Одберете локација на пристап

-Ако беше добра опозицијата ќе напредуваше во бројот на гласови но тие паднаа надолу, порача премиерот Заев на трибината во Тетово. Претседателот на СДСМ се осврна и на падот на бројот на гласови на владејачката партија за кои што вели дека
Не треба да се мешаат и да се ставаат на ист куп гласовите што ги освои Блерим Река со оние на кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, изјави за ДВ актуелниот градоначалник на Гостивар и генерален секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, по оце
Памтите ли кога пред 3-4 години полицијата на ВМРО во цела ратна опрема ги бркаше студентите по цело Скопје, влегуваше вовлезови и библиотеки и ги млатеше со пендреци и ги влечеше како кучиња и ги собираше во комбиња? Кога имаш локви крв по улиците
Ante Poposki Трката не е завршена. Нема ни да заврши и кога ќе го избереме новиот претседател, зошто какви и да ни биле очекувањата, иднина не се гради преку ноќ.Овие 4606 гласа разлика се 4606 чекори напред, и за точно толку чек
Фросина Ременски од СДСМ во вечерашното гостување на Телма на прашањето во кој дел од власта треба да има „чистка“, одговори дека проблемите на граѓаните главно се од локален карактер. -Верувам дека метлата ќе биде реализирана, зашто с
На 29 април во Берлин, премиерот Заев, заедно со претседателите или премиерите на шесте земји од Западен Балкан ќе оствари средба со двајцата најмоќни европски лидери – Ангела Меркел и Емануел Макрон. Вонредна и невообичаена сред
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на вечерашниот митинг во Општина Карпош рече дека граѓаните кои не го оствариле своето гласачко право испратиле јасна порака до власта, повикувајќи ги да излезат и да гласаат во вториот круг од претседателските избори.
Претставникот на Исламската верска заедница денеска пред медиумите упадот во заедницата им го препиша на политичарите, откако финансиска полиција упадна во седиштето и имаше присусутво на фракционерската група на Скендер Бузаку, кој доби судското р
По 19 години во затвор како казна добија обвинтетите за убиството на Никола Саздовски Саздо. Бесир Беља и Скендер Демири се осудени во судската постапка која траеше пет ипол месеци. Двајцата се сторители на кривично дело убиство затоа што на 29 јун
Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер не може да биде обвинет за бојкот на изборниот процес. Поранешниот трикратен градоначални
Откако просторот ќе биде расчистен влезовите ќе бидат заградени за да се спречи понатамошно фрлање ѓубре на оваа локација. (Фото: Град Скопје) Општина Карпош и Град Скопје почнаа да ја чистат дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски&
Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на Телма на прашањето дали некој од функционерите на ДУИ треба да сменет, рече дека тој е задоволен од сите министри, градоначалници и пратеници од ДУИ. -Јас сум задоволен од работата на министрите на ДУ

(ВИДЕО) ЈАНКО БАЧЕВ: Мицковски не предаде, цело време глумеше патриот, но реално не стори ништо за да ја спречи промената на името!

Повеќе

ШЕФОТ НА НАТО, ДВА ПАТИ МУ ЧЕСТИТАЛ НА ЗАЕВ: По телефон и на твитер!

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг му испрати директен твит на премиерот Зоран Заев да му честита за крајното гласање на Собранието. &nd...

Повеќе

ПИШТЕЊЕ ВРИШТЕЊЕ: Стоилов не прогласи сите за лудаци, Димче Апасиев ќе убивал пратеници, Ванковска ќе се беси, Филипче плаче!

Повеќе

НИКОЛА ДИМИТРОВ: Во тешки околности, го решивме најголемиот проблем од независноста, што Македонија упорно ја влечеше назад. Ја преземавме одговорноста на нашата генерација, да ја зацврстиме државата и да направиме услови за подобра и посигурна иднина за идните генерации!

”Испишуваме историја со отворање на нашата иднина. Докажавме дека чуда се можни. Покажавме дека сме Европејци, не ...

Повеќе

ВИДЕО порака на американскиот амбасадор Бејли по изгласувањето на уставните измени

Денес, Македонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот о...

Повеќе

Груби: Апсолутно посилни заедно!

Пратеникот од редовите на ДУИ, Артан Груби не го криеше задоволството од конечниот епилог на уставните измени, кои денеска се изгласаа во Собранието...

Повеќе

Хан и Могерини со честитки: ЕУ силно го поддржува договорот

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, и комесарот за пристапни преговори, Јоханес Хан, ги честитаа усвоените уставни из...

Повеќе

Копукот Сотир Костов остаје будала до краја: Со групна тужба против пратениците – Не можело 80 луѓе да поништат волја на народ, иако 80-те луѓе се демократски избрани?!?!

„Браво за професорката Каракамишева“ – рече граѓанскиот активист, аналитичар и екс-јавен обвинител Сотир Костов, н...

Повеќе

Ципрас телефонски му честиташе на Заев

За изгласаните уставни измени, грчкиот премиер Алексис Ципрас разговарал и му честитал на неговиот македонски колега Зоран Заев, јави дописничката...

Повеќе

ЕУФОРИЈА НА БИХАЧКА, СДСМ ГИ ЖИВЕЕ СВОИТЕ НАЈСЛАВНИ МОМЕНТИ: Македонија успеа, Мицкоски, Бачев и Груевски се поразени, може да се спремаат за нов пораз на кои било избори!!!

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ СЕ ОБРАТИ ДО ЈАВНОСТА!

Zoran Zaev 45 mins Им честитам на граѓаните и на пратениците за преземената одговорност за уставните измени со којашто заедно ги отворивме вра...

Повеќе

Официјален Берлин со итна реакција по одлуката за уставните измени: Само половина час по изгласувањето на уставните измени во Скопје, реагираше германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас

Во соопштението на шефот на германската дипломатија Хајко Мас се изразува очекување дека и Грција ќе даде согласност за Договорот од Преспа ...

Повеќе

БОЈАН МАРИЧИЌ: ЗАЕВ ВЛОЖИ НАДЧОВЕЧКИ НАПОРИ ЗА ОВА ВЕЧЕРВА ДА УСПЕЕ!

Јас не познавам друг човек кој вложил толку многу време, енергија, сила, жртви, политички капитал и срце за Македонија да успее во напорот да биде д...

Повеќе

РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА: Изгледаше невозможно. Целта личеше далечна. Шансите минимални. Но, успеавме!!!

Radmila Sekerinska 37 mins· Македонија го изоде најдолгиот пат за најкратко време. Тој пат не беше лесен ни за на...

Повеќе

(ВИДЕО) РЕАКЦИЈА НА ВМРО ДПМНЕ НА УСВОЈУВАЊЕТО НА УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ: БАРАМЕ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ ЗА НАРОДОТ ДА ОДЛУЧИ ВО КАКВА МАКЕДОНИЈА САКА ДА ЖИВЕЕ!

Повеќе