Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

(ВИДЕО) Заев на дебатата во МАНУ: Имаме добар, достоинствен договор што потврдува идентитет и гарантира наша иднина

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ДЕМИР ХИСАР СЕ БРАНИ СО ГРУЕВИ ФИНТИ: СНИМКАТА Е СЕЧЕНА И ЛЕПЕНА?!?!

(Насловна на Слободен Печат) Градоначалникот на општина Демир Хисар Марјанче Стојановски, преку секторот за односи со јавност на тамошната локална ...

Повеќе

(ВИДЕО) ДИМИТРОВ НА ДЕБАТАТА ВО МАНУ: Дури седевме во чекална, ги испуштавме возовите а постоеше ентузијазам за ЕУ проширување!

Повеќе

ПО КУРЦ, ЈЕНС, МЕРКЕЛ И ПОЛА АМЕРИКАНСКИ КОНГРЕС, ВО ЧЕТВРТОК ВО МАКЕДОНИЈА ДОАЃА СОВЕТНИКОТ НА ТРАМП ЗА ЕВРОПА И АЗИЈА, ВЕС МИЧЕЛ!

Повеќе

МИНИСТЕРОТ КРЕШНИК БЕКТЕШИ ВО ПОСЕТА НА ГИГАНТОТ ДАУТИ КОМЕРЦ: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис Скопје, 11.09.2018 година Министерот за економија Крешник Бектеши денеск...

Повеќе

СДСМ: Незаконското прислушување заврши со заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција, денес законите важат за сите подеднакво

Повеќе

(ВИДЕО) КОНЕЧНО, ЕВЕ ГО СТАВОТ НА ВМРО ДПМНЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ, ГО СООПШТИ ЗАМЕНИК СЕКРЕТАРОТ НА ПАРТИЈАТА ВО ДЕБАТА НА КАНАЛ 5 ВО ДЕБАТА СИНОЌА

- ВМРО ДПМНЕ е партија која ги промовира индивидуалните слободи а не колективитетите, па така нашиот став за референдумот е секој нека одлучи со сво...

Повеќе

ЦЕЛО ТЕТОВО Е ЗА ЕУ И НАТО!!!

Повеќе

КАКО ДА БЕШЕ ВЧЕРА - 17 ГОДИНИ ОД ТЕРОРИСТИЧКИТЕ НАПАДИ НА АЛ КАЕДА ВО ЊУЈОРК И ВАШИНГТОН: СОЧУВСТВО СО БРАТСКИОТ АМЕРИКАНСКИ НАРОД!!!

Повеќе

(ВИДЕО) БЕЗ СТАРЦА НЕМА УДАРЦА: Пандов скокаше како петел, но Зоран Иванов со елеганција и мудрост го тресна од земја!

Повеќе

Ја дури и имам разбирање за Христијан Мицковски, тој е жртва на просечниот IQ на партиската база кој, да бидеме реални и политички некоректни, е ужасно низок, и тука спас на краток рок нема!

Го слушам синоќа Самоил Малчески што лупета, еј, универзитетски професор е човекот, доктор на науки. Исто и со Јове Кекеновски. И Ненад Новковски. Ов...

Повеќе

(ВИДЕО) САМОИЛ МАЛЧЕСКИ ЌЕ БОЈКОТИРАЛ, ЃУЛИСТАНА МУ РЕПЛИЦИРА: Им се чудам на овие нови ВМРО-вци како можат да бидат толку политички неписмени и изгубени!

Линк до емисијата на веб сајтот на Телма.

Повеќе

АЛАРМ: Галичица е нападната од дрвокрадци!!!

Zoran Tanevski 11 hrs· Nacionalniot park Galicica e sogolen od drvosecaci/drvokradci. Kolku sto se sec...

Повеќе

ВУЧИЌ СО ШОКАНТНА ИЗЈАВА: Милошевиќ беше голем српски лидер, но ги потценивме интересите на другите народи, мислевме само на нас!

Националистот Вучиќ се освестил после 30 години дека биле во заблуда:"Milošević je bio veliki srpski lider, namere su mu svakako bile najbolj...

Повеќе

(ВИДЕО) ШТО ЗБОРУВАА ХОРХЕ И ГРУЈО ЗА ЕУ И НАТО!

Повеќе