Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

СКОПЈЕ СТАНУВА ФЕНСИ: ФАСАДА ВО КИСЕЛА ВОДА

Повеќе

НАД 10 000 СКОПЈАНИ ДОЈДОА ДА ГИ ВИДАТ НОВИТЕ СЛОНИЦИ ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

По цели 26 години СкопскатаЗоолошкаградинаво своето семејство ги доби слоницитеДуњаиДаела, кои пристигнаа од Белгија пред неколку дена. По повод ни...

Повеќе

ОЈО ГИ ПРЕДУПРЕДУВА ЧЛЕНОВИТЕ НА БОЈКОТИРАМ: Случаите на сликање и малтретирање на гласачи ќе ги процесиуираме по брза постапка!

Комисија за следење евентуални противправности сторени при организирањето и спроведувањето на референдумот ја известува јавноста дека континуирано г...

Повеќе

ИМ СЕ ПОКЛОНУВАМ НА КОМУЊАРИТЕ: Како и многу пати досега во овие 27 години, СДСМ пак реши да се фрли под багер за да ја спаси Македонија, пак ќе им успее, и пак ќе платат голема цена за тоа!!!

1991-тренди беше да се зема калаш и да се пука по ЈНА! ВМРО ДПМНЕ навиваше за тоа, ставаа блокади на тенковите кои се повлекуваа од земјава, правеа за...

Повеќе

(ВИДЕО) Огромно цунами по земјотрес од 7.5 рихтери збриша цели села и градови во Индонезија, засега има околу 1000 мртви но се очекува бројката да биде многу поголема

Огромно цунами збриша цели села и градови во Индонезија. Владата на Индонезија ги замоли САД, ЕУ и Русија да им помогнат со сателитски снимки од ос...

Повеќе

Во Англија, САД и Австралија дозволено е агитирање на денот на гласање дури и пред самите гласачки места, тамо нема изборен молк, но таму исто така главна претпоставка е дека луѓето не се мајмуни. е тука на сцена доаѓаат нашите ВМРОНИ во странство!

Бруталното малтретирање што го доживеаја 13-те нашинци во Австралија кои се одлучија да гласаат во амбасадата во Мелбурн е показател со колку ниска ...

Повеќе

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ СО АПЕЛ ДО ЈАВНОСТА: Ако некој ве малтретира при гласање утре, јавете се на 192 и веднаш пријавете, ќе има строги санкции за секој што ќе се обиде да малтретира некој при гласање!!!

Повеќе

(ВИДЕО) БУЧКОВСКИ ЗА БНТ: Разумот ќе ги победи емоциите, Македонија конечно ќе прескокне голема пречка која не кочи 30 години да станеме дел од ЕУ и НАТО!

Линк до видеото, овде.

Повеќе

МЕСЕЧИНАТА И ОХРИД, НЕШТО ПРЕКРАСНО

Повеќе

СО ДОНАЦИЈА ОД УСАИД, ВЕТЕРИНАРНИТЕ СТАНИЦИ ШИРУМ ЗЕМЈАВА ЌЕ СЕ ПОВРЗАТ КОМПЈУТЕРСКИ ЗА ИНТЕГРИРАНА ЗАШТИТА НА СТОЧАРСКИТЕ ФАРМИ

Почитувани, Денеска во село Радобор, Општина Могила, беше склучено партнерство за развој и воведување на интегрирана ветеринарна програма за ветери...

Повеќе

МВР СО ОСТРА РЕАКЦИЈА НА ОДНЕСУВАЊЕТО НА БОЈКОТИРАМ ВО АВСТРАЛИЈА: Ако некој во Македонија се обиде да ги малтретира, слика и снима гласачите веднаш ќе биде санкциониран!

Како реакција на денешните случувања во Австралија, каде членови на БОЈКОТИРАМ ги малтретираат, колнат, пцујат оние кои излегоа да гласаат во амбаса...

Повеќе

(ВИДЕО) ГЛАСАЊЕТО ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ ПОЧНА СКАНДАЛОЗНО: Членови на БОЈКОТ ги малтретираа. колнеа и навредуваа гласачите во амбасадата во Мелбурн!

На фејсбук групата ПРЕДАВНИЦИ, од страна на членови на БОЈКОТИРАМ се постираат фотки и видеа, се бараат имињата на тие кои гласале денеска во Мелбур...

Повеќе

ДОМ: Бездомните кучиња може да се решат само со интерсекторска соработка

Повеќе

СДСМ: Граѓаните нема да дозволат ВМРО-ДПМНЕ да ја блокира иднината преку бојкотот што го организира, граѓаните се определени ЗА европска Македонија!

Повеќе

(ВИДЕО) ГРАД СКОПЈЕ ЈА РЕКОНСТРУИРА АНТОН ПОПОВ, ПОРАНЕШНА ОГЊАН ПРИЦА ВО КИСЕЛА ВОДА

Повеќе