Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ЗАЕВ НА ПРАШАЊЕ НА КУРТОН ОД АЛФА: Не само што што не размислувам за оставка туку 600 000 народ ми даде задача да ги носам во ЕУ и НАТО и ја нема кај сега да бегам!

- Премиере ќе си дадете ли оставка? го праша еден куртон од Алфа премиерот. - Абе која црна оставка, 600 000 народ ми даде задача земјава да ја нос...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ НА ФИНАЛНИОТ ПРЕС ПО РЕЗУЛТАТИТЕ ВО 22 ЧАСОТ: 600 000 ГРАЃАНИ НИ ИСПРАТИЈА ЈАСНА ПОРАКА ДА ЈА НОСИМЕ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ И НАТО И НИЕ ТОЈ ГЛАС ЌЕ ГО ПОСЛУШАМЕ, ТОА ТРЕБА ДА ГО НАПРАВАТ И ПРАТЕНИЦИТЕ!

Повеќе

Македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас имале телефонски разговор по завршувањето на гласањето, Ципрас го пофалил Заев за одлучноста и храброста да продолжи со спроведување на договорот

Македонскиот и грчкиот премиер Зоран заев и Алексис Ципрас имале телефонски разговор по завршувањето на гласањето, наведува грчката новинска агенциј...

Повеќе

ПРВИОТ ЦАЈКАН, ПРВ ГЛАСАШЕ!

Oliver Spasovski Page Liked·5 mins· Ова е историски ден за Р.Македонија и секој од граѓаните треба да биде среќе...

Повеќе

СИНДИКАТИТЕ ГИ ПОВИКАА РАБОТНИЦИТЕ ДА ИЗЛЕЗАТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ И ДА ГЛАСААТ ЗА, ЗА ВО ИДНИНА ДА ГИ ЗАДРЖАТ РАБОТИТЕ И ДА ДОБИЈАТ ПОКАЧУВАЊЕ

Работниците на претстојниот референдум треба да го искористат своето право на глас и да придонесат за подобра иднина, велат од Сојузот на синдикати ...

Повеќе

Директорот на ЕВН, Штефан Петер ги предупреди граѓаните: Ако кажете „не“, ќе се разниша денарот, банките, нема да има инвестиции, иднината ќе биде многу матна!

Македонија ќе ја изгуби кредибилноста, граѓаните ќе ја изгубат вербата во иднината, ќе има иселувања. Ова е ставот на Штефан Петер, претсе...

Повеќе

ИВЗ ги повика граѓаните масовно да излезат и гласаат ЗА референдумот

ИВЗ ги повика граѓаните масовно да излезат и гласаат ЗА референдумот Ријасетот на Исламската верска заедница денеска апелира до сите прип...

Повеќе

И БРАНКОВИСТИТЕ ПОВИКАА ДА СЕ ИЗЛЕЗЕ НА РЕФЕРЕНДУМОТ, ИАКО ГО МРАЗАТ ЗАЕВ ПОВЕЌЕ ОД ГРУЈО: Кој бојкотира, бил за ништо и останува со ништо!

И народ кој не гласа ќе биде владеен. Владеен од власт на другите, избрана од други. Ако некој мисли дека во случај на референдум, ќе ја казни полит...

Повеќе

Ставот на ГДУ е јасен и недвосмислен – Да се излезе на референдумот и да се гласа ЗА, Македонија да биде безбедна и напредна земја

Цел демократски свет и даде поддршка на Македонија и испрати јасна порака дека сега имаме историска шанса и треба да ја искористиме.Пораката од свет...

Повеќе

Вип пушти студентски пакети за интернет и фиксен без договор на времетраење

Телекомуникациската компанија Vip ги претстави најновите тарифи наменети за студентите кои од овој семестар добиваат исклучителна можност да активир...

Повеќе

ЧЛЕНОТ НА ИК НА ВМРО ДПМНЕ, БОГДАНОВ, ГИ ПОВИКА ВМРОВЦИТЕ ДА ИЗЛЕЗАТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ!

Kostadin Bogdanov Yesterday at 2:40 AM· Почитувани пријатели, почитувани сопартијци од ВМРО ДПМНЕ Пред...

Повеќе

Еден од татковците основачи на независна Македонија - Петар Гошев: Изборот е препород или бавно умирање – последново е најтешко

Апокалиптични сценарија можеби нема да се случат но нашиот избор, всушност, се движи меѓу тивкиот препород и бавно и секојдневно умирање. Последново...

Повеќе

(ВИДЕО) БИЗНИСМЕНИТЕ АЛБАНЦИ СЕ РАДУВААТ КАКО МАЛИ ДЕЦА НА МОЖНОСТА ЗЕМЈАВА ДА ВЛЕЗЕ ВО НАТО И ЕУ!

Повеќе

ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ЦУНАМИ ЗА ЕУ И НАТО: Во затворите излезноста за референдумот е над 80%, додека кај изнемоштените процентот на тие што гласале е над 90%!!!

Вкупно 985 македонски иселеници или 36,56 отсто до 17 часот излегле да гласаат за референдумското прашање, но во нив не се влезени оние од САД, Кана...

Повеќе

КРВАВА ПРЕСМЕТКА СО КАЛАШНИКОВИ НА СКОПСКОТО КРИМИНАЛНО ПОДЗЕМЈЕ ПРЕД КАНЦЕЛАРИИТЕ НА СЈО: Двајца убиени, еден тешко ранет!

Вчера во ноќните часови на улицата „Франклин Рузвелт“ бр.63 во близина на зградата на СЈО од страна на непознати лица во патчинчко возил...

Повеќе