Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) Два глобални бренда кои претставуваат синоним за моќ, квалитет и успех: Gulf со гордост е долгогодишен партнер на најтрофејниот и најуспешниот фудбалски клуб во Англија, Манчестер Јунајтед

Повеќе

ГЕРО Е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ НА ВЛАДАТА НА СДСМ, НИТУ КУРИР, НИТУ СИТЕЛ, НИТУ АЛФА, НИТУ ИНФОМАКС НЕ СЕ РАМНИ НА ЗЛОТО КОЕ ГЕРО ГО ПРАВИ СО ШИРЕЊЕТО ЛАЖЕН ФЕЈК НАРАТИВ!

Последната колумна на Геро е отворена закана кон Заев и СДСМ, пораката е ќе ве уништам ако не ми дадете тоа што го барам! А што бара Геро? Па да му...

Повеќе

Пратеничката Поповска бара од Талат Џафери да го стави на усвојување Законот за минерални суровини пред најавените избори

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ упати писмо до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, со барање да го стави на усво...

Повеќе

Колку ли му е тешко на Груевски, од 2000-та е министер или премиер или лидер на партија, значи цели 18 години јаде ракови и стекови, сега ќе треба да јаде манџа која како ја да сум ја правел, значи помија!

Ееееј, Грујо е министер од 2000-та година, после тоа или лидер на партија, или пратеник или премиер или милионер, и така цели 18 години!!! И сега на ...

Повеќе

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКВИ ПСИХОПАТИ СЕ КОРОВЕШОВСКА И ВАСКО ЕФТОВ: Отидоа дури во Германија да го интервјуираат Душко Млекарот со цел да плукаат по СДСМ а човекот избега во Германија поради прогонот на режимот на Груевски кој го апсеше и малтретираше со години?!?!

Повеќе

(ВИДЕО) ГРУЈЧЕ ПЛАЧЕ: ИЧ НЕ МИ СЕ ИДЕ У ЗАТВОР, УПМ!

Повеќе

(ВИДЕО) ТРЕБА ДА ИМ СЕ ДАДЕ ОРДЕН НА ПРАТЕНИЦИТЕ ОД СДСМ КОИ ДЕБАТИРААТ СО ВМРОВЦИТЕ, ЗА ТОА ТРЕБА НЕРВИ ДЕБЕЛИ КАКО ЦРЕВО ЗА ВАДЕЊЕ БАВЧА!

Повеќе

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА АМЕРИКАНСКАТА ДЕМОКРАТИЈА: Протестанти се во ходниците на американскиот сенат со транспаренти пред канцелариите на сенаторите!

Повеќе

(ВИДЕО) ДАМЈАН МАНЧЕВСКИ НА КАНАЛ 5: Кај новата централна и локална власт нема организиран криминал и корупција, има индивидуални грешки кои се решаваат на време транспарентно без никакви обиди за криење или избегнување одговорност!

Повеќе

СЕКОЈ СО СВОЈАТА МАКА, АЛО ДЕЧКИ ШЕРУВАЈТЕ ЈА ФОТКАВА МОЖЕ ЌЕ ГО СПАСИМЕ ЧОВЕКОТ

Повеќе

14-ТО ИЗДАНИЕ НА „БЕЛА НОЌ“ ЗБОГАТЕНО СО ФЕСТИВАЛ НА СВЕТЛИНАТА

Оваа година ќе имаме несекојдневно издание на Белата ноќ. Четиринаесетгодишното постоење на оваавеќе препознатлива манифестација на Градот, за првпа...

Повеќе

ВАТРЕНОТО ДУО СЕ РАСПАДНА: СЕ СКАРАА ЈАНКО БАЧЕВ И СТЕФАН ВЛАХОВ МИЦОВ, МИЦОВ ИЗНЕСЕ ПИКАНТЕРИИ ЗА ОПЕРАЦИЈАТА БОЈКОТИРАМ!

Отворено писмо на Стефан Влахов Мицов до членовите на "Единствена Македонија" денеска објавено на Дудинка.-------------------- ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЧЛ...

Повеќе

БОМБА: БОРО МАЛБОРО СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД МОРАЛНИ ПРИЧИНИ НА ПОЗИЦИЈАТА ГРАДОНАЧАЛНИК НА НОВО СЕЛО!

Повеќе

ААААААЈ, ГРУЈО БЕ; ГЛЕЈ ТВОЈТЕ КУЧИЊА ШТО ГИ РАНЕШЕ 10 ГОДИНИ СО МРСНИ БУТОВЕ ШТО ПРАВАТ?!

Повеќе

ГОЛЕМ УСПЕХ НА МВР, ДОБИЈА ЧЕСТИТКА ОД БЕЈЛИ: ВО СОРАБОТКА СО ИНТЕПРОЛ И ФБИ, МВР ФАТИ БАНДА ВО ОХРИД И СТРУГА КОЈА ЗАРАБОТИЛА 1 МИЛИОН ДОЛАРИ ОД ИЛЕГАЛЕН ТРАНСПОРТ НА ЕМИГРАНТИ ВО САД И КАНАДА!

Во текот на вчерашниот ден Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи во координација со Ја...

Повеќе