Одберете локација на пристап

Откако денеска Павле Богоевски објави дека си поднесува оставка од пратеничката функција, попладнево преку Фејсбук порача дека му било чест изминативе две години да и служи на државата. -Друштво,Ви благодарам на честа, овие две години да ви служам
Чувствувам потреба да дадам и друга изјава по однос на денешнава седница на комисијата за надзор на работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за разузнавање на кои што се разгледуваа годишните извештаи за работа н
Регулаторната комисија за енергетика конечно ја усвои новата методологија за пресметка на цените на горивата која стапува во сила денеска. Од наредната седмица, секој понеделник РКЕ повторно ќе одлучува за цените на бензините. Првиот човек на ком
– Сега, откако оставката од колегата Павле Богоевски е извесна, останува отворено уште само едно прашање: Дали пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ кои се обвинети во судски предмети, ќе покажат морална одговорност
Мактел дознава дека директорите за Европа на агенциите за разузнавање, ЦИА, МИ6 и БНД му пратиле телеграма на Стево Пендаровски преку нивните амбасади во Скопје во кои ги предложиле Ерол Муслиу за директор на Агенцијата за Разузнавање. Се работело
Од извори во кабинетот на Пендаровски дознаваме дека нешто многу чудно се случувало деновите пред примопредавањето на резиденцијата. Пендаровски затекол практично празна архива. Со тоа нема никаква евиденција што правел Иванов 10 години, какви сос
Верувам дека нема законски или било какви други пречки потерницата за поранешниот премиер Никола Груевски да не биде објавена на листата на Интерпол, изјави денеска јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески. – В
Наскоро во Кривичниот суд повторно ќе им се суди на обвинетите во случајот „Ликвидација“, меѓу кои е и новинарот Томислав Кежаровски. Обвинителството, според неофицијални информации, нема да се откаже од тезата дека Кежаровски го откри
Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија организира промоција на книгата „Струма“ - една приспивна во темнионата од Хакан Акдоган. Промоцијата е на 23.05.2019 година, со почеток во 18.30 часот во Меморијалниот центар на холокаусто

АЈДЕЕ, ДРАМАТИЧЕН ПРЕСВРТ: ПИОМ ВЕЛИ ДЕКА СКАНДАЛОТ СО ПЕНЗИИТЕ СЕ СЛУЧИЛ ВО ВРЕМЕ НА СДСМ, ОД 2003-ТА ДО 2007-МА!!!

Се јавија од Фондот на пензиско и инвалидско осигурување по скандалот со парите кои не биле префрлани во вториот столб. Тие денеска преку соопште...

Повеќе

Филипче: Ќе соработуваме со ОЈО за да се расчисти аферата со вакцините

Вакцините за мали сипаници беа со уреден рок, а тоа што се вклучува Основното јавно обвинителство во случајот, го поздравувам. Ќе бидеме...

Повеќе

ПОСЛЕДНИ ОБИДИ НА МАФИЈАТА ДА СЕ СПАСИ - Врховен суд одлучи: СЈО нема право да покренува нови истраги и обвиненија, загрозени се десетина обвиненија, но нема да се спасат!

Врховниот суд одлучи дека Специјалното јавно обвинителство повеќе не смее да води истраги и да покренува обвиненија, затоа што поминал рокот од ...

Повеќе

ВАНКОВСКА СЕ ОСВЕСТИ: Со бојкотите само прогласуваме капитулација пред СДСМ и ДУИ, мораме да се бориме на избори!

Повеќе

СЕ РАЃА НОВАТА СОЛЗА ГРЧЕВА НА БИХАЧКА, АМАН БЕ КОЛКУ ПРЕДАВНИЦИ ИМА ВО СДСМ?!?!

Повеќе

ДИМИТРОВ ГИ ОТЕПА ВМРОВЦИТЕ: Јас го штитам македонскиот народ од светот во кој уште вие живеете!

По добиените критики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, министерот Никола Димитров истакна дека си го штити македонскиот народ, а нивните светови се разл...

Повеќе

КОГА ЌЕ ЗАГУСТИ, БРАЌАТА БУГАРИ ПРВИ СКОКААТ НА ПОМОШ: Бугарија прва ја призна Македонија како држава, денес прва го одобри Протоколот за влез на земјата во НАТО!

Бугарија денеска влегува во историјата како првата земја-членка на НАТО која го одобри влегувањето на Македонија во Алијансата. Источниот сосед во ...

Повеќе

Министрите Манчевски и Поповски ја потпишаа Декларацијата против говорот на омраза во медиумите: Против говорот на омраза е потребно обединување на државниот сектор, медиумите и граѓанските организации

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Ро...

Повеќе

ПЕТАР АРСОВСКИ: Од сега натаму животот на Заев ќе биде многу полесен, но нема да му биде здодевно нити нему нити нас!

Чудно, но позициите на политиката во Македонија, па и пошироко, како да се индикација дека интеграцијата во ЕУ и НАТО не се гаранција за подигањ...

Повеќе

НЕМА ЛАБАВО СО МАКСО, РАСПАЛИ ЖЕСТОКО ПО ВЛАДАТА: Оставете ни да си работиме независно, не ни се мешајте во ингеренциите!

Maksim Dimitrievski Yesterday at 3:26 PM· Законот за локална самоуправа е јасен и дециден, ингеренции за детските градинки ги има л...

Повеќе

(ВИДЕО) ПО КИРО, НА РЕД ДОЈДЕ И БОРИС - ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ СЕ РАСИПАНИ ВМРОНИТЕ: 20 ГОДИНИ ПЛУКААТ ПО БОРИС ТРАЈКОВСКИ И РАМКОВНИОТ ДОГОВОР, СЕГА СЕ ФАЛАТ СО НЕГО?!?!

Повеќе

(ВИДЕО) ГДУ ГО ПРЕДИЗВИКУВА БУЈАР ОСМАНИ ДА ИМ ПОДНЕСЕ НИВ ТУЖБА

Повеќе

ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ И ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ СЕ СРЕТНАА СО ВЕТЕРАНИТЕ ОД ВОЈНИТЕ ВО ЕКС ЈУГОСЛАВИЈА, СЕ СПРЕМА СЕТ НА МЕРКИ СО БЕНЕФИЦИИ

Повеќе

(ВИДЕО) ФРАНЦУЗИТЕ ПОЧНАА ДА ПРАВАТ ПОДОБРИ КОЛИ ОД ГЕРМАНЦИТЕ: Новиот PEUGEOT 508 GT ве очекува во Еуроимпекс!

Со ниската каросерија, прецизни линии, мускулеста компактна фигура и силно истакнат индивидуален стил, новиот PEUGEOT 508 GT ве очекува во салонот н...

Повеќе

ЛЕГЕНДАРНИОТ ТРИЧКО ПРОМОВИРАШЕ КНИГА, МУ ДОЈДЕ ЦЕЛАТА ИНТЕЛЕКТУАЛНА СЛОБОДАРСКА ЛИБЕРАЛНА ЕЛИТА

Ослободување од Македонија Сакам на почетокот да ви прочитам еден краток текст, десетина редови, пет-шест реченици, текст преполн со значења и сотк...

Повеќе