Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

Чилиманов суспендиран од МИА - ќе треба да се објасни пред Дисциплинска комисија, па ќе се одлучува дали ќе остане на работа

Цветин Чилиманов кој на Твитер ѝ се обрати на дописничката на Фајненшл Тајмс, Валери Хопкинс со повик за насилство, е суспендиран од работното место...

Повеќе

Демократски сојуз: Влез во НАТО па после избори

До медиумите Демократски сојуз: Влез во НАТО па избори Демократскиот сојуз смета дека пред партиските и личните интереси, треба да се води с...

Повеќе

(ВИДЕО) МАКЕДОНИЈА ВО ШОК: Вака изгледа „играта“ на фрлање деца низ прозорец во училиште во скопски Аеродром. Според коментари на социјалните мрежи, слични „игри“ има во повеќе други училишта

Вака изгледа „играта“ на фрлање деца низ прозорец во училиште во скопски Аеродром. Според коментари на социјалните мрежи, слични „...

Повеќе

Соопштение на ЗНМ, ССНМ и СЕММ за осуда на повикот за силување на новинарката Хопкинс од страна на лицето Цветин Чилиманов, вработен како новинар во Македонската информативна агенција

Здружението на новинарите на Македонија, Самостојниот синдикат на независни новинари и медиумски работници и Советот за етика во медиумите на Македо...

Повеќе

СДСМ СЕПАК НЕ Е ВМРО ДПМНЕ: Започната е постапка за исклучување на Боро Стојчев од членство во партијата, очекуваме и негова оставка од позицијата градоначалник!!!

Одговор на новинарско прашање,Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијатаСкопје, 03.10.2018П1: Во врска со градоначалникот на Ново Село којш...

Повеќе

ВМРО ДПМНЕ БАРА ЕКСПЕРТСКА ВЛАДА НАМЕСТО ИЗБОРИ?!?! Па, где сте мишеви? Где сте Каракамишеви? Па, нели народот е со вас? Па, зошто бегате од избори?

Повеќе

ДИМИТРОВ: Дали е факт дека имавме 609.813 гласови ЗА? Да. Тоа значи дека не ни требаа повеќе гласови ЗА, туку повеќе гласови ПРОТИВ. Дали е логично да фалат гласови ПРОТИВ, за резултатот да биде ЗА? Не е.

Факти за референдумот Дали е факт дека на референдумот не гласаа повеќе од половината граѓани (903.169) од вкупно запишаните на избирачкиот список ...

Повеќе

ОТУГО ОЛЕЛЕ, ПОЧНАА ДА ПЛАЧАТ ЏЕЛАТИТЕ: Фетаи побара затворска казна за Јанкуловска во „Тенк“, Гордана се расплака во судница!

Специјалната јавна обвинителка, Фатиме Фетаи, во завршните зборови во предметот „Тенк“ денеска побара осудителна пресуда за обвине...

Повеќе

ВЕТОТО ВО ООН СО КОЕ РУСИЈА МАФТА Е ОБИЧЕН П.. ДИМ!

Спорот на Македонија и Грција никогаш не бил за ООН. Кој ја ебе ООН! Нас ни требаат ЕУ и НАТО, тамо е лебот! Ние сме веќе во ООН вака или така, ама ...

Повеќе

ДЕМАНТ ОД АРТАН ГРУБИ: Лажна вест е деја сум изјавил дека СДСМ е криво за неуспешниот референдум, наместо лажни вести ВМРО ДПМНЕ да престане со изолационата политика за да не завршат трајно изолирани!

Повеќе

МЕДИЦИНАТА ПРЕД ДВА-ТРИ ВЕКА БИЛА ЛУДИЛО: Сируп против кашлање, состојки - Алкохол, марихуана, хероин и хлороформ!

Повеќе

ЧЕДА ЈОВАНОВИЌ: ВМРО ДПМНЕ со кукавичкиот бојкот и зари нож во грб на Македонија, тие повеќе водеа сметка за интересите на Москва, отколку за потребите на Македонците!

Повеќе

САШО КОКАЛАНОВ: На крајот на краиштата, не е сè толку црно, гледајте и на позитивната страна – Заев ќе има прилика да им го удри камшикот на своите и уште една Нова година и Хорхе оди во доживотна пензија

Сашо Кокаланов со неговиот вицкаст стил се обидува да ни го врати барем малку расположението по свињаријата што ја направија ВМРОНИТЕ со референдумо...

Повеќе

ОД ОСЛО ДО ТОКИО ПРЕКУ ООН, ЦЕЛ СВЕТ НИ ПРАЌА ПОРАКА: ПРОДОЛЖЕТЕ СО РЕАЛИЗАЦИЈА НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА, РЕФЕРЕНДУМОТ БЕШЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА ТОА!!!

Нимиц: Фокусот да се стави на оние кои гласаа „За“ – оние кои се „Против“ и не гласаа не нудат друга алтернатива ...

Повеќе

(ВИДЕО) Сергеј на 1 ТВ, ова е македонска ТВ историја!

предраго ми е дека ова иде на малите тв екрани pic.twitter.com/iDGuH3rrfP — Коки (@KokiCvetanoski) October 2, 2018

Повеќе