Одберете локација на пристап

Демократскиот сојуз смета дека актуелните случувања сврзани со Специјалното јавно обвинителство (СЈО) налагаат потреба од одржување на вонредна седница на Собранието, на која ќе се расправа за работата на СЈО и ќе се донесат законски измени со кои
Тамара Тодевска, нашата годинашна евровизиска претставничка заминува на европска турнеја. Таа веќе ги најави првите три концерти кои ќе се случуваат во Шпанија, Данска и Германија. На 5-ти октовмри таа ќе настапи во Мадрид, Шпанија, на втори ноемв
Во пресрет на воведување на новиот бренд , Vip како дел од А1 Телеком Австрија Групацијата промовира нов концепт на партнерство со корисниците наречен “Креираме Заедно”преку кој компанијата има интенција уште повеќе да ја зајакне рела
Почитуван Те молам на твојот портал да го објавиш текстот без мое име Имено како сосопственик на викенд куќа во Стар Дојран вчера, ден по завршувањето на познатиот Д фестивал додека младо друштво уживаше во размена на позитивни впечатоци доживеав
Судот и судиите работат согласно законските одредби, го почитуваат начелото на еднаквост на оружјата, уставно загарантираните права и слободи и одлучуваат врз основа на доказите и аргументите, а не врз основа на лични желби на странките во постапка
Се додека Западниот Балкан не се интегрира во Европската Унија, не можеме да очекуваме да исчезнат балканските омрази, а слабите економии и меѓуетничките односи да се подобрат, порача претседателот на државата Стево Пендаровски, на предавањето на т
Премиерот Зоран Заев рече дека 100 отсто верува дека во октомври земјава ќе добием датум за преговори за членство во Европската унија. -Верувам 100 отсто дека во октомври ќе добиеме датум. Но да дадеме некој аргумент повеќе. Да покажеме дека
Човекот има милиои евра и со тоа капацитет да купи цели редакции, познати новинари, судии, обвинители, па дури да вмеша и влади на соседин земји, на големо се збори дека Бугарија се вмешала за спас на Камчев затоа што тој поседува десетина болниц
Истражен судија му одредил 30 дневен притвор на Боки 13, кој беше изнесен од главниот влез на Кривичниот суд во моментот кога обвинителката Вилма Русковска даваше изјава за медиумите. Боки 13 со кисела насмевка пројде покрај новинарите и
Мактел вчера излезе со анализа дека Камчев го местел Боки за да се спаси од Империја со тоа што ќе го наруши кредибилитетот на СЈО. Исто така дел од планот беше Камчев да се ребрендира од криминалев во невина жртва на рекетарско - обвинителна банда
Никој не рече дека ќе биде лесно, вели Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својата официјална ФБ страница по вчерашните турбулентни случувања и апсењето на Јовановски и оставката на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Д
Извинете што ве прекинувам додека кажувате лаги“, рече вечерва Бојан Јовановски познат како Боки 13 по одредениот 30 дневен притвор и излегувањето од Кривичниот суд, пренесеТВ21. Додека Јовановски го напушташе Кривичен во придр
Каков гение!!! Каков мастермајнд! Ние сите го отпишавме, а тој вредно ткаел фина пајажина!!! Замислете кој е тоа пеколен план! Го викаш наивниот и болно алчен Боки 13-ка, знаеш дека е врзан со Катица Јанева која си го вработи синот во 1 ТВ и му
Алчноста на Боки му нанесе голема штета на угледот на СЈО. Фрлена е огромна цистерна со црна боја врз зградата на СЈО вечерва. НО ЌЕ СЕ ИСПЕРЕ! Не може еден Боки 13-ка и неговата алчност и немање на осет да уништи она што почна со Шарена Револуциј
ејсбук статус на екс-пратеникот Павле Богоевски: Прашања кои треба да бидат одговорени по пресот на ОЈО: 1. Дали Обвинителот на кого осомничените наводно се обиделе (или успеале) да му/и вршат влијание го пријавил случајот по службена д

ФРАНЦИЈА И МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ЌЕ МУ ПОМОГНАТ НА КАРПОШ ДА СЕ РЕНОВИРА САЛАТА ПАРТИЗАН КОЈА Е ПОДАРОК ОД ФРАНЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

Повеќе

Од 122 седница на Владата на РСМ: Усвоен Предлог закон за Агенција на национална безбедност како замена за УБК; Нов Предлог-закон за инспекциски надзор; Започна подготовката за Национална транспортна оптичка мрежа за интернет со брзина од 1 гига бит во секунда

На денешната редовна, 122 седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и утврди новиот текст на Предлог - законот за Агенција за нац...

Повеќе

ТАЖЕН ДЕН ЗА ЗОО СКОПЈЕ: Од рак почина лавица од скопската Зоолошка градина

Скопската Зоолошка градина изгуби еден член, кој долго време беше дел одЗоо семејството. Малигниот тумор кој започна да се развива на лицето, метас...

Повеќе

ВЛАСТА СКРОЗ ЗАБЕГА: Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери!

Синот на Тахир Хани, заменик-генерален секретар во македонската Влада, е нововработен во АД ЕЛЕМ. Назми Хани добил работно место како референт во ...

Повеќе

СПАСЕНИ ДЕСЕТИЦИ НОВИ ЖРТВИ: Откриени се три автобуси со неисправни сопирачки и еден возач без возачка дозвола во Гостивар

Откриени се три автобуси со несправни сопирачки и еден возач без возачка дозвола во Гостивар Сообраќајната полиција при вчерашните контро...

Повеќе

ПРВ ГРЧКИ МИНИСТЕР ВЛЕЗЕ ВО БАРОКНАТА ВЛАДА: НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ НА РОАМИНГОТ СО ГРЦИЈА ДО ПОЧЕТОКОТ НА ЛЕТОТО

„Максималните цени на роаминг услугите треба да се намалат до нивото на оние цени што се применуваат во Европската унија“, рече минист...

Повеќе

БРАВО: Во кампусот на техничките факултети во Скопје е отворен Деловно-технолошкиот акцелератор за млади претприемачи и иноватори, во рамки на Научно-технолошкиот парк

Mariya Gabriel: „Со силно темпо се работи на целосната реализација на Научно технолошкиот парк што ќе претставува силна заедница помеѓу младит...

Повеќе

ПРОДОЛЖУВА ВОЈНАТА НА ВЛАДАТА СО ОПШТИНА ГОСТИВАР: МОН изразува длабоко жалење за рецидивното незаконско однесување на градоначалникот на Гостивар, коешто континуирано ги оштетува учениците, наставниците, родителите и генерално граѓаните на Гостивар

До: Медиумите Предмет: Реакција Градоначалникот на Гостиваробврската за појаснување на неговите дејствија и активности спротивно на законот и проц...

Повеќе

Трезор: Во МВР на „жими мајка“ се набавувала опрема како државна тајна

Има договори за набавка на опрема или техничка роба во 2012 година кои МВР ги набавувало со степен Државна тајна за крајни корисници и со усно барањ...

Повеќе

ИЗГУБЕНИ ВО ПРЕВОД

Повеќе

АЛЕКСАНДАР КИРАЦОВСКИ: Од морални причини, таткото на мојата сопруга, кој беше ангажиран времено, на одреден период, преку Агенција за времени вработувања, го откажа својот ангажман во Фабриката за опрема и делови во Битола

Ги следиме внимателно реакциите во јавноста и сериозно бараме решенија кои ќе гарантираат ист принцип за сите и морални чекори кои даваат додадена в...

Повеќе

Иванов не ја признава Република Северна Македонија ама за тоа може да добие три години затвор најмалку

По недела дена од стапувањето на сила новото име на Северна Македонија , шефот на државата Ѓорге Иванов и понатаму го користи терминот Република Мак...

Повеќе

ОВА КОМУЊАРИВЕ СКРОЗ ОДЛЕПИЈА: Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај ...

Повеќе

ПИСМО НА ЧИТАТЕЛ НА МАКТЕЛ: Или Зоран Витанов е наивен и не знае во што е вмешан, или е злобен алчен психопат!

После сељачкиот напад на Зоран Витанов кон Саше Политико, добивме ново писмо од нашиот читател кој редовно не известува за измамата Лајонес, Лајконе...

Повеќе

ФОТО ДЕФИНИЦИЈА ЗА ХРАБРОСТ

Повеќе