Одберете локација на пристап

Naum Ilieski Држава еднаш се создава, секогаш се брани. Еднаш се втемелува, секогаш се гради - Бранко Црвенковски17 години од најдобриот изборен резултат на СДСМ во историјата на самостојна Македонија - 497.342 гласови
Стартот на патувањето Скопје - Приштина беше лош. Патот Скопје - Блаце е ужасно лош, а на граница се чека дури и по 1 саат! Но потоа се се менува на подобро. Новиот автопат Арбен Џафери е феноменален и му дава на Косово еден шмек на нова развиена
После долго време глумење лудило и големо новинарство, се деси и тој ден, ГЕРО ВО КОЛУМНА ПОБАРА АМНЕСТИЈА ЗА ГРУЕВЦИ!!! Секако таа амнестија тој ја запакува и затрупа со разни обланди од типот добро било што ОЈО ги зело предметите на СЈО ама тие
– Вработените може да бидат наградени преку уплата во доброволниот, трет пензиски фонд, а истото носи поволности и за компаниите. Оваа и другите предности и за вработените и за компаниите од уплата во третиот, доброволен пензиски фонд,
(Насловот на сторијата е пародија на кажаното) - Наместо пропорционален данок нагоре требаше да се оди наделу од 10% па се до нула, а во земјоделието требаше тотално да се укинат даноците и во многу други сектори требаше да се укинат давачките! Би
Статус на Борче Трајковски: ,,Пандов никад немал проблем со Македонија. Македонија од увек имала проблеми со јебиветри како Пандов, кои, за жал, секогаш се испилуваат во гнездата на вмронскиот инкубатор, кој, пак, ете, за наша несреќа со децении в
Mila Carovska Со 35.1 милиони денари овозможуваме бесплатни обуки за ИТ вештини за 1.253 млади невработени лица Преку мерките за вработување им помагаме на младите да се надградуваат во вештините кои се потребни на пазарот н
- Владее хаос во земјава затоа што имаме неспособна влада која не знае да воведе ред, во наше време имаше ред во земјава! Да, Мактел додава, се знаеше во ваше време кој краде, кој пие, кој гнете - ВМРО ДПМНЕ а кој плаќа - НАРОДОТ!
Градот Скопје за првпат годинава на 25 ученици со попреченост од средните училишта ќе им додели стипендии во висина од 3.000 денари за период од девет месеци. Огласот со критериумите ќе биде објавен во понеделник, а апликациите што треба да се дос
Институтот за трансфузиона медицина доби реновирани простории, а инсталирана е и современа апаратура. Реновиран е одделот за продукција, просториите за процесирање на дарувана крв, чување на свежо смрзната плазма, интермедиерниот простор, како и ед
Миленко упорно бара од ВМРО ДПМНЕ да го стави него и неговите другарчиња на пратеничка листа или пак да им пушта пак парички како во добрите стари времиња. Очигледно дека Миленко праќа остри стрели кон Белиот Дворец со новата колумна во која вели
Имајќи ги параметрите на просечна плата која изнесува нешто над 25.000 денари, ако се знае дека потрошувачката кошница изнесува 32. 653 денари, дека европската директива за минимална плата е дека таа треба да биде минимум 60% од просечната плата во
- Немам намера јавно да се извинам за грешките на Груевски, но поединечно на улица ќе му се извинам на секој кој ќе ми докаже дека му било згрешено?!?!, - Мицковски на Алсат М! О господе боже мили, цццц, па добро колку е овој човек кловн без два г
- Не е точно дека сакаме да се заташкаат истрагите и процесите за поранешни функционери од ВМРО ДПМНЕ. Но под услов да се работи за легитимни судски процеси во фер постапка а не вака со Вилма и Кацарска! Мицко бара да се вратат Зврле и Јово Превар

ВМРО ДПМНЕ КУЧИЊАТА СЕ МАЈСТОРИ ЗА ЛАЖНИ ВЕСТИ

ЏУКЕЛИ!!!ВМРО ДПМНЕ КУЧИЊАТА СЕ МАЈСТОРИ ЗА ЛАЖНИ ВЕСТИМиленко Неделковски е човек куче, толку глупо се представува што не му е рамна ни искубана џу...

Повеќе

Адора Инженеринг ја поддржа третата модна ревија на лица со попреченост #УбавиСмеСвоиСме, минатиот викенд во „Шампион“, Радовиш

Повеќе

БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: Со колегите од 1ТВ со недели ја молиме Сиљановска, по сите средства за комунукација, да ни гостува на програмата, речиси по нејзин избор и на време и на домаќин со кого ќе разговара, а таа надмено, не нè удостојува дури ни со одговор на отворената покана

Сепак, професорката бега. А потоа озборува. На пример, со колегите од 1ТВ со недели ја молиме, по сите средства за комунукација, да ни гостува на п...

Повеќе

Борјан Јовановски: Сиљановска нема време за одговори и на најголемата европска ТВ мрежа, Еуроњус

Новинарот Борјан Јовановски, се пожали дека Силјановска не одговорила на поканата да одговори на прашања за најголемата европска ТВ мрежа, Еур...

Повеќе

БОМБА НА ТЕВДОВСКИ: Mладите се иселуваат во земји каде има 45% данок. Значи не одат заради висината на данокот, туку поради тоа што таму за разлика од овде подобро функционира здравството, образованието, има подобри патишта и функционално општество. Затоа ние сакаме да ја зајакнеме целокупната економија со подобри платени работни места

Прогресивниот данок нема да го зголеми иселувањето, затоа што оние кои заминуваат одат во држави каде даноците се уште повисоки, а изборот им е пора...

Повеќе

Со јавниот повик за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации на #ФИТР се обезбедува до 70 проценти кофинансирање за микро и мали односно до 60 проценти за средни компании во максимален износ од 20 милиони денари

Со јавниот повик за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации на#ФИТРсе обезбедува до 70 проценти кофинансирање за микро и мали односн...

Повеќе

ОПШТИНА АЕРОДЕРОМ ЌЕ СОБИРА КАБАСТ ОТПАД ВО НАРЕДНИТЕ 5 ДЕНА НА НЕКОЛКУ ЛОКАЦИИ ВО ОПШТИНАТА

Повторно реализираме акција за собирање кабаст отпад почнувајќи од петок, 19 април, па во наредните пет дена. За оваа намена ќе бидат поставени кон...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Немаме друга опција освен победата - тоа им го порача на охриѓани кандидатот за градоначалник од редовите на Граѓанско Демократска Унија, Михаил Трендафилов- Нанче

На средбата со граѓаните која се одржа во ресторанот „Белведере“, Нанче беше дециден дека Охрид е прекрасно место во кое сите можат да ж...

Повеќе

ГРУБИ ГО НАПАДНАЛ БЛЕРИМ РЕКА ДЕКА НЕ Е ДОВОЛНО АЛБАНЕЦ И НЕМА ПРАВО ДА БАРА ГЛАСОВИ ОД АЛБАНЦИТЕ

На вчерашниот митинг на ДУИ. пред споменикот на Скендербег во Стара Чаршија во Скопје, меѓу другите, говореше и Артан Груби, кој пропушти да зборува...

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: ВМРО ДПМНЕ И ЗАБРАНИЛЕ НА СИЉАНОВСКА ДА ДАВА ИНТЕРВЈУА ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ БРОЈ ГАФОВИ!!!

ВМРО ДПМНЕ ги вклучило сите аларми и проценило дека Сиљановска прави премногу гафови по глава на жител т.е по јавен настап и решиле да спречат по се...

Повеќе

И КУРТОНИТЕ СЕ ПРЕТЕРАА, ВЕЌЕ НЕ ИМ Е НИ СРАМ ШТО СИТЕ ИМ СЕ СМЕАТ!

Повеќе

(ВИДЕО) И ХОЛАНЃАНИТЕ СЕ ЛУДАЦИ: Погледнете како навивачите на Ајакс ја прославија победата над Јувентус

Повеќе

(ВИДЕО) САМО НА БОКИ МОЖЕ ДА МУ ТЕКНЕ ВАКВА ПЕРВЕРЗИЈА: Над 100 000е за гламурозен роденден на 1 ТВ, вака АМЕРИКА не слави 4-јули!

Повеќе

(ВИДЕО) БИЗНИСМЕНИ ЦЕЛ СААТ СЕ ОБВИНУВАА НА 1 ТВ ЗА ПОЗАЈМИЦИ ОД МИЛИОНИ ЕВРА, ПУБЛИКАТА САМО ГЛЕДАМЕ И СЕ ЧЕШАМЕ ЗА ГЛАВАТА ОД СУМИТЕ

Повеќе

СТАНУВАМЕ СИЛЕН ВОЕН ПАРТНЕР НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Две илјади американски војници со 400 тенкови и џипови ќе учествуваат во најголемата воена вежба во државата

По предлог на Министерството за одбрана, Владата на денешната седница ја разгледа и прифати информацијата за изведување на воената вежба...

Повеќе