Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

ПРОШИРУВАЊЕ НА ГРАДИНКАТА И ЗЕЛЕНИЛО МЕСТО ЗГРАДА ВО ХРОМ, ВЕТУВА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НАУМОСКИ ПО ПЕТИЦИЈАТА ОД ЖИТЕЛИТЕ

Жителите бараат измена на Деталниот урбанистички план „Хром С3 20“, со кој на празниот простор до градинката „Росица“ е на...

Повеќе

(ВИДЕО) БИЗНИСМЕНОТ ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Кога бев матурант, моите немаа пари да ми купат одело, ми го подарија добри луѓе, затоа сега донирав над 3,5 милиони евра во разни хуманитарни организации и цркви!!!

Денеска во просториите на Стопанската комора на Македонија, беше промовирана книгата „Филантропијата на проф. д-р Ванчо Чифлиганец“ на м...

Повеќе

Фрчко Национале запука по Црвенковски: Последиците од Договорот со Грција несомнено ќе бидат добри за нас

Во вечерашното издание на дебатниот магазин Click Plus професорот Љубомир Фрчковски изјави дека нема да има драматични последици од Договорот со Грц...

Повеќе

ГОРАН МИХАЈЛОВСКИ ДО БОЈКОТИРАМ: Бојкотирајте и мудросерете колку сакате. И уживајте во илузијата дека светот се врти околу вас кога светот ќе ве заборави!

Што ти е типичен Македонец, претставник на библиска Македонија. Цел живот си умислуваш дека си центар на светот. И во моментот кога главните светс...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Кирацовски присуствуваше на отворањето на синдикалните работнички спортски игри коишто оваа година се одржуваат во Ливадишта - Радожда

Повеќе

РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЈ ТЕЛЕКАБЕЛ

Повеќе

ЕКОЛОШКА АКЦИЈА ВО КУМАНОВО ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЧИСТЕЊЕТО

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Денес во Тетово во присуство на претставници на невладиниот сектор на град Тетово, беше организирана панел дискусија и отворена дебата

Денес во Тетово во присуство на претставници на невладиниот сектор на град Тетово, беше организирана панел дискусија и отворена дебата, на која прис...

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА НА ИФИМЕС ОД ЉУБЉАНА: Се очекува силен хакерски напад врз Македонија со цел промена на волјата на граѓаните и спречување на успехот на референдумот!!!

Mеѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана, Словенија, редовно ги анализира настаните на Блискиот Исток и Балкан...

Повеќе

СТРАНЦИТЕ ЈА ПОПЛАВИЈА ЗЕМЈАВА СО ПАРИ: Светска Банка одобри заем од 33,4 милиони долари за развој на социјални услуги и ран детски развој во Македонија

Бордот на извршни директори на Светска банка денеска го одобри заемот во износ од 33,4 милиони долари наменет за натамошен развој на системот за соц...

Повеќе

РАЗОРНА БОМБА НА КАНАЛ 5: И американскиот потпретседател Мајк Пенс се вклучува во кампањата за референдумот!

Kанал 5 неофицијалнодознавадека премиерот Зоран Заев деновиве ќе отпатува на средба со американскиот потпретседател Мајк Пенс во Вашингтон. Не е по...

Повеќе

ГДУ: ДПМНЕ очигледно е дека не знае кај тера. Се изгубија во ставови и тези. Прецизно математички пресметуваа, за да и соопштат на нацијата дека ништо не пресметаа!

Повеќе

ДОМ организира акција за чистење на дива депонија во сабота, позади Супер Тинекс во Кисела Вода

Повеќе

(ВИДЕО) БОЧВАРСКИ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА МТВ: Груевци дадоа 2 милиона евра за фонтана која не функционира, ние во Штип направивме фонтана за 20 000 евра и ем функционира ем е убава!

Повеќе

ДАНУ - Државна Академија на Науки и Уметности, лесно е решлив проблемот, што толку паѓате у несвест мајка му стара, ебави тоа копуците некадарни, само ако се сака и малце ум треба и се е решливо...

Абе луѓе, многу е лесно решлив проблемот со именувањето на клучни институции според договорот со Грција. Колку академиии на науки може да имаме? Една...

Повеќе