п...

Повеќе

(ВИДЕО) АЛБЕРТ МУСЛИУ ВО БРИФИНГ НА 1 ТВ: Македонската јавност не е свесна колку Македонија беше блиску до амбисот и пропаста пред една година, затоа не доволно ги цени успесите на Заев

Повеќе

(ВИДЕО) СТИГНА И ПРВАТА КАЗНА ЗА ЗАЕВ ОД ТОА ДА СЕ БИДЕ ПРЕМИЕР: Мораше да оди на опера!

Да се надеваме дека ова му е полесно од тепањето на 27-ми април, ама можно е тука да се некаде по теророт и ужасот кој го доживеал нашиот ни драг пр...

Повеќе

(ВИДЕО) КУЌИТЕ ОД ДРВО СЕ СЕ ПОВЕЌЕ ПОПУЛАРНИ НА БАЛКАНОТ, ЕФТИНИ СЕ, ЕНЕРГЕТСКИ ЕФИКАСНИ, ИЗДРЖЛИВИ, БРЗО СЕ ГРАДАТ

Во Македонија овие куќи ги гради фирмата Хот и Хот:

Повеќе

(ВИДЕО) Џоди Фостер: Ниту еднаш не направив муабет со Ентони Хопкинс за време на снимањето Кога Јагнињата Ќе Стивнат, затоа што се плашев од него

Повеќе

САШО КОКАЛАНОВ: Заев и Ципрас, решете го проблемот, затоа што Македонија во моментов и не е нешто што вреди да се брани, ние сме пропадната приказна од која на младите им се повраќа

Македонија и нема некој идентитет од кој што треба да се гордееме, ние сме пропадната држава од која на младите им се повраќа, ако Заев не го реши с...

Повеќе

Министерот Роберт Поповски со директорката на Европската федерација на новинари (ЕФН) Рената Шредер: Поддршката на слободно и професионално новинарство е одлика на демократско општество какво што создаваме

Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност во Владата на Република Македонија, Роберт Поповски, денеска оствари сред...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) НОВА ГРАДИНКА ВО ПРИЛЕП

Отворен нов адаптиран простор за детска градинка во ООУ „Рампо Левката“ во Прилеп. Се работи за објект од 331 м2, со капацитет за згр...

Повеќе

СКОПСКО ФОТО НА ДЕНОТ

Повеќе

(ВИДЕО) ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ НА ДЕБАТА НА ОТВОРЕНО, ТВ 24 АПЕЛИРАШЕ ДО СУДОТ ДА ДОНЕСЕ ПОБРЗА ОДЛУКА ЗА ТОА КОЈ Е ГАЗДА НА ДЕПОНИЈАТА ДРИСЛА

Повеќе

ВО ШУТКА ТРЕБА ДА СЕ НАПРАВИ СПОМЕНИК НА ЏОРЏ СОРОС: Над 300 Роми станале доктори и медицински работници благодарение на фондацијата Сорос Македонија

Фондацијата Отворено општество – Македонија преку програмата за медицински стипендии за Роми, која траеше од 2010 до 2017 година, обезбеди 335...

Повеќе