Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

АМАН ПРЕМИЕРЕ ЗАЕВ, ПРЕСТАНЕТЕ ДА ВЛАДЕЕТЕ ГАНДИЕВСКИ, НЕ СТЕ ПРЕМИЕР НА ШВЕДСКА ИЛИ ДАНСКА, ВЕ РЕКЕТИРА КОЈ СТИГНЕ, ВЛАДЕЕТЕ ОДЛИЧНО А ВО ЈАВНОСТА ПОМИНУВАТЕ КАКО ДА СТЕ СУБСАХАРСКИ АФРИЧКИ ДИКТАТОР!!!

Да референдумот е успех, ама со горчлив вкус во устата. Успех нешто како бронза на светско, а тоа ич не е доволно. Требаше да растуриме, ова беше ш...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: Над 600.000 граѓани дадоа силен импулс дека евроинтеграциските процеси треба да продолжат, поради што СДСМ и ВМРО -ДПМНЕ мораат да постигнат договор за иднината на Македонија!

До медиумите Демократски сојуз: Договор за иднината на Македонија Врз основа на првичната анализа на референдумот, Демократскиот сојуз ги ...

Повеќе

(Видео) Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат у...

Повеќе

ЕСКО РАХИЌ: ЗАЕВ ГО ПРЕЦЕНИ КАПАЦИТЕТОТ НА СВОЈОТ НАРОД, ПОТФРЛИ БАЗАТА НА СДСМ, СЛАБА ИЗЛЕЗНОСТ ВО БАСТИОНИТЕ КАРПОШ И СТРУМИЦА

- Мислам дека Заев ја прецени свеста на народот, плус базата му откажа послушност, смешна е излезноста во Карпош, Струмица, Аеродром... Штета, народ...

Повеќе

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКВИ ПСИХОПАТИ СЕ ДЕЛ ОД БОЈКОТИРАМ: Ванковска мисли дека ја победила Меркел, Апасиев мисли дека има 1,2 милиона гласачи?!

Повеќе

ЗИКОВ: Промашивме чист пенал, ВМРО ДПМНЕ и удри шамар на Македонија и на меѓународната заедница, значи оваа партија продолжува да и нанесува штета на оваа земја!

- Пола ВМРО ДПМНЕ е по судници, а пола им удира шамар на меѓународната и на државата, што ќе се прави со оваа партија не знам... Денеска многу ме ра...

Повеќе

Што може денеска да заклучиме од овој инфарктен ден: Не може ВМРО-ните, Левица, Рубља Шутраците и забеганите од нашите редови толку да ја мразат Македонија колку што ние можеме да ја сакаме и да се носиме со нивните сопки и мајмунарии!!!

Здравите, логичните, разумните, паметните сили во земјава се посилни од оние лудаците, забеганите, баграта. Тоа е денешиот заклучок по овој инфарктен ...

Повеќе

КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ДИК СО 98,4% ПРЕБРОЈАНИ ГЛАСОВИ: Гласале 659 768 гласачи, или излезност од 36,86%, од кои ЗА гласале 603.603 гласачи додека ПРОТИВ гласале 37.188 гласачи

Повеќе

БОМБА НА ЕСАД РАХИЌ: Не можам да го разберам дел од македонскиот народ колку е забеган, да се поплукате на подадена рака од претседател на САД и канцелар на Германија, тоа е нешто страшно!

- Да ви дојдат дома еден канцелар на Германија, да ве прими заменик претседател на САД и да ви пренесе порака од самиот Трамп дека сте поканети во Н...

Повеќе

ВАКВИ ДЕСНИЧАРИ И ТРЕБААТ НА МАКЕДОНИЈА: Првиот човек на Граѓанско Демократската Унија-ГДУ, Петар Колев денеска во својот роден град Штип го искористи своето право на глас

Повеќе

КАКОВ РАСИПАН ГАД, БЕТЕР ОД БАЧЕВ И АПАСИЕВ - ГЕРО СЕ ПОФАЛИ НА КАНАЛ 5: Скандалите на владата кои ги открија моите медиуми влијаеа за ниската излезност на референдумот!

- Владава направи тежок договор, и единствен начин тој да поминеше добро на референдумот е ако владееја без грешка, но напротив, тие имаа секој ден ...

Повеќе

(ВИДЕО) ПЕТАР АРСОВСКИ: Двата кампови успеаја во своите намери, ИЗЛЕЗИ ЗА извади 600 000 гласови и кампот БОЈКОТИРАМ успеа да ги натера тие 400 000 против да седат дома!

Повеќе

Денеска се докажа на дело старата теза на Фрчковски која ја кажува 30 години: Да му оставевме на овој народ да одлучува на референдум за рамковен договор, територијална поделба, привремена референца и слично, имаше 30 години да тече крв до колена!

Кој е заклучокот од она што се случи денеска? Не го прашувај народот тешки прашања, нема да ти помогне! Ќе те остави како политичар на цедило во тешки...

Повеќе

ЗА НЕШТАТА ДА БИДАТ ПОЈАСНИ: Европска Македонија доби повеќе гласови од победниците на сите парламентарни избори во историјата на независна Македонија. Собранието е на потег, пратениците имаат обврска да ја следат мнозинската волја

Повеќе

СМЕШНИ ВМРОВЧИЊА, МИСЛАТ ДЕКА СО ЛЕГАЊЕ ДОМА И СО ПРАВЕЊЕ АЈВАР ЌЕ ЈА СРУШАТ ВЛАСТА ЗА КОЈА НИЕ 10 ГОДИНИ КРВ ПРОПЛУКАВМЕ, АХ БЕ ГНИДИ ЕДНИ НЕНОРМАЛНИ, ИМА ДА СЕ ИСПОТИТЕ ЗА ДА ЈА СРУШИТЕ ОВАА ВЛАСТ!!!

Како мали џокица замислува политика - ќе си седиме дома, ќе се правиме наудрени, ќе правиме ајвар, ќе гледаме сеир, и ќе ја смениме власта иако добила...

Повеќе