Одберете локација на пристап

Читател на Мактел ни се пожали дека заедно со своите колеги во охридскиот водовод Проаква не зеле плата цели 4 месеци!!! Па добро, има ли Бакрач душа, овие луѓе на што треба да живеат на вода?!?! Сега ни објаснија вработените тамо дека плата до
Заев беше во Охрид со обичен владин Мерцедес а не со блиндираната лимузина од 600 000 евра. Како тоа да го пропознаете?! По бандажите! Мерцедесот од 600 000 евра има бандажи со само 5 рамки, додека Мерцедесот во кој се вози Заев има бандажи со дес
- Ок се некои предлози за ветинг систем како што се применило во Албанија кога се во прашање реформите, но некои сектори веќе паднаа на испит во пракса нема што допрва да ги тестираме, на пример судиите, само треба да ги видиме сите пресуди овие 10
Дознаваме дека не се Бетмен и Пимен само пријателчиња, туку Пимен е шеф на неговиот помал брат, Атанас Илиевски кој веќе 3-4 години работи како секретар во европска епархија за добра европска плата плус патување низ цела Европа и одење кај папата,
Левата калициија „За Албанија која ја сакаме“ предводена од социјалистите на Еди Рама е победник на вчерашните парламентарни избори во Албанија, потврдуваат првичните неофицијални реултати. Коалицијата освоила 49,62 отсто од гласовите
Загубата на твојот татко, претпоставувам, беше мошне тежок удар за тебе, но како и дали успеа да го преболиш неговото отсуство? Тоа не се преболува, едноставно, болката те следи цел живот. Јас објаснив погоре дека целиот фокус кон работата и убави
Од вчера вечерта повторно се активираше пожарот во депонијата кај Струга. Мештаните сведочат дека денеска веќе можат да се забележат поголеми пламени јазици и чад кои се издигнуваат од локацијата. Медиуми јавуваат дека на местото се наоѓа само една
„Бидејќи по се' изгледа наскоро ќе дојде до промена на раководните позиции на јавните установи, претпријатија и слично, сакам да го истакнам следното: Слугите на претходниот режим мора брзо да се отстранат. Но, наместо нив не смее да се инст
- Ако е точно преведено видеото тогаш нашиот пратеник Дудуш треба да се извини и јас во потполност го осудувам кажаното! Ние како влада ќе се бориме против партизација на општеството и вие тоа ќе може да го видите на дело во периодот кој што следи.
СО НОВИ СИЛИ ВО НОВИ НАУЧНИ ПОБЕДИ После повеќегодишно проучување на функционирањето на политичките системи на петнаесетина држави (САД, Русија, Англија, Франција, Германија, Кина, Италија, Шпанија, Белгија, Шведска, Јапонија и др.) конечно од ден
onur air sunexpress anadolu jet pegasus

(ВИДЕО) Зоран Заев: Кога имате неразумни политичари како Груевски и Иванов, секакви будалаштини може да се очекуваат, тие си играат со животите на 2 милиона народ како да се тоа бели експериментални глувци!

Повеќе

(ФОТО) Федерика Могерини: Со сите се видов, ги слушнав сите, мојот впечаток е дека земјата сака да влезе во ЕУ, нашата порака од ЕУ до вас е дека ве очекуваме да направите реформи и да ве примиме во ЕУ!

- Во моментов има криза во Македонија, мојата порака до вашата земја е да направите реформи и ние ќе ве примиме во ЕУ. Се видов со сите и се слушнав...

Повеќе

Синоличка Трпкова: Публиката на нивните „уметници/актери“ се луѓе без моќ за критичко расудување, без капацитет за прифаќање ново и различно, без моќ да се издигнат, учат, променат, преиспитаат

Сте забележале дека најголемите патриоти се најчесто анонимуси, со сиромашен речник, и две-три папагалски фрази или бегаат од камера и микрофон?! О...

Повеќе

ЛДП: Повикуваме на присебност и ладни глави

Либерално-демократската партија е длабоко загрижена за политичката и општествена состојба во Република Македонија, по одлуката на претседателот Ѓорг...

Повеќе

Артан Груби: Сите измислици за наводна федерализација, поделба, кантонизација и нарушување на уставниот поредок се детски приказни

Шефот на Кабинетот на претседателот на ДУИ, Артан Груби на својот Фејсбук профил излезе со објаснувања за точките на Заедничката платформа на албанс...

Повеќе

ВЕ МОЛАМ ПРАТЕНИЦИ, УСТАВНИ СУДИИ, ДАЈТЕ ЗАШТИТЕТЕ ГО УСТАВОТ И СПАСЕТЕ ГО УСТАВНИОТ ПОРЕДОК НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

СВРТУВАМ ВНИМАНИЕ – ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Е ДОЛЖЕН. НЕ АКО САКА, НЕ ПО НЕГОВО МИСЛЕЊЕ, НЕ ИСПИТУВА НИШТО, НЕ БАРА НИКАКОВ ДРУГ ДОКАЗ ОСВЕН ПОТПИСИ КОИ...

Повеќе

Ден плус

или ПРОМЕНИ (2) Велат тоа што нема да нѐ убие – ќе нѐ направи посилни. Можеби, зашто, реално, нас десет години полека нѐ убиваа(т), но уште см...

Повеќе

Жалосната Смоква и моите утрински дилеми

Бев во дилема. Дали сум утрово за ‘English Breakfast’или ‘Earl Grey’ чај!?! Инглиш брекфсте црн чај, а‘Рл Греје апдеј...

Повеќе

„Семос Едукација“ распиша Конкурс за стипендии на Академијата за дизајн

Креативноста преку пишан збор, скица, концепт, цртеж, фотографија, илустрација, анимација, видео... за графички или веб-дизајн е условот да може да ...

Повеќе

Не можеме да го имаме Иванов и да имаме држава

Предлагам да обрнеме внимание на две работи од државноударниот говор на лудакот од Водно: Прво, тој ја обвини Албанија дека создала платформа за ур...

Повеќе

Роби Телекабел: Кочан ти поти се, моите пари се чесно заработени, јас сум раат пијам кафе во Солун

Последен ден од Фебруари е, убав сончев ден. Топло е, а на некој му гори, од глава ќедавие (што би рекле пострите). Ги слушав вестите во 12. Од наш...

Повеќе

Вонредна состоја како тешко кривично дело

Слушам дека човекот со розева сива маса во форма на зрнца од валандовска калинка, размислувал (замислете) да воведе вонредна состојба. Ако мене некој...

Повеќе

Винаријата „Стоби“ со златни медали за вино на натпревар во Германија

Црвените вина „Вердо“ и „Веритас“ од бербата од 2013 година од македонската винарија „Стоби“ освоија златни меда...

Повеќе

Сеад Кочан дојде на распит во Кривичниот суд за тендерчето од 17 милиони евриќи од РЕК Битола

Сопственикот на „Транс мет“, Сеад Кочан попладнево во присуство на адвокатот Никола Додевски стигна во Кривичниот суд каде се очекува да...

Повеќе

Хашим Тачи: Иванов со одлуката ја закопа демократија, игнорирајќи ја волјата на народот

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, на својот профил на„Фејсбук“, како реакција на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов вчера да не г...

Повеќе

    ucuz ucak bileti onur air sunexpress anadolu jet pegasus en ucuz ucak bileti