Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

Покана до јавноста за меморијален турнир “Горан Димоски” кој ќе се оддржи на 14.09.2018 во спортската сала “Македонско Сонце” во склоп на Основното училиште “11 Октомври” во општина Центар,Скопје

Почитувани, Ви пишувам во врска со меморијалниот турнир “Горан Димоски” кој ќе се оддржи на 14.09.2018 во спортската сала “Макед...

Повеќе

„Мојата приказна - Македонија“ - нова книга на Љубчо Георгиевски

„Мојата приказна - Македонија“ е насловот на новата книга чиј автор е поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски, а кој...

Повеќе

ШОКАНТНА ОДЛУКА НА ВСЕЛЕНСКИОТ ПАТРИЈАРХ ВАРТОЛОМЕЈ НА БАРАЊЕТО НА МПЦ ДА И ДОДЕЛИ СТАТУС НА АВТОКЕФАЛНОСТ: Се додека во името постои зборот МАКЕДОНСКА, не доаѓа во предвид!

Да потсетиме, тој е роден Грк, во Турција. Затоа вака пресудил, затоа што е обично грчко ќосе националистичко. Линк до одлуката, овде.

Повеќе

(ВИДЕО) Роден е на 6 мај 1919. Да е здрав и жив до година ќе полни стотче. И сега е попаметен од сите анонимуси на #Бојкотирам заедно!!!

Линк до видеото овде.

Повеќе

ДУРИ СЕГА СЕ ОТКРИВААТ ПИКАНТЕРИИ: На 11-ти септември, 2001-ва, по терористичките напади во Њујорк и Вашингтон, во САД се одвивала вистинска драма, Буш со целиот свој кабинет и куп новинари 7 саати се возел во авион во очекување дека секој момент ќе биде срушен, се вратиле на земја откако целиот екипаж огладнел затоа што изеле се што понеле во авион!

Сите авиони кои оделе за САД биле препратени кон Канада, па малите аеродромчиња низ Канада се преплавиле со стотици авиони и илјадници збунети патни...

Повеќе

ОВА Е ПУТИН ДИПЛОМАТИЈА: Го нарани кинескиот претседател Џипинг палачинки, кавијар и го напи водка!

Сам мораше да си ги направи додуше, ама сепак кинескиот претседател се најаде палачинки со кавијар и секако, водка! Линк до видеото овде.

Повеќе

ЃОРЃИ СПАСОВ: КОЈА Е МАТЕМАТИКАТА НА ОНИЕ ШТО ЗАГОВАРААТ БОЈКОТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ?

Во Избирачкиот список за референдумот се запишани 1.806.336 граѓани на Македонија. Но на ниту еден референдум досега или ниту на едни парламентарни...

Повеќе

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА: Кина, Унгарија, Србија и Македонија го олеснуваат царинењето!

Gjoko Tanasoski 3 hrs· Царинската управа на Република Македонија беше домаќин на 4-тиот Состанок на Работ...

Повеќе

ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: Ја известуваме јавноста дека во процесот "Македонија против Тричковски" во случајот со наводната намера на обвинетиот да ги убие господата Мицковски и Хорхе, одбраната ќе се базира на неколку елементи

Branko Trickovski 2 hrs· Одбраната на Тричковски Ја известуваме јавноста дека во процесот "Македонија ...

Повеќе

ЕКОНОМСКИОТ ТИМ НА ВЛАДАТА РАСТУРА - СТРАНСКИТЕ ДИРЕКТНИ ИНВЕСТИЦИИ НАЈВИСОКИ ВО ДОСЕГАШНАТА МАКЕДОНСКА ИСТОРИЈА!!!

СТРАНСКИТЕ ДИРЕКТНИ ИНВЕСТИЦИИ - СЕ ШЕКНАА Никогаш досега нивото на странски директни инвестиции (СДИ) во Македонија во првото полугодие од било ко...

Повеќе

МЕГА БУРАТА ФИРЕНЦА СЕ ДВИЖИ КОН ИСТОЧНИОТ БРЕГ НА САД, НАД 1 МИЛИОН АМЕРИКАНЦИ ДОБИЈА НАРЕДБА ВЕДНАШ ДА СЕ ЕВАКУИРААТ!

Бурата се очекува да ја погоди Америка ноќва, над 1 милион Американци добија наредба за итна евакуација. Бурата снимена од вселената изгледа застра...

Повеќе

ЕВЕ КАКО ЦИА ВЛАДЕЕ СО СВЕТОТ: Ова мало книгиче кое секое утро го читаат сите американски претседатели, за многу земји значат мир или војна!

Додека речиси цела Америка спие, специјален тим во ЦИА спрема мала брошура, која потоа во 6 часот наутро се чита во колатана шефот на ЦИА, за тој да...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ РАСТУРИ ВО ВЕЛЕС: НАТО ЗНАЧИ НИКОГАШ ПОВЕЌЕ ВОЈНА, НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕСИГУРНОСТ, ВЕЧНА СЛОБОДА, ВЕЧЕН МИР!!!

Повеќе

Радмила во Пробиштип: Договорот ќе ја гарантира нашата посебност како народ, еднаш засекогаш ќе ги прекине оспорувањата на нашиот македонски идентитет, на нашата посебност како народ, како држава. Македонскиот јазик ќе биде иден официјален јазик на ЕУ и ќе се користи во НАТО!

Радмила Шекеринска‏ Verified account@Sekerinska41m41 minutes ago Во Пробиштип: Договорот ќе ја гарантира нашата посебност како народ...

Повеќе

БОМБА ОД МАНУ: Идентитетските прашања се успешно решени со договорите со Грција и Бугарија!

Со потпишувањето на Договорот со Грција се отвораат европските перспективи кои значат и економски простеритет, изјав...

Повеќе