Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Еко акција на Пивара Скопје, Холандската Амбасада, Пакомак и Организацијата на потрошувачи на Македонија во пресрет на 15. Септември - Меѓународниот ден за чистење на планетата: Преку замена на неразградливите пластични кеси, до почиста животна средина

Нова еко-акција на Пивара Скопје, Пакомак и Холандската амбасада Преку замена на неразградливите пластични кеси, до почиста животна средина Во пр...

Повеќе

НОВА БУДАЛАШТИНА НА ГЕРО АЛЦХАЈМЕР, БАРА ВРАБОТЕНИТЕ ВО АГЕНЦИЈАТА ШТО ГИ ДЕЛИ СУБВЕНЦИИТЕ ДА КУПАТ ТРАКТОРИ НАМЕСТО КОМПЈУТЕРИ И ДА ОРААТ НА НИВИТЕ?!?!

Агенцијата која дели над 100 милиона субвенции на над 30 000 земјоделци мора да вработи маса на народ, кој е распределен по 50-те општини за да може...

Повеќе

БЛАГОЈ БОЧВАРСКИ НЕ ЗАПИРА: ПРОДОЛЖУВА ГРАДЕЖНАТА ОФАНЗИВА КОЈА ТРАЕ ЦЕЛО ЛЕТО!!!

Повеќе

УНИКАТ: МИЦКОВСКИ Е ЕДИНСТВЕН ОПОЗИЦИСКИ ЛИДЕР ВО СВЕТСКИ РАМКИ КОЈ БЕГА ОД НОВИНАРИ!!!

Ацо Кабранов пред некој ден призна дека цела година го молеле лидерот на ВМРО ДПМНЕ да дојде на интервју во 1 тв. Вчера избега од новинарите на пре...

Повеќе

ЗАЕВ И МИЦКОВСКИ ВЛЕГОА ВО ЈАВНА ПРЕПИРКА ОКОЛУ ТВ ДУЕЛОТ: Заев прифаќа под услов Мицко да се изјаснел против бојкот, Мицко му враќа ќе му кажел лично на дуелот

- Ќе прифатам дуел со Мицковски кога тој прво ќе се изјасни против бојкотот на референдумот! Му одговори Заев на Мицковски кој вчера побара тв дуел...

Повеќе

АКО НЕ ВИ Е ЈАСНО ЗОШТО СДСМ БЕШЕ 10 ГОДИНИ ВО ОПОЗИЦИЈА И ГУБЕШЕ ОД РОПАЦИ КАКО ГРУЕВЦИ, ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ЛУПА СОФИЈА КУНОВСКА, ГО НАРЕЧЕ ЗАЕВ ДЕЧКО И ДЕМАГОГ

Понекогаш се чудам како можеше СДСМ да дозволи 11 години ропаци како Груевци да им бидат власт. После ја читам Софија Куновска, ми текнува на Наташа...

Повеќе

ОПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЌЕ СУБВЕНЦИОНИРА ФАСАДИ И ПОКРИВИ НА ЗГРАДИ, Јавниот повик може да го најдете на општинската веб страна

Јавен повик на следниов линк.

Повеќе

ФОТО ПАПАРАЦИ: Гоца си замина од суд со моторче и погрешно ставена кацига!

Ване Цветанов 2 hrs· Неслучајно постарите велат најстрашно е ако Господ ти го земе умот... Од после судење, поранешн...

Повеќе

ШТО Е БЕ ВМРОВЧИЊА, ШТО СТЕ ОБЕСИЛЕ МУЦКА?!

Повеќе

Бранко Црвенковски се јави, навистина се јави: На 30 септември ќе гласам „ЗА“, ве повикувам сите да гласаме ЗА, затоа што ова не се избори за доверба на владата на СДСМ, ова е референдум за иднината на државата!

Поранешниот претседател и премиер, Бранко Црвенкоски во јавноста излезе сописмена изјава за претстојниот референдум на кој, како што вели, ќе гласа ...

Повеќе

БОМБА НА ГОРАН СУГАРЕВСКИ: За комунална инфраструктура најавени 170 милиони евра, општините да подготват проекти!

Преку Министерството за транспорт и врски за подобрување на комуналната инфраструктира во наредниот период ќе бидат обезбедени 170 милиони евра, нај...

Повеќе

УШТЕ ДВЕ КИНОПРОЕКЦИИ НА ОТВОРЕНО ВО ГРАДСКИОТ ПАРК, ВО ЧЕТВРТОК И ПЕТОК

Повеќе

БОМБАСТИЧЕН ГОВОР НА ЈУНКЕР ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: ЕУ треба да ја замени САД како светска супер сила!

Партнерство со Африка, намалување на несогласувањата, осуда за автократите, идеја дека ЕУ треба да го заземат местото на светска супер сила откако Т...

Повеќе

ХАШИМ ТАЧИ: Дојдов во Македонија за да ја смирам македонската јавност дека каков и да е договор меѓу Косово и Србија нема да биде никаква закана за Македонија!

- Евентуален договор меѓу Косово и Србија ќе биде одобрен од ЕУ и САД, ќе биде во склад со цивилизациските вредности за мултикултурни општества, нем...

Повеќе

АВАЛОН РАСТУРА: И LENNY KRAVITZ ДОАЃА ВО СКОПЈЕ!

Драги пријатели,Знаеме дека Авалонсково возење во моментов изгледа како она на Алиса во земјата на чудата, ама едноставно некогаш некои работи така ...

Повеќе