Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) Пуштена во употреба филтер станица за отпадни води во Гевгелија, подарок од Швајцарија и Грција вреден 9 милиони евра!!!

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со амбасадорката на Швајцарската Конфедерација Сибил Сутер Техада,амбасадорот на...

Повеќе

(ВИДЕО) Бошњаковски ги извади од памет куртоните: Во деновите до референдумот, Владата ќе ги штити граѓаните од лажни вести и дезинформации објавувани по социјалните мрежи

Повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Заев ја посети грчката фабрика за откуп, преработка и продажба на тутун „СЕКЕ“ во индустриската зона Опаленик, Крушево: Се радувам на секоја нова странска инвестиција бидејќи тоа значи нови работни места и подобрување на стандардот на граѓаните

Повеќе

Претседателот на Партијата за општествен и економски напредок, ПОЕН Охрид Вахид Мемед ги повикува сите граѓани да излезат на референдумот

Повеќе

НАРОДЕ, АКО НЕ ИЗЛЕЗЕТЕ У НЕДЕЛА ДА ГЛАСАТЕ ЗА, ОВИЕ ЌЕ БИДАТ ГЛАВНИ ВО ЗЕМЈАВА, ВИЕ СИ ЗНАЕТЕ!

Повеќе

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА НА БУГАРСКАТА УМЕТНИЦА ДЕСИСЛАВА МИНЧЕВА „ВО ПОТРАГА ПО НЕСОВРШЕНАТА УБАВИНА“

Вчеравечер во Скопје, во Центарот за современа уметност „АРТ Скопје“ официјално беше отворена изложбата со наслов „Во потрага по н...

Повеќе

(ВИДЕО) ТЕТКА МИРКА СИ ГО ОТВОРИ СРЦЕТО: Со Груевски се запознав во станот на Лиле Поповска, го советував да не ветува референдум за името

Повеќе

ЕВЕ ШТО НИ ОСТАВИ КОПУКОТ КОЦЕ И ВМРО ДПМНЕ: Над 50% од водата во Скопски Водовод се губи преку 300 дупнати цевки откриени денеска со сателитско снимање на Скопје!

Пронајдени се многу пукнатини во цевките на водоводната мрежа во Скопје каде се губи огромна количина на вода. Со помош на израелска фирма која со с...

Повеќе

МАГИЧНО СКОПСКО ЗАЈДИСОНЦЕ ДЕНЕСКА

Повеќе

СТАРТУВАШЕ ИЗГРАДБАТА НА НОВА ГРАДИНКА ВО ШТИП ВРЕДНА 800 000е!

Повеќе

БРАВО, ВЛАДАТА РАСТУРИ: Нова инвестиција од 20м € од Република Албанија во Македонија #ЧЕСТИТО!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА ОД СИТЕ ТРИБИНИ И МИТИНЗИ) Почитувани граѓани, ви благодариме за големата поддршка која ја дадовте за европската иднина на Македонија. Бевме заедно во многу градови и села низ нашата Македонија. Волјата и решителноста на секој од вас покажува дека мораме да продолжиме понатаму

Почитувани граѓани, ви благодариме за големата поддршка која ја дадовте за европската иднина на Македонија. Бевме заедно во многу градови и села низ...

Повеќе

ФРЧКО СЕ ИСПОВЕДА: Често се расправаме со Тања Каракамишева на правен, абе луѓево како да имаат ментален блок, на крај се прашувам дали дебатираме за ист договор, како да има два договора, еден во овој универзум и еден во некој друг паралелен универзум!

- Често се расправаме со Тања Каракамишева и со Сиљановска на правен, и не можеш да излезеш на крај, како да имаат некаков ментален блок во главата,...

Повеќе

БЕГ со апел до граѓаните пред грејната сезона: Проверете ги вашите системи во станот, пријавете дефект во нашите служби

Балкан енерџи груп (БЕГ) ги повикува потрошувачите, куќните совети и управителите да проверат дали зградите се подготвени за грејната сезона и порач...

Повеќе

(ВИДЕО) ТЕУТА И ЗАЕВ ЗАЕДНО ДАДОА ПОДДРШКА ЗА ГЛАСАЊЕ ЗА НА РЕФЕРЕНДУМОТ

Теута Арифиshared avideo. 11 hrs· Заедно со премиерот Заев дадовме поддршка на референдумот кој го гарантира чл...

Повеќе