Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

ЃУБРЕ РАСИПАНО: НА БЕТМЕН ВЕЛИТ МУ ТЕКНА ДЕКА ТРЕБАЛО ДА СЕ САКАМЕ СИТЕ ОД СИТЕ ПАРТИИ, ЧУДНО ТАМАН ПРЕД ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА СО КОЈ ТРЕБА ДА СЕ СПАСИ ОД РОБИЈА?!

Кога Села беше на смртна постела и кога пратениците од СДСМ беа сите со крв, не му беше дојдено до сакање и љубов. Сега кога е во ќорка и кога го ч...

Повеќе

Трајковски за Груевски во Будимпешта: Загрижен е и не излегува често по надвор, дреме по цел ден на интернет

Груевски е во одлична здравствена состојба, загрижен е, и не излегува често. Вака, ја опиша средбата со него Александар Трајковски кој беше ул...

Повеќе

БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ СЕ ПОДАРОК ЗА МАКЕДОНИЈА ОД 1 МИЛИЈАРДА ЕВРА ГОДИШНО, НЕ ЈА РАЗБИРАМ ОВАА ЕЛИТИСТИЧКА ПАНИКА И ОПСЕДНАТОСТ СО ПАСОШИТЕ, НИЕ УШТЕ КАКО НАЦИЈА НЕ РАЗБИРАМЕ КАКОВ ПОДАРОК Е ТОА ЗА ОВАА ДРЖАВА!!!

Тоа што за Израел е САД, тоа за нас се бугарските пасоши. САД на Израел му дава инјекција од 5 милијарди долари кеш секоја година, како грант, чисти ...

Повеќе

КАДЕ ЌЕ СЕ ИГРА НОВОТО СВЕТСКО ВО УКРАИНА, УНГАРИЈА ИЛИ МАКЕДОНИЈА? - став на Благојче Трајковски, член на УК на ГДУ

Не сакам воопшто да наликувам на оние два-триесет „жестоки момци” кои кај дел од нивните фамилии (се разбира не кај сите) се нешто повеќ...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Јубилејното 10-то СКОПСКО велосипедско паркиралиште е поставено денеска на ул. Григор Прличев, во близина на МРТВ

Јубилејното 10-тоСКОПСКОвелосипедско паркиралиште е поставено денеска на ул. Григор Прличев, во близина на МРТВ. Со оваа донација продолжуваме во ...

Повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Заев: Ненадејната смрт на Јован е загуба за академската заедница, за нашата држава, за партијата СДСМ и за Охрид

Повеќе

БРАВО ГРАД СКОПЈЕ - НАБАВЕНИ 572 ПРОЧИСТУВАЧИ НА ВОЗДУХ: ОД ДЕНЕСКА СИТЕ УЧИЛНИЦИ ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА СО ПРОЧИСТУВАЧ ЗА ВОЗДУХ

Повеќе

УШТЕ ЕДЕН КОАЛИЦИСКИ ПАРТНЕР НА СДСМ СЕ БУНИ ЗА АМНЕСТИЈАТА: Демократски Сојуз бара амнестијата да се додели по завршување на судскиот процес

Демократскиот сојуз во целост ја поддржува имплементацијата на Договорот помеѓу Македонија и Грција, како и обидите за обезбедување на парламентар...

Повеќе

(ВИДЕО) МИЛЕВСКИ НЕ ПРОСТУВА ШТО ЛДП НЕМА НИТУ ЕДЕН ГРАДОНАЧАЛНИК: Бевме со СДСМ кога беше најтешко, а сега ЛДП е на маргините на оваа власт

Повеќе

Заев и Ципрас ќе бидат предложени за Нобелова награда за мир: Добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Тунижанката Уидед Бушамауи, утре официјално ќе поднесе номинација

Добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Тунижанката Уидед Бушамауи, утре официјално ќе поднесе номинација - следната Нобел...

Повеќе

НОВАТА ВЛАДА МАСОВНО НАМЕСТО СПОМЕНИЦИ ГРАДИ ГРАДИНКИ НИЗ ЦЕЛА ДРЖАВА: Градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 2 доби нов, енергетски - ефикасен објект. Дополнителни 150 m2 простор, четири нови простории за сместување на 95 деца!

Повеќе

АЛБАНСКИ КОМПАНИИ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПРЕХРАМБЕН СЕКТОР

Повеќе

АЕРОДРОМЦИ ДА БИДАТ РААТ ЗИМАВА: Општина Аеродром за претстојната зима располага со 50 тони сол и со две сопствени возила за зимско одржување улици

Повеќе

Оваа зима на ВИНТЕРЛЕНД, угостителските скопски брендови Дион, Правда, Ревија и други ќе ви овозможат на градскиот плоштад да ги вкусите нивните специјалитети и да се стоплите со убавите кафиња и чаеви

Повеќе

(ФОТО) Уапсен возачот на автобусот што се преврте во Лесковац

Возачот на автобусот на струшката компанија „Еуробус“ кој се преврте вчера кај Лесковац, при што загинаа тројца патницо, е п...

Повеќе