Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ЈАНЧЕВ РАСТУРИ НА ТВ 24: Договорот со Грција е добар за Македонија на долг рок, народот бргу ќе ги заборави лошите страни кои се пред се емотивни

- Договорот со Грција е добар за Македонија на долг рок, народот многу бргу ќе ги заборави лошите моменти кои се пред се емотивни. Токму тие емотивн...

Повеќе

ЈАНЧЕВ Е ДЕЛ ОД НОВОТО ЛИБЕРАЛНО ЕВРОПСКО ВМРО ДПМНЕ: Сум ги прочитал книгите на почитуваниот Стојан Андов, може многу да се научи од него, се гордеам што е од Кавадарци

- Многу го почитувам Стојан Андов, сум ги прочитал неговите книги, многу може да се научи од него, се гордеам што е од Кавадарци. Градоначалникот н...

Повеќе

СОРОС ФОНДАЦИЈА ИЗДАДЕ БЕСПЛАТЕН ВЕСНИК ЗА ИНФОРМИРАЊЕ НА НАРОДОТ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ

Уредници се Сашо Кокаланов и останати познати новинарски имиња.

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: Расколот во ВМРО ДПМНЕ е почнат многу порано, Митко Јанчев барал да се продаде партиската зграда затоа што Грујо им оставил партиска зграда со скапи системи за вентилација, ладење и греење, аларми, камери, осветлување, ИТ системи итн, месечно сметката за струја била околу 10 000 евра!!!

Грујо направил партиска зграда со мисла дека ВМРО ДПМНЕ никогаш нема да падне од власт! Само сметката за струја во новото партиско седиште била око...

Повеќе

МИТКО ЈАНЧЕВ ГИ ИЗВАДИ ОД ПАМЕТ ВМРОНИТЕ: Јас ќе излезам и ќе гласам ПРОТИВ на референдумот!

- Јас го послушав ставот на лидерот Мицковски и одлучив сам, ќе излезам и ќе гласам ПРОТИВ на референдумот. Ова е лично мој став, и не му кажувам на...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА АНДОВ: Иванов 10 години упорно се труди да ја отцепи Македонија од западот, како да е на некоја тајна мисија да ја уништи земјата, Грујо тргна по неговиот ум и ете кај заврши

Повеќе

БОМБА НА МИТКО ЈАНЧЕВ ВО ОТВОРЕНО НА ТВ 24: Договорот со Грција не е добар, но никогаш нема да добиеме подобар, ако влеземе во НАТО и ЕУ, придобивките се огромни!!!

Јанчев за Отворено: Договорот со Грција не е добар, но никогаш нема да добиеме подобар! Иако смета дока договорот со Грција не оди во прилог ...

Повеќе

Актерот Џим Кери излезе голем уметник и сатиричар, неговите карикатури за Трамп се хит на социјалните мрежи

Повеќе

(ВИДЕО) Кратко и јасно: Референдум не е избори и не гласаш за партија, туку за себе и за државата!

Повеќе

ТРАМП ДОБИВА НОВА ЛИМУЗИНА ВРЕДНА НЕКОЛКУ МИЛИОНИ ДОЛАРИ: ЅВЕРОТ, како што го нарекуваат, добива нов лик, изработен од Кадилак, дел од Џенерал Моторс

ЅВЕРОТ, како што го нарекуваат, добива нов редизајн и нови модерни опции и команди. Џенерал Моторс во чии рамки е брендот Кадилак доби тендер од 18...

Повеќе

КАКО СУДСКИ ПРОЦЕС ПРОТИВ КОКА КОЛА ПРЕД 100 ГОДИНИ ЈА НАТЕРА АМЕРИКА ДА ПИЕ КАФЕ?!

Пред 100 години многу денеска забранети супстанци биле легални и се пиеле многу нормални, такви биле и Кокаинот и Хероинот, кои дури се и рекламирал...

Повеќе

МАКТЕЛ ПРОГНОЗА: НЕ САМО ШТО ЌЕ УСПЕЕ, ТУКУ РЕФЕРЕНДУМОТ ЌЕ БИДЕ НЕВИДЕН ТРИУМФ, ЌЕ ИЗЛЕЗАТ НАД 1 МИЛИОН ГРАЃАНИ, РЕЧИСИ СИТЕ ЌЕ БИДАТ ЗА!!!

На последните избори кои беа историски, во 2016-та, излегоа 1,2 милиона гласачи на избори. На тие судбоносни историски избори, ВМРО ДПМНЕ освои 450 0...

Повеќе

СДСМ: Наместо да шират лажни вести за Договорот, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да го кажат ставот за референдумот!

Повеќе

(ВИДЕО) Спасовски во Крива Паланка: Да ја прифатиме подадената рака за влез во ЕУ и НАТО, секој глас ЗА носи повеќе странски инвестиции

Повеќе

БОМБА НА ДИМИТРОВ: Aко нема цензус одлучува Собранието, доколку пак има само еден глас повеќе кој е против референдумското прашање тогаш процедурата завршува!

Ако мнозинството граѓани на рефеенумот се изјаснат за договорот со Грција ивлез во ЕУ и НАТО а притоа го нема потебниот цензус тоа ќе биде земено пр...

Повеќе