Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

СКОПСКО ВИ ПРЕСТАВУВА: НЕДЕЛА НА ПИВОТО ВО ВЕРО ЦЕНТАР, СО МНОГУ КОНЦЕРТИ И ДЕГУСТАЦИЈА НА ПИВО

Дознајте зошто пивото ги прави сите прилики посебни и поубави - денеска во 17.30 часот ги покануваме сите љубители на пивото во Веро Центар, каде ја...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Кока Кола е еден од општествено најодговорните брендови во земјава: Донира паркиралишта за точаци и активни зони за вежбање ширум земјава!

Го дониравме и шестотоCoca-Colaпаркиралиште на Градскиот плоштад спроти City Gallery. Ова е нашиот начин за подигнување на свесноста за велосипедот ...

Повеќе

АДВОКАТОТ НА МАФИЈАТА, ЈОВО ПРЕВАРА КОНЕЧНО ЌЕ ОДГОВАРА ЗА ЗЛОДЕЛАТА: И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВРХОВНИОТ СУД ЈОВО ВАНГЕЛОВСКИ БЕШЕ НА РАСПИТ ВО СКОПСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ЗА МЕСТЕЊЕТО СУДСКИ ПРЕДМЕТИ

На излегување од Обвинителството, Вангеловски рече само дека на денешниот распит бил како сведок. (Фото: К. Попов) Претседателот на Врховниот суд Ј...

Повеќе

ДЕМАНТ од Слободанка Гиевска по објавена сторија на Мактел.мк за судиката на врховен суд, Елена Гошева

Во врска со текстот објавен на 20.09.2018 година со наслов “КОЈА Е ЕЛЕНА ГОШЕВА - ЕДЕН ОД НАЈСИЛНИТЕ СТОЛБОВИ НА ГРУЕВИЗМОТ, СУДИЈА НА УСТАВ...

Повеќе

ДЕМАНТ од Игор Гиевски по објавена сторија на Мактел.мк за судиката на врховен суд, Елена Гошева

Во врска со текстот објавен на 20.09.2018 година со наслов “КОЈА Е ЕЛЕНА ГОШЕВА - ЕДЕН ОД НАЈСИЛНИТЕ СТОЛБОВИ НА ГРУЕВИЗМОТ, СУДИЈА НА УСТАВ...

Повеќе

НУКЛЕАРКА ГИ РАЗНЕСЕ ВМРОНИТЕ И БОЈКОТИРАМ: Ете, по 20 години молк, и таткото на Античка Македонија, решил да гласа за Европска Македонија. Тоа е!!!

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се б...

Повеќе

(ВИДЕО) ОВОЈ ЧОВЕК Е УНИВЕРЗИТЕТСКИ ПРОФЕСОР И ИМА НЕВЛАДИНА КОЈА ЗЕМА МИЛИОНИ ЕВРА ОД ЕУ - ЖИДАС ДАСКАЛОВСКИ: ЕУ и НАТО не се наш стратешки интерес, нашиот идентитет се брише, Македонија го губи својот суверенитет?!?!

Повеќе

ВМРО ДПМНЕ, БОЈКОТИРАМ И ЛЕВИЦА ЛАЖАТ: Референдумот нема шанси да биде наместен ќе го следат рекордни 12 000 домашни и 300 странски набљудувачи, 50% повеќе од изборите во 2016-та!!!

ПолитичкиНекоректен‏@nekorektniot4h4 hours ago Здравко и @levica_mk толку сакаат да веруваат дека референдумот е наместен што се лажат сами...

Повеќе

(ВИДЕО) КОЛКУ ОД ОВИЕ ЌЕ ИЗЛЕЗАТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ?!

Повеќе

(ВИДЕО) ШЕКЕРИНСКА: Одлуката ќе ја донесат тие што ќе излезат на гласање. Оние граѓани кои знаат каде сакаат да оди Македонија. #ИзлезиЗА

Повеќе

ЗАЕВ ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД: Доста беше чекање. Нашите граѓаните заслужуваат подобар живот, нашите млади светла иднина. Одговорноста падна на нашата генерација, одлуката ја носи секој од нас. На 30 септември да излеземе ЗА подобар живот, ЗА нашите деца и внуци. Да гласаме ЗА европска Македонија!

Зоран Заев‏Verified account@Zoran_Zaev Доста беше чекање. Нашите граѓаните заслужуваат подобар живот, нашите млади светла иднина. Од...

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ВО МОМЕНТОВ ОБЈАСНЕТА СО ЕДНА ФОТКА: Пак старите добри комуњари со сите маани и несовршености ќе треба да ја извлечат Македоња на прав пат у прогрес и напредак!

Повеќе

ОВА НОРВЕЖАНИВЕ СЕ КАКО ОД ДРУГА ПЛАНЕТА

Во Норвешка кога на некој домаќин ќе му роди јаболкницата или друго дрво многу овојше, наместо да остава да се скапе, се бере дрвото, се става во ќе...

Повеќе

ПОЈАСНУВАЊЕ НА РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ: Дали сакате мерцедес, ама да платите 600.000 евра?

Повеќе

УШТЕ ЕДНА КАПИТАЛНА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ШТИП, БЛАГОЈ ЗАСЕГА ЗАЕДНО СО МАКСО И БОГАЦ ВОДАТ МРТВА ТРКА ЗА ТОА КОЈ НАЈМНОГУ ГРАДИ ВО СВОИТЕ ОПШТИНИ

Повеќе