Одберете локација на пристап

Во судар на воз со службено возило на МВР на преминот Маџари во Скопје, изутрината загина полицискиот службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба, потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Товарен воз што сообраќал од Табановце кон Ско
Обвинетиот Александар Трајковски, кој минатата недела во Будимпешта беше фотографиран со избеганиот осуден премиер Никола Груевски, тврди дека бил во Унгарија на специјалистички преглед за синусите и дишните патишта. - Трајковски пред Основниот с
Владата најавува активно решавање на проблемот со отстранувањето на индустрискиот токсичен отпад „линдан“ којшто со години се наоѓа во две депонии во фабриката „Охис“ во Скопје. Отстранувањето ќе трае од три
Судијата Зоран Теофиловски, кој пред очевидци му се заканувал, го пцуел и колнел колегата Зоран Герасимовски од Апелациониот суд Скопје оти му одбил тужбено барање, е нов член на Судскиот совет од апелационото подрачје Гостивар и како ново избран
Демонстрантите се судрија со полицијата пред зградата на државната телевизија, кога се обидоа да влезат во неа (Фото: Гети) Околу 10.000 луѓе маршираа на улиците на Будимпешта на четвртиот и најголем протест откако минатата недела беше усв
Веќе една недела младиот Пино е исчезнат, а се уште нема никакви информации за него. Неговата мајка, Маја Трпковска повторно се огласи на социјалните мрежи барајќи помош од граѓаните за синот да го најде и врати дома. Според неа Пино нема никаква
Митополитот преспанско-пелагониски Петар ги повика младите или рано да се женат и мажат и да формираат здрави семејства, пред сѐ духовно и физички и интелектуално, а потоа ако некој „не е да се жени или да се мажи, имаме сто манастир
Владата на Република Македонија на 110-та седница ја прифати информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за зима 2019 година. Преку о
Номинацијата на Заев и Ципрас до Нобеловиот комитет ќе ја достави Уидед Бушамауи од Тунис, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015. Заев и Ципрас се номинирани за ова признание поради склучувањето на Договорот од Преспа. (Фото: СДК.МК)
„Интернет на нештата“, вештачка интелигенција, роботика, виртуелна реалност, на прагот сме на нова индустриска револуција која ќе го смени не само начинот на којшто комуницираме, туку и оној на којшто живееме. Што точно новата технологи
Собранието на Македонија вечерва го донесе Законот за амнестија. Пратениците го изгласаа Законот со 95 гласа „за“, без против и воздржани. Пред гласањето, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече д
Ljupco Arsovski 8 hrs· Gradonacalnici na Skopje , Kisela Voda i Sopiste, gradot i na opstinite im pripaga i patot Sopiste - Teferic - Kisela Voda, raskopan, bez odbojnici, bankini i utrovo bez da mine eden kamion
Драги пријатели, Пред да Ви ги соопштиме техничките детали за најголемото шоуво историјата на Скопје и Македонија, би сакале да посветите внимание на следново. Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи
Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат изнесени пред судот, но без присуство на јавноста. Како што рече тој, станува збор за 115 аудиос

(ВИДЕО) ТРТ МИЦКО, САМО БУРЕК ДА СЕ ЈАДЕЛО...

Повеќе

ИНТЕРЕСНО ПРАШАЊЕ ЗА ОВИЕ КОИ ЌЕ БОЈКОТИРААТ, ИМА ЛИ НЕКОЈ ДА ОДГОВОРИ?!

Повеќе

Приказната за Стевчо: Човекот кој требаше да го наследи Бранко на лидерската позиција во СДСМ и тоа по личен избор на папата, но проклети да се милионите...

Се сеќавам на една средба пред спорните локални избори во 2013-та кога Стевчо не собра нас новинарите на една вечера во Камник. Не знам што му беше...

Повеќе

ЗАЕВ МУ ОДГОВОРИ НА БОЈКО БОРИСОВ КОЈ ЈАВНО ГО КРИТИКУВАШЕ ЗА ИЗЈАВАТА ЗА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ: Извини брату, извинете браќа Бугари, политичарите прават грешки, но нашето пријателство е искрено и на долг рок

Зоран Заев 2 hrs· Гледам во пријателска Бугарија се отвори јавна дебата и се постави дури и прашањето з...

Повеќе

СДСМ не треба да паничи, туку треба да се гордее со резултатот од анкетата на МЦМС и Телма

На прва, изедначениот резултат на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ на анкетата на МЦМС боли и раѓа гнев. Но кога ќе се размисли добро, тоа е резултат за гордеење. З...

Повеќе

ПИСМО ОД ЧИТАТЕЛ НА МАКТЕЛ: Саше, Хари е најдоброто нешто што му се случило на мак фудбалот, во негово време бевме на 46-то место на ФИФА ранг листата!

Sashe Ivanovskiубаво си го срочил текстов, но би сакал да и го појасниш на Македонската јавност – твоите читатели. Тоа што Харалампие Хаџи-Ри...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Делегација на Владата на Република Македонија, Генералштабот на АРМ и Министерството за одбрана оддадоа почит и положија свежо цвеќе на спомен обележјата кај Карпалак

Почитувани, Владина делегација предводена од Националниот координатор во Владата на Република Македонија за здруженијата на бранители, Стојанче Анг...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Заев во Охрид одмара и се дружи со своите најблиски соработници

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров споделија на социјалните мрежи фотографија од плажа во Охрид. Димитров на св...

Повеќе

ИСУСЕ ХРИСТЕ: Партијата која бара амнестија за оние кои 10 години не пљачкаа изедначена во анкетите со оние кои ја носат земјата во ЕУ и НАТО?!?!

Повеќе

МИНИСТEРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Јавниот повик за доставување на понуди за интерес за купување на земјоделско земјише во државна сопственост под оранжерии и помошни објекти во функција на оранжеријата, како и стопанскиот двор во функција на оранжеријата, трае уште 11 дена односно до 18.08.2018 година

Со откупот на земјиштето на кое се изградени оранжериите, кое во моментов е во државна сопственост, сопствениците на оранжериите ќе стекнат право на...

Повеќе

(ВИДЕО) МУЊА ЈЕ МАЛО НЕРВОЗАН: Ги отера новинарите у пм откако побараа од него коментар дали се чувствува виновен!

Поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, донесен на распит во суд во придружба на финансиската полиција ги опцу новинарите. ...

Повеќе

ШОКАНТНО: ХАРИ ХАЏИРИСТЕСКИ СЕ ОБИДУВА ДА СЕ ВРАТИ НА ЧЕЛО НА ФФМ СО ФАЛСИФИКАТ И ИЗМАМА!!!

Zakazano e izborno sobranie na 1 septemvri... Za izbor na nov presedatel na FFM..iako 10 godini bese vo FFM malku mu bea pa sega saka da ja doz...

Повеќе

(ВИДЕО) Стевчо: Не може нам нико ништа, суџено јарцу, да носи рогове!

Повеќе

ХАРИ КОСТОВ, ИЉО ИЉОВСКИ И ШТЕРИЕВА СЕ СТРАШНО БАНКАРСКО ТРИО: Комерцијална Банка станува регионален банкарски џин, денеска заедно со БАЛФИН групацијата ја купија најголемата банка во Албанија, банката во Тирана, сега заедно со БАЛФИН ќе менаџираат капитал од 3 милијарди евра!

08.08.2018 - Групацијата Балфин и Комерцијална банка АД Скопје ја преземаат Тирана банка од Пиреус банка Групацијата Балфин и Комерцијална банка АД...

Повеќе

МИЛЕНКО БАРА ОД МИЦКОВСКИ ДА БИДЕ ПОСТАВЕН ЗА ШЕФ НА ЦЕНТАРОТ ЗА КОМУНИКАЦИИ НА ВМРО ДПМНЕ!

Бидејки, како и Бранко Црвенковски, така и Зоран Заев и кога беше во опозиција и сега кога е криминално и нелегално на власт, опкружен е со врвни но...

Повеќе