Одберете локација на пристап

- Премиере, ајде кажете економски некој проект кој ќе се случи оваа година а кој ќе биде значаен за земјата? - За 6 месеци во земјава ќе дојде голема германска компанија со инвестиција од над 100 милиона евра! Засега не го кажувам името, но ќе се
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со помошник генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Арнд Лорингхофер. На средбата е пренесена поддршка од сите земји на НАТО, на премиерот Заев, на Вл
- Премиере, ќе соберете ли храброст да извадите пасош на Албански јазик како знак на симболика дека нема ништо страшно во тоа?, го праша водителот Рушити премиерот Заев во емисијата 200 на АлсатМ. - Секако, ако нема законски пречки, ќе извадам, не
Скоро 50 години секој јануари светските лидери, шефови на најголемите светски компании и познати личности се собираат во малиот швајцарски град Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Ова е собир на најмоќните луѓе на планетата, кои кога
СЈО отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава против Стојан Миланов, еден од најискусните пратеници во македонското Собрание кој доаѓа од редовите на СПМ како коалиционен партнер на ВМ
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги испочитувал мерките кои ги предложи градот во услови на енормно загадување на воздухот, па на работа доаѓа со електричен автомобил, потврди денеска самиот. Веќе втор ден поради загадувањето, бесплатен
Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог - програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснов
Денешната редовна, 116 седница, на Владата на Република Македонија ја започна со презентација на приоритетите на Романија за време на претседателството со Советот на Европската Унија. На седницата, на која присуствуваше и амбасадорот на ЕУ во на
На денешниот прес Заев призна дека наредил да се мерат рејтинзите на сите потенцијални кандидати за претседател. Премиерот Зоран Заев пред да замине на зимски одмор минатата недела нарачал преку внатрепартиска анкета да се измери рејтингот посеб
Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари, а на кој се проценува дека ќе учествуваат околу 3 000 учесници, се во завршна фаза. Организаторите посочија дека сè е
Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена беше пронајдена при ископ на градежни работи во центарот на Скопје кај старата железничка станица. По
Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје.И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните порадинамалување на прагот
Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што

КОНЕЧНО ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗОШТО ГРУЈО ГИ НАТРГАШЕ ПАНТАЛОНИТЕ ДО ПУПАК!

Според еден коментатор на Твитер, тоа било последица на боксерската навика шорцевите да се креваат до пупак за боксерите да не се удараат ниско во с...

Повеќе

БОМБА НА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ: БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ЗА СИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ И НОВИ ФАСАДИ ВО НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА

ШИЛЕГОВ: БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ЗА СИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ И НОВИ ФАСАДИ ВО НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА Градоначалникот Шилегов денеска го посети СУГС „Орце Ник...

Повеќе

ТЕЛЕКОМ АРЕНА И СИТЕЛ ЌЕ БИДАТ НА УЛИЦА СТОЛТЕНБЕРГОВА ВО ЧЕСТ НА ТАТКОТО НА СТОЛТЕНБЕРГ КОЈ ГО СПАСУВАЛ СКОПЈЕ ЗА ВРЕМЕ ЗЕМЈОТРЕСОТ КАКО НОРВЕШКИ АМБАСАДОР ВО БЕЛГРАД

УЛИЦАТА КАЈ ГРАДСКИ СТАДИОН ЌЕ ГО НОСИ ИМЕТО УЛИЦА СТОЛТЕНБЕРГОВА Во знак на благодарност на Град Скопје и наскопјани за несебичната помош ...

Повеќе

ВЛАДАТА ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА АНЕКС НА ДОГОВОРОТ СО СИНОХИДРО ЗА АВТОПАТОТ КИЧЕВО - ОХРИД

Повеќе

Хари Локвенец: Позитивниот одговор на референдумот шанса за влез во ЕУ и НАТО

–Големите и успешни европски држави во минатото ја препознале и ја зграпчиле шансата која им била дадена. Нашата шанса ни се дава на овој рефе...

Повеќе

(ВИДЕО) БОГОЈЕСКИ: Какво време дојде, комуњарите да ни попуваат за Европа и Америка на нас ВМРО-вците што коските ги оставивме по затвори во комунизмот затоа што се боревме за западот!

Повеќе

(ВИДЕО) ПОЗНАТИОТ ЧЛЕН НА ДОСТОИНСТВО, РИСТО БРЛОКО СО ПОРАКА ДО БОЈКОТИРАМ: Дојдете во Македонија, заедно да го браниме името со 200е плата!

Повеќе

(ВИДЕО) ЕЕЕЈ ШТО ДОЧЕКАВМЕ ДА ВИДИМЕ: ШЕФОТ НА НАТО ТЕРА КАМПАЊА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ ВО СТАЈКОВЦИ!

Повеќе

Анкетите се добри, затоа што се ехо на тоа што му се кажува на народот, да беше Грујо на власт, анкетите ќе беа обратни!

Анкетите за референдумот се одлични. Некој ќе помисли дека тоа се должи на тоа што народот е многу мудар. Секако, и тоа е дел од приказната, но сепак...

Повеќе

(ВИДЕО) КИНА ЗАБРАНИ УВОЗ НА ОТПАД, СЕГА АМЕРИКА Е ПРЕД ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА ЗАТОА ШТО НЕ Е ЕКОНОМСКИ ПРОФИТАБИЛНО ВО САД ДА СЕ РЕЦИКЛИРА ОТПАДОТ!!!

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ПОСЛЕ 11 ГОДИНИ ГРУЕВИЗАМ!

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ГИ РАЗБЕСНИ РУБЉА ФАНАТИЦИТЕ: Тие што ќе бојкотираат се кукавици, ако имате храброст излезете и победете не со гласање!

Повеќе

Се гледаме на 8 Септември, во 18 часот, пред Владата на Република Македонија!

Денот на независноста - 8 Септември е еден од најважните датуми во историјата на Република Македонија. Оваа година, Денот на независноста го одбележ...

Повеќе

Не тргнувајте го погледот и продолжете да уживате! Одберете Vip Neo М, заедно со нов смарт-телефон по супер цена и добијте 12 месеци HBO GO вклучен во преплатата и двојно повеќе интернет засекогаш!

Не тргнувајте го погледот и продолжете да уживате! Одберете Vip Neo М, заедно со нов смарт-телефон по супер цена и добијте 12 месеци HBO GO вклучен ...

Повеќе

Јован Деспотовски: „Оваа позадина ме асоцира на празна училишна табла на која допрва треба да се пишуваат успешните приказни на македонските старт ап компании.

Повеќе